Ankara'da yoğun Ergenekon trafiği

rgenekon operasyonunda görevdeki subaylar ile emekli askerlerin de gözaltına alınmasının ardından önceki akşam olağanüstü toplanan Genelkurmay Başkanlığı, gezi ve toplantı programlarını iptal etti Genelkurmay Başkanı Başbuğ, Çankaya Köşkü'ne çıkması gereken saatte Erdoğan'la görüştü. Sürpriz görüşme bir saat 10 dakika sürdü. Genelkurmay, 'Erdoğan'a yaşanan gelişmelerle ilgili görüşlerini bildirdiğini' duyurdu

 

TOLGA AKINER / TARIK IŞIK


ANKARA - Ergenekon soruşturması çerçevesinde 7 Ocak Perşembe günü yaşanan 10. dalgada görevdeki dokuz subayın yanı sıra emekli iki Orgeneral ile bir Tümgeneralin gözaltına alınmasının ardından Genelkurmay’da teyakkuz yaşandı. Gözaltıların yapıldığı gün, aramalar sürerken toplanan komuta kademesi, altı saatlik toplantıda Ergenekon soruşturmasını masaya yatırırken, dün de Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile randevusunu bir buçuk saat erteleterek Başbakan Tayyip Erdoğan’la sürpriz bir görüşme yaptı. Başbuğ, Erdoğan’la görüşme talebinde bulunmadan önce kuvvet komutanlarının Ankara dışındaki bütün kıta programlarını ve bugün yapılacak basın bilgilendirme toplantısını da iptal ettirdi.
Devletin zirvesinde önemli görüşmelerin ve toplantıların yapılmasına neden olan gelişmeler ışığında Ankara’daki son 48 saat şöyle geçti:

7 Ocak Çarşamba
05.00 İstanbul Başsavcılığı, Genelkurmay Başkanlığı’na gözaltına alınacak TSK personeli ve askeri lojmanlarda oturan emekli paşalarla ilgili olarak izin başvurusunda bulundu.
06.00 Genelkurmay Başkanlığı, savcılığın istediği izni verdi.
06.45 Terörle Mücadele ekipleri ve askeri yetkililer belirtilen yerlerde arama ve gözaltıları gerçekleştirmek için harekete geçti.
07.00-07.50Ankara polisi aramalara başladı.
09.00 Gözaltına alınan kişiler arasında Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu’nun da olduğu öne sürüldü.
10.30-16.00 Çeşitli illerde çok sayıda ünlü kişi gözaltına alındı.
13.30 Polis eski Başsavcı Sabih Kanadoğlu’nun evine geldi.
17.00 Ankara’da gözaltına alınanlar İstanbul’a götürüldü.
Başbuğ, Genelkurmay Karargâhı’nda komutanları topladı. İzmir’de birlik ziyaretinde olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Yavuz Ataç Ankara’ya çağırıldı.
18.30 Kanadoğlu’nun evindeki arama sona erdi.
21.00 Komutanların eşleri de destek olmak ve moral vermek için gözaltına alınan eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç’ın eşi Güney Kılınç’ın evine gitti.
23.20 Genelkurmay’daki toplantı sona erdi. Toplantıda Genelkurmay Adli Müşavirliği, Ergenekon iddianamesi ve dava çerçevesinde gözaltına alınan, tutuklanan ve haklarında dava açılan muvazzaf (görevdeki) askerlerin ve emekli askeri personelin durumu hakkında detaylı bilgi verdi. Komutanların özellikle tutuklu Orgeneral Hurşit Tolon ve sağlık durumu nedeniyle tahliye edilen emekli Orgeneral Şener Eruygur hakkındaki iddianamenin gecikmesinin normal olup olmadığını sorduğu öğrenildi.
Toplantıda, Ergenekon çerçevesinde gözaltına alınan askeri personelin suça karışma durumu, birbirleriyle ve diğer Ergenekon sanıklarıyla ilişkileri gibi ayrıntılar da gözden geçirilirken, Adli Müşavirliğin bu personele atılı suçlarla ilgili çalışma yapması kararlaştırıldı.

