Ankara'daki Gezi eylemlerinde olaylar çıktı

Ankara'daki Gezi eylemlerinde olaylar çıktı
Ankara'daki Gezi eylemlerinde olaylar çıktı
Taksim Gezi Parkı'ndaki eyleme destek için Kızılay Meydanı'nda başlatılan gösteri altıncı günde olaylar çıktı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Ankara - Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek için Kızılay ve Atatürk Bulvarı'nda toplanan göstericilere polis müdahalede bulundu.

 

01:00
06.06.2013
Tunalı Hilmi Caddesi'ne giden kavşağı trafiğe kapatıp, barikatlar kurarak ateş yakan gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Dağılmayan grubun, trafiğe kapalı haldeki Tunalı Hilmi Caddesi'ndeki gösterisi sürüyor. Öte yandan, bazı göstericilerin kamu malına zarar verenlere tepki gösterdikleri gözlendi.
00:30
06.06.2013
Kennedy Caddesi’nde toplana gruplara polisin müdahalesi sürüyor. Polis gruba dağılmaları yönünde anons yapıyor. Grupla polis şu anda karşılıklı olarak beklemekte. Göstericiler yola kurdukları barikatı ateşe verdiler.
22:50
05.06.2013
Olaylarda 9 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
22:30
05.06.2013
Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park’a yönelik ilk polis müdahalesinde grup dağılmadı, müdahalenin duyulması üzerine Ankara’nın birçok yerinden buraya gelenler oldu. Bunun üzerine polis aralıklarla iki müdahalede daha bulundu. Biber gazından etkilenenler kafelere ve açık olan dükkanların içine girdi. Müdahalelerden dolayı yaralananlar olduğu da belirtildi.
21:20
05.06.2013
Kızılay’da müdahale bittikten sonra polis bu kez Ankara’daki eylemlerin simgesi haline gelen Kuğulu Park’taki eylemcilere müdahale etti. Hem Tunalı Hilmi Caddesi’ne hem de Kuğulu Park’a biber gazı ve tazyikli su ile madahale devam ediyor..
21:00
05.06.2013
Yaklaşık iki saat süren müdahale sonrası gruplar dağıldı. Müdühale nedeniyle vatandaşlar büyük tepki gösterirken, çok sayıda yaralı olduğu bildirildi. Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız’ın da yaralananlar arasında olduğıu öğrenildi. Yaralananlar çevredeki hastanelere kaldırıldı.
20:00
05.06.2013
Meydanda bulananlar GMK Bulvarı, Ziya Gökalp Caddesi, Sakarya Caddesi, İzmir Caddesi başta olmak üzere ara sokaklara kaçtı. Ancak polis ara sokaklara yönelik müdahalesini sürdürdü. Sakarya Caddesi, atılan yoğun biber gazları nedeniyle sis bulutunun altında kaldı.
19:30
05.06.2013
“Kalabağın arasında polise saldırmak için hazırlık yapanlar olduğu” yönünde anonslar da yapan polisler, zırhlı Akrep araçlarından bir anda kalabalığa gaz bombaları atmaya başladı. Bu sırada TOMA'lardan da tazyikli suyla müdahale başladı.
19:00
05.06.2013
Aralarında siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de bulunan ve öğle saatlerinden itibaren Kızılay Meydanı'nda toplanan gruba polis akşam saatlerinde bulundukları bölgeyi boşaltmaları yönünde anonslar yaptı.


  http://www.radikal.com.tr/113641311364134

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anayasal Hak - kofti anarsist

  Anayasada da olan toplantı ve yürüyüş hakkını barışçı bir şekilde kullanan insanlara bu şekilde provokatif şekilde yaklaşılması gerçekten çok üzücü. Gezi parkında olay yok. Neden? Çünkü kimse karışmıyor oradakilere ve olay çıktığı yok. İnsanları özgür bırakınca hayatın kendileri için de daha kolay olacağını neden görmek, anlamak istemezler? İlla dayatma, illa baskı, illa kendine benzetmeye çalışma, illa ötekileştirme.

  ... - carpenoctem

  Suç işlenmiş resmen. Polis çevik kuvvet yönetmeliği çok açık belirtiyor: fiili bir saldırı hali olmadığı müddetçe, dağıtılması gereken gruba öncelikle en az 2-3 kez uygun bir dille uyarı yapılır, ardından dozu kademeli olarak artan şiddetle müdahale edilir. Kısacası göz yaşartıcı gaz kullanımı, en son uygulanacak yöntemlerden birisi. Uyarı konuşması bitmeden halka gaz bombaları atmanın işkenceden hiçbir farkı yoktur.

  Durun - Marlene

  Hala eylemlerin neden başladığını, fitili ateşleyenin ne olduğunu anlamadılar. Polis şiddete devam ettiği sürece, halk da eyleme devam edecektir. Durun artık.

  neden? - eburak

  Yazacak birsey bulamiyorum artik. Ortalik gulluk gulistanlik bir yerlerden cikip saldiriyorlar insanlara. Eylemleri besleyen, provoke eden polistir, validir, hukumettir. Bir de twitter sovalyesi I. Melih Gokcek'tir. Insanlar toplanip gosteri yapma, protesto etme, ve grev hakkina sahiptir. Anayasal haklar polis zoruyla tehditle engellenemez.