Ankara'da yaralıların durumunu açıklayan merci yok...

Ankara'da yaralıların durumunu açıklayan merci yok...
Ankara'da yaralıların durumunu açıklayan merci yok...
Ankara'da Gezi Parkı protestoları kapsamında bugün yaralıların durumunu bildirecek "resmi merci" bulunamadı. Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili olarak "Valilik açıklama yapsın" derken, valilikten ise "Biz size dönelim" yanıtı geldi.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Ankara’da Gezi Parkı protestoları kapsamında bugün yaralıların durumunu bildirecek “resmi merci” bulunamadı. Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili olarak “Valilik açıklama yapsın” derken, valilikten ise “Biz size dönelim” yanıtı geldi. Bir önceki gün ise, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü 31 kişinin tedavi altında olduğunu, 2 kişinin de yoğun bakımda olduğunu açıklamıştı. Yoğun bakımda olan Ethem Sarısülük’ün durumuyla ilgili olarak ise doktorların ailesine umut verici açıklamalar yaptığı öğrenildi.

Önceki gece Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada çeşitli hastanelere yatırılarak tedavi altına alınan ve halen tedavileri sürdürülmekte olan kişi sayısının 31 olduğu belirtilerek, bu kişilerden 2 vakanın halen yoğun bakım şartlarında tedavi edildiği kaydedildi. İki gün süren gösterilerde toplam 291 kişinin hastanelerde ayaktan tedavileri yapılarak hastane yatışlarının yapılmasına gerek kalmadan evlerine gönderildikleri belirtilen açıklamada, “Bunların içinden 141 kişi biber gazı etkilenmesi diğerleri ise çeşitli darbe, fiziksel yaralanma, hipertansiyon ve kan şekeri yükselmesi gibi nedenlerle ayaktan tedavi görmüşlerdir” denildi.

Çeşitli hastanelere yatırılarak tedavi altına alınan ve halen tedavileri sürdürülmekte olan kişi sayısının 31 olduğu bildirilerek açıklamada “Bu kişilerden 2 vaka halen yoğun bakım şartlarında tedavi edilmektedir. Yatarak tedavi verilen diğer vakalar ise orta veya hafif tablo göstermektedir. Yatanların içinde göstericiler tarafından çeşitli darbelere maruz kalan bir polis memuru da bulunmaktadır. 52 polis memuru biber gazından etkilenme, göstericiler tarafından darp ve atılan nesneler tarafından yaralanma gibi sebeplerle ayaktan tedavi edilerek evlerine gönderilmişlerdir. Gösteriler boyunca olay yerinde ya da hastanelerimizde vefat eden veya herhangi bir uzvu kopan kimse bulunmamaktadır” denildi.

Açıklama yapan merci bulunamadı

Ancak bu sabah itibariyle Sağlık Bakanlığı’ndan da valilikten yaralıların durumu ile ilgili bilgi alınamıyor. Sağlık Bakanlığı, Ankara Valiliği’nin açıklama yapacağını belirtirken; valilikten “Biz size döneriz” açıklaması yapılmakla yetinildi. 


İKİ KİŞİNİN DURUMU ÇOK KRİTİK
Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığını, 1'i İstanbul 'da olmak üzere iki yaralının durumunun 'çok kritik' olduğunu ve hastanalerde tedavilerinin sürdüğünü söyleyerek, kendilerine bir 'ölüm olayı bilgisi gelmediğini' söyledi. 

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi de Taksim Gezi Parkı direnişi ve sonrasındaki toplumsal olaylarda yaralanan yurttaşların sağlık durumuna ilişkin bir açıklama yaptı.

Taksim Gezi Parkı’nda alışveriş merkezi yapılmasına karşı 6 gün önce İstanbul’da başlayan ve polisin sert müdahalelerinin ardından neredeyse tüm yurda yayılan protesto gösterilerinde, sadece Ankara, İzmir ve İstanbul’da yaklaşık 1700 kişi yaralandı. .

Polisin göstericilere gaz bombaları, tazyikli su ve zaman zaman plastik mermiyle yaptığı müdahalelerde ciddi olarak yaralananların pek çoğu, gaz bombası kapsülü ya da plastik mermiyle vurulmuş durumda.

İstanbul Tabip Odası’nın İl Sağlık Müdürlüğü’nden aldığı bilgilere göre İstanbul’da hastaneye yatırılarak tedaviye alınan 26 kişi, hayati tehlikesi olan 2 kişi, yoğun bakımda yatan 5 kişi var. Ayaktan tedavi olan hastalar ile birlikte toplam 880 kişi de hastanelere başvurdu.

Ankara Tabip Odası’nın hastanelerden edindiği bilgilerden derlenen verilere göre de 15’i ağır olmak üzere en az 414 yaralı bulunmaktadır. Ankara Numune hastanesinde polis saldırısıyla kafasından yaralanan bir genç ölümle pençeleşmektedir.

İzmir Tabip Odası’nın ilettiği verilere göreyse son 2 gün içerisinde hastanelere 420 yaralı başvurdu ve bunların 60’ı ambulanslarla taşındı.


  http://www.radikal.com.tr/113604011360407

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Olurmu - Canbaba68

  Olurmu hiç, RTE açıklama yaptı ya; kaç araç, kaç durak, kaç dükkancamı diye...

  naifiz biz - ISIRGAN

  Biz cok naïf insanlariz. Eger bu devlette yarali sayisini bilek organizasyon, anlayis olsaydi zaten bu olaylar olamz herkes gul gibi gecinip giderdi. Baksaniza adamlar hala olayin gezi parki oladugunu, asiri uclardan falan bahsediyor. Bu arada Turkiye de yasayan nufusun yuzde elliden fazlasi asiri uc cunku AKP ye uymuyorlar. Katli vacip vesselam.

  Fatiha... - serseriser

  Başbakan'ın bilançosunda kaç polis aracının tahrip olduğu, kaç cam-çerçevenin indiği, kaç kaldırım taşının söküldüğü ve bunların kaç para ettiği var... İnsanları kim takar... AKP'liler polis araçlarının cenazesini kaldırıp, kaldırım taşları için Fatiha okusunlar... Bu kadar para ve maddiyata tapanlara bu yakışır...

  Çar'ın Muhafızları - anaximenes

  koruyamadılar Çarlık düzenini Rusya'da, burada da koruyamayacak. Üstlerine polis üniforması geçirilen 'makarnacılar' tayfası da sökmeyecek. Bu halk bu vahşetin hesabını soracak..

  Bunlar Hastaneye Gidenler - berkayhür

  Sol bacağımdan gaz kapsülü ile vuruldum cumartesi akşam, yerden sekip geldiği için sadece kızarıklık var ama inanılmaz sancı yapıyor, günde 4 apranax alıyorum. Hastaneye gitmedim ne cumartesi ne de dün. Benim gibi yüzlerce insan var, bırakın resmi rakamları, marmara depreminde ölenlerin yarısı kadar da ""kayıp" vardı o rakamlara göre.

  Polis gaz bombasini insanlarin uzerine gercekten sikiyor. - barisozgur

  Inanmayanla kendileri de polisin bu insanlik disi davranisini gorebilirler: http://www.youtube.com/watch?v=LDnrcsrhxGg&feature=share

  İleri demokrasi mi demiştiniz? - by-bucur

  İleri demokrasilerde ülkemizde yaşananların sonu olarak; İç İşleri Bakanının, İstanbul Valisi ve İl Emniyet Müdürünün istifa etmiş olması gerekirdi. Biz boşuna diktatörlüğe adım adım gidiyoruz demiyoruz!