Ankara'daki gözaltılarda 'ikinci dalga'

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Gezi Park eylemlerine destek amacıyla Ankara ’da yapılan gösterilere yönelik ikinci gözaltı dalgası dün sabah saatlerinde gerçekleşti. Düzenlenen operasyonda 30 eve baskın yapılırken, 23 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin yapılan ev aramalarında suç delili olarak eylemler sırasında kullanılmış olabileceği gerekçesiyle ‘bisiklet eldiveni’ne el konulduğu belirtildi.
Ankara dün sabah yeni Gezi operasyon haberiyle uyandı. TMK 10. madde ile görevli savcılık tarafından başlatılan yeni soruşturma kapsamında 30 adrese baskın düzenlenerek, 23 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan eylemcilerin Halkevleri, Kaldıraç, Partizan, ESP ve SDP üyesi olduğu öğrenildi. Çoğunluğu üniversite öğrencisi olan eylemciler, yine ‘yasadışı silahlı terör örgütü üyesi olmak, kamu malına zarar vermek ve devlet büyüklerine, Başbakan’a küfür ve hakaret’ ile suçlandı.

Bisiklet eldiveni suç delili

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda kitap , dergiye ‘örgütsel doküman’ olarak el konuldu. Suç delili olarak sayılanların arasında ise polis kurşunuyla ölen Ethem Sarısülük için hazırlanan brışürlere de el konulması dikkat çekti. Şüphelilerden Yadigar Vuruşaner’in evinde yapılan aramada ise gösterilerde kulanmış olabileceği şüphesi ile Vuruşaner’in bisiklet binerken taktığı eldivene de el konuldu.

Avukatlara kapalı dosya

Soruşturma savcılığı, “soruşturmanın tehlikeye düşürülmesi olasılığı bulunduğu gerekçesiyle” avukatların dosyadan bilgi/belge almaması için Ankara 1. Nolu TMK Hakimliği’nden kısıtlama kararı aldırdı. Avukatlar bu nedenle dosyada inceleme yapamadı. Bu nedenle, avukatlar arama ve gözaltı kararı dahil hiç bir belgeye ulaşamadı.

İki ilde 8 gözaltı daha

Erzincan Emniyet Müdürlüğü ekipleri dün Erzincan ve Erzurum’da düzenlenen eş zamanlı operasyonla Taksim Gezi Parkı eylemlerinde provokatörlük yaptıkları öne sürülen sekiz kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 1’i kadın sekiz şüphelinin ‘TKP/ML-Konferans örgütüne mensup oldukları ve ‘örgüte elaman kazandırmak, propaganda yapmak, örgütün Türkiye ’deki toplantılarına katılmak’ gibi suçlardan uzun süreden bu yana takipte oldukları bildirildi.