Ankara'da yine doğalgaz faciası

Ankara'da yine doğal faciası. Sincan'da Aynı aileden 1 kişi öldü, 2 kişi ise yoğun bakımdaANKARA'nın Sincan İlçesi'nde doğalgazdan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen aynı aileden 1 kişi öldü, 2 kişi de kaldırıldıkları hastanelerin yoğun bakımında tedaviye alındı.
Olay, bugün akşam saatlerinde Sincan İlçesi'nde meydana geldi. Susam ailesini ziyarete gelen yakınları kapı zilini çaldı, ancak tüm çabalara karşın açan olmadı. Durumdan şüphelenen yakınları, polis ve itfaiye ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen polis ekiplerinin çilingir yardımıyla girdiği evde, 41 yaşındaki Şefika Susam, kızı 17 yaşındaki Tuba ve babaanne Mavil Susam yerde baygın halde yatarken bulundu. Susam ailesinin fertleri, hemen ticari taksiyle Sincan özel Lokman Hekim Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastane doktorlarının yaptığı kontrollende, Şefika Susam'ın yaşamını yitirdiği belirlendi. Durumu ağır olan Tuba Susam, aynı hastanede yoğun bakıma alınırken, babaanne Mavil Susam ise Numune Hastanesi'ne sevk edildi. Her iki hastanın de durumunun ağır olduğu belirtildi.  Yaşamını yitiren Şefika Susam'ın cenazesi Ankara Adli Tıp Kurumu'na kaldırılırken, itfaiye ekipleri gaz kaçağının sebebini belirlemek için çalışma başlattı.
Başkentte, yılbaşında eğlence için biraraya gelen 7 öğrenci kombiden sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitirmişti.

EŞİ ÖLEN KIZI KOMADA OLAN SUSAM 'ŞOFBENİ AÇMAYIN' NOTU BIRAKMIŞ

ANKARA'nın Sincan İlçesi'nde, 41 yaşındaki Şefika Susam'ın ölümüne, kızı 17 yaşındaki Tuba ve annesi 63 yaşındaki Mavil Yiğit'in hastanelik olmasına neden olan karbonmonoksit gazından zehirlenme olayına, ihmaller zincirinin yol açtığı ortaya çıktı. Yetkililerin yaptıkları incelemede, dairedeki doğalgazla çalışan şofbenin baca bağlantısının yapılmadığını belirlendi. Eşi ölen, kızı komada olan Hasan Susam'ın şofbeni kullanmamaları için ailesini sözlü olarak uyardığı, şofbenin üzerine de ‘Şofbeni açmayın, kullanmayın’ yazılı not astığı ortaya çıktı.
Olay, dün akşam Pınarbaşı Mahallesi'nde meydana geldi. Çalıştığı işyerinden çıkışta servisten her gün ilk kendisi inen 42 yaşındaki Hasan Susam, dün en son inen kişi oldu. İşyerinden çıkmadan önce saat 15.00 sıralarında ailesiyle telefonla görüşen Hasan Susam, evinin kapısını açtığında salonda kayınvalidesi Mavil Yiğit, kızı Tuba Susam'ı ve eşi Şefika Susam'ı mutfakta yerde baygın halde yatarken buldu. Pencereleri açan Hasan Susam, aynı apartmanda oturan yakınları ve komşularını çağırdı. Yakınları baygın haldeki 3 kişiye kalp masajı ve suni teneffüs yaptı. Susam ailesinin fertleri, hemen taksiyle Sincan Özel Lokman Hekim Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastane doktorlarının yaptığı kontrollerde Şefika Susam'ın yaşamını yitirdiği belirlendi. Durumu ağır olan Tuba Susam, aynı hastanede yoğun bakıma alınırken, anneannesi Mavil Yiğit ise Numune Hastanesi'ne sevk edildi. Mavil Susam, bugün öğle saatlerinde taburcu edilirken, tedavisi süren Tuba Susam'ın yaşam savaşı sürüyor.
Yaşamını yitiren Şefika Susam'ın cenazesi, Ankara Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi sonrası öğle saatlerinde ailesine teslim edildi. Evinin önüne cenaze aracıyla getirilen Şefika Susam'ın cenazesini gören yakınları baygınlık geçirdi. Şefika Susam'ın cenazesi yakınlarının gözyaşları arasında Sincan'ın Cimşit Köyü'nde ilkindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. 

BORU MUTFAKTA AÇIKTA
Başkent Doğalgaz yetkilileri ve itfaiye ekipleri ile Makina Mühendisleri Odası olay yerinde incelemelerde bulundu. Makina Mühendisleri Odası Ankara Şube Serkreteri Şenol Karaca, inceleme sonucunda şu bilgileri verdi:
“Binada inceleme yaptık. Bu binaya doğalgaz tesisatı 2 ay önce yapılmış. Olayın oluduğu dairedeki şofbeni kontrol ettiğimizde baca bağlantısında alüminyum fleks bir boru var. Ancak boru bacaya bağlı değil. Yani baca gazete kağıtlarıyla kapatılmış ve borunun ucu bacaya değil 10 santim aşağıda duvarda yere bakarak ucu açık duruyor. Zaten duvarda siyahlıklar var. Bu da şofbenin kullanıldığını gösteriyor. Aldığımız bilgilere göre evde bulunanlar banyo yapmak üzere şofbeni açmış, bu sırada meydana çıkan karbonmonoksit gazı, mutfağa doğru geliyor ve doğrudan buraya doluyor. Sorulması gereken soru şu; ‘Acaba o baca bağlantısı o şekildeyken mi ilgili kurum gazı açtı, yoksa vatandaş ev sahibi mi o boruyu kendisi bacadan söktü?’ Kaçak kullanma söz konusu olamaz, çünkü gazı açacak kurum Başkent Doğalgaz olduğu için kaçak kullanmak söz konusu olamaz.” 

‘ŞOFBENİ AÇMAYIN, KULLANMAYIN’ UYARISI
Hasan Susam, sobalı ısınan, ancak mutfak ve banyoda kullanılan ve günlerdir suların donması nedeniyle kullanılamayan şofben için ailesini sözlü olarak uyardığı, şofbenin üzerine bir de ‘Şofbeni açmayın, kullanmayın’ yazılı bir not yazdığı ortaya çıktı.
Hasan Susam'ın işte olduğu gündüz saatlerinde evde bulunan Şefika Susam, mutfakta bulaşık yıkayıp yemek yaparken, aneanne Mavil Yiğit ve torunu Tuba Susam da şofbeni yakarak sırayla banyo yaptı. Bu sırada bacaya takılan alüminyum fleks bağlantı borusunun bacaya takılmadığı ve buradaki deliğin kağıtla kapatılması sonucu aleminyum fleks borudaki gazın direk mutfağa dolduğu ortaya çıktı. Bu nedenle yanmış olan atık gazın bacaya gitmeden doğrudan mutfağa yayıldığı mutfakta bulunan Şerife Susam'ı öldürdüğü salonda bulunan Mavil Yiğit ve Tuba Susam'ı da zehirlediği belirlendi.
Başkentte, yılbaşı gecesi eğlenmek için biraraya gelen Bilkent Üniversitesi öğrencisi 3'ü kız 7 genç, doğalgaz kombisinin borusundan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamlarını yitirmişti.

KEÇİÖREN’DE DE BİR ZEHİRLENME OLDU
Açıklamada, dün gece ayrıca Keçiören Esentepe Mahallesi’nde bir binanın kapıcı dairesinden de saat 21.40’da zehirlenme ihbarı yapıldığı belirtilerek, ekiplerin 7 dakikada olay yerine gittiği bu olayda, bir kişi zehirlenerek hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Bu adreste yapılan incelemede de bu kez dairede tüple kullanılması gereken katalitik sobaya, yine kaçak yollarla doğalgaz bağlantısı yapıldığının belirlendiği kaydedilerek, “Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği bakımından bu tür kaçak yollara gitmeden, önce Şirketimize başvurarak gerekli aboneliklerini yaptırmaları, daha sonra da şirketimizden sertifika alan firmalarla irtibata geçerek bağlantılarını kurdurmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın ayrıca ventilasyonlarını (havalandırma) kesinlikle kapatmamaları, baca temizliklerini, cihaz bakımlarını düzenli olarak yaptırmaları ve internet sitemizden duyurduğumuz diğer önlemleri almaları gerekmektedir” uyarısında bulunuldu. (anka,dha)