@ismailsaymaz

