Ankara'da yoksullara yardım 'en pahalı marketten'

Ankara'da yoksullara yardım 'en pahalı marketten'
Ankara'da yoksullara yardım 'en pahalı marketten'
İhaleyi alan şirketin fiyatları Migros ve Carrefouresa'yı geçti


ANKARA - Sayıştay denetçileri, Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Anakent Belediyesi’nin yoksullara dağıtılmak üzere hazırlanan yardım paketlerindeki 18 kalemlik gıda ve temizlik malzemesi ihalesinde 5 milyon 132 bin TL kamu zararı belirledi.Ankara Anakent Belediyesi’nin yerel seçimler öncesi 265 bin aileye dağıtmak için çıktığı 45 milyon liralık gıda ve temizlik malzemesi ihalesinde, perakende fiyatlarından daha yüksek bir rakam ortaya çıktı. Belediyenin 20 kalemden oluşan yardım paketinin her biri 169.37 liraya mal olurken, Migros ve Carrefoursa sanal marketlerinden oluşturulan paket 158.93 liraya geldi.
Cumhuriyet gazetesinde Murat Kışlalı ve İlhan Taşçı'nın yaptığı haberlere göre Melih Gökçek’in başında bulunduğu Ankara Anakent Belediyesi, yerel seçim öncesi 265 bin aileye dağıtacağı gıda ve temizlik malzemeleri için, Orpaş Gıda AŞ’ye 45 milyon lira verdi. Belediyenin 20 kalemden oluşan yardım paketinin her biri 169.37 liraya çıkarken, ağırlıklı olarak Migros ve Carrefoursa sanal marketlerinden oluşturulan paket 158.93 liraya geldi. Farkın işletme giderlerinden kaynaklandığını savunan Orpaş Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, ihaleye tek geçerli teklif veren firmanın kendileri olması konusunda, “Ankara Büyükşehir Belediyesi hiç para ödemiyor. Çok büyük bir para sıkıntısı var. İnsanlar son dakikada vazgeçti. Biz sorunu, iki tane büyük katılım bankasıyla 10’ar trilyon liralık limit açtırarak çözdük. Bizi belediyeden para gelene kadar destekleyecekler” dedi.
Sorularımızı yanıtlayan Orpaş Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeğeni olduğu ile ilgili iddialara, “Öyle bir şey yok. Başbakan’la bir akrabalığım yok. Sadece soyisim benzerliği. Böyle bir şey konuşulduğunu ben de duydum. Ama doğruluğu yok” diye yanıt verdi. Erdoğan, ihalede tek geçerli teklifin Orpaş’a ait olduğunun anımsatılması üzerine de “İhaleye bir firma daha girdi. Ama onun sakat dosyası vardı” dedi.
10 kalemi Migros Sanal Market ve 8 kalemi Carrefoursa ve 2 kalemi Can Gıda’dan olmak üzere internet üstünden bulduğumuz fiyatlara göre oluşturulan 20 paketin maliyetinin, Orpaş’ın verdiği teklifin yüzde 7 altında kalması konusunda ise Erdoğan, “Bizim bu işin fazladan yüzde 25 civarında işletme faaliyeti var. Depo kiralama, kolileme. Sözleşme masrafları. Ciddi bir finansman gideri oluyor. Ankara Büyükşehir’in parasal durumu malum” diye konuştu.


‘Belediye para ödemiyor’


Erdoğan, “İhaleye katılım belediyenin ödeme sıkıntısı nedeniyle mi az oldu?” sorusuna ise “Bu seneki katılımın 2 olmasının yüzde 90 sebebi bu. Belediye hiç para ödemiyor. Çok büyük bir para sıkıntısı var. Bir de üstüne ekonomik kriz olunca, insanlar son dakikada vazgeçti” yanıtını verdi. Orpaş’ın bu durumu niye bir sakınca olarak görmediği sorusuna ise Erdoğan “Biz geçen sene bunun çok büyük sıkıntısını yaşadık. Ciddi de zarar ettik. Bu sene iki tane büyük bankayla, biri Türkiye Finans, biri Albaraka Türk, sadece bu projeye dönük 10’ar trilyon liralık limit açtırdık. Sorunu bu şekilde çözüp ihaleye öyle girdik. Bizi Belediye’den para gelene kadar destekleyecekler” yanıtını verdi.


5 milyon 132 bin TL kamu zararı var


Melih Gökçek yönetimindeki Anakent Belediyesi’nin yoksullara dağıtılmak üzere hazırlanan yardım paketlerindeki 18 kalemlik gıda ve temizlik malzemesi ihalesinin, avantajlı teklif veren şirket yerine “yandaş” firmaya verilmesi sonucunda 5 milyon 132 bin TL kamu zararı saptandı. Yardım yapılan ailelerin aylık gelir düzeylerini ve yardımın ilgililere ulaştırıldığını kanıtlayıcı belgelerin bulunmadığı da anlaşıldı.
Sayıştay denetçileri, Ankara Anakent Belediyesi’nin rutin denetimlerinde KDV hariç 30 milyon 661 bin TL tutarındaki “18 Kalem Muhtelif Gıda ve Temizlik Malzemesi Alımı İşi”ni mercek altına aldı. İhale işlem dosyalarının incelenmesi sonucunda daha avantajlı teklifi veren Tunç Gıda ortak Girişimi’nin teklifinin, bazı bilgi ve belgelerin eksik olduğu gerekçesiyle reddedildiği belirlendi. Eksik denilen belgelerin bazılarının şirketin dosyasında mevcut olduğu anlaşıldı.


‘Yetki belgesi yok’


Sayıştay sorgusunda, “İhale komisyonu, eksik olan ve teklifin esasını etkilemeyen söz konusu belgeleri tamamlattırmadığı gibi, var olan bazı belgeleri de yokmuş gibi değerlendirmeye tabi tutarak daha avantajlı teklifi veren Tunç Gıda Ltd. Şti. Ortak Girişimi’nin teklifini reddetmiştir. Ayrıca ihaleyi kazanan İmaj AŞ’nin teklifinde sabun tedarikçisi olarak gösterdiği Evyap şirketinin ve deterjan tedarikçisi olarak gösterdiği Türk Henkel firmasının söz konusu firmaya yetki belgesi (sabun ve deterjanı satma yetkisi) vermediği halde ihalenin bu firmaya verildiği anlaşılmaktadır” denildi. İki şirketin teklifleri arasındaki farktan dolayı 2 milyon 746 bin TL’lik fazla ödeme yapıldığı hesaplandı. Sayıştay, Anakent Belediyesi’nden bu fazla ödemenin nedenlerinin açıklanmasını istedi.


‘11 kişi sorumlu’


Sorguda, gıda ve temizlik işine ait hakediş dosyası ve ek belgeleri arasında, yardım yapılan ailelerin aylık gelir düzeylerini ve yardımın ilgililere ulaştırıldığını kanıtlayıcı belgelerin de bulunmadığına işaret edildi. Yardım yönetmeliği hükümlerine aykırı olarak yardım yapılması sonucunda da 2 milyon 836 bin TL yersiz ödeme yapıldığı belirlemesiyle bunun gerekçeleri belediyeden soruldu.
Sayıştay sorgusunda, gıda yardımının ihalesi ve dağıtımındaki kamu zararı, toplam 5 milyon 132 bin 771 TL olarak hesaplandı. Sayıştay, belediyenin 11 görevlisini fazla ödemelerin sorumlusu olarak gösterdi.