8 Ocak Perşembe
10.00 Genelkurmay, İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak tarafından her cuma düzenlenen basın toplantısının bugün yapılmayacağını açıkladı. Bu iptal, Ankara kulislerinde, askerlerin, Ergenekon operasyonu çerçevesinde sorulara muhatap olmak istemedikleri şeklinde yorumlandı.
10.30 Trabzon Valiliği, yazılı bir açıklama yaparak Jandarma Genel Komutanı’nın 7- 8 Ocak 2009 tarihlerinde Trabzon ve Giresun’a düzenleyeceği inceleme ve denetleme gezisinin iptal edildiğini açıkladı. Dün sabah Trabzon Valiliği’nin yaptığı açıklama, başka bir iptal kararını ortaya çıkardı. Açıklamada, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık’ın 8 -9 Ocak tarihleri için önceden planlı Trabzon ve Giresun ziyaretlerinin iptal edildiği de duyuruldu. İptaller, Orgeneral Ataç’ın da İzmir programını iptal etmesiyle birlikte düşünüldüğünde ciddi değerlendirmeler yapıldığına işaret etti.
12.20 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak ANA ile Ankara’ya geldi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Erdoğan’ı Esenboğa Havalimanı’nda karşıladı. Erdoğan, Gönül’ü makam otosuna davet ederek, şehir merkezine gelene kadar görüştü. Gönül, bu görüşmeden sonra Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gönül, “Başbakan ile havaalanından gelmemizin sebebi, kendisine önergeleri arz ettim” dedi. Gönül, “Genelkurmay Başkanı ile Başbakan baş başa görüşme yapıyorlar. Bu görüşmeden haberiniz var mıydı?”, sorusu üzerine de, “Haberim var, mutat görüşme” dedi. Gönül, gazetecilerin “Programında yoktu” şeklindeki ısrarlı sorularına da “Her zamanki görüşmeleri, sayın Başbakan da zaten programına almıştı” karşılığını verdi.
13.30 Başbakan, haftalık olağan görüşme çerçevesinde MİT Müsteşarı Emre Taner’i Başbakanlık Resmi Konutu ’nda kabul etti. Bu sırada İçişleri Bakanı Atalay da Konut’taydı.
14.00 Yargıtay Başkanlar Kurulu toplantısı başladı ve yaklaşık bir buçuk saat sürdü.
14.00 Başbuğ’un Erdoğan’la görüşeceği kamuoyunda duyuldu. Başbuğ’un 14.30 olarak bildirilen Çankaya Köşkü’ne çıkış saati Köşk tarafından 15.15 olarak düzeltildi. Erteleme Genelkurmay’ın talebi üzerine gerçekleşti.
14.20 Orgeneral Başbuğ, Başbakan Erdoğan ile bir araya geldi.
14.50 İçişleri Bakanı Beşir Atalay Köşk’e çıkarak Gül’e bilgi verdi.
15.35 Orgeneral Başbuğ, 15.15’e ertelenen haftalık görüşme için Çankaya Köşkü’ne 20 dakika gecikme ile çıkabildi.
16.00 Başbakanlık’tan yapılan açıklamada: “Başbakan sayın Recep Tayyip Erdoğan bugün, Başbakanlık Resmi Konutu’nda Genelkurmay Başkanı Orgeneral sayın İlker Başbuğ ile bir görüşme yapmıştır. Sayın Genelkurmay Başkanı’nın talebi üzerine yapılan görüşmede gündemdeki son gelişmeler değerlendirilmiştir. Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.”
16.30 Çankaya Köşkü’ndeki Cumhurbaşkanı Gül-Orgeneral Başbuğ görüşmesi sona erdi.
17.35 Genelkurmay’ın, görüşmelerin ardından yapacağı açıklama merakla beklenirken, kurumun internet sitesinden kısa bir açıklama geldi. Açıklamada, “Genelkurmay Başkanı bugün öğleden sonra yapmış olduğu görüşmelerde; özellikle dün yaşanan gelişmelerle ilgili görüş ve değerlendirmelerini, sırasıyla sayın Başbakan ve sayın Cumhurbaşkanı’na sunmuşlardır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.
17.55 İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Başbakanlık resmi Konutu’na giderek Başbakan Erdoğan’la görüştü.

Gül, beklerken Atalay’dan bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Gül, Ankara’nın gergin ortamında Başbuğ’la bir araya geldi.
Genelkurmay Başkanı Başbuğ, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile haftalık olağan görüşme için Çankaya Köşkü’ne çıkacaktı. Görüşme saati 14.30’du. Başbuğ’un, Erdoğan’la görüşmek için Başbakanlık’a gitmesi nedeniyle randevu saat 15.15’e ertelendi. Abdullah Gül de bu sırada boş durmadı. Köşk’e çıkan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Gül’e Ergenekon operasyonundaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Başbuğ’la görüşmenin gecikmesi, Gül ve Erdoğan’ın AB?Yüksek Güvenlik Temsilcisi Javier Solana ile olan randevularının da sarkmasına yol açtı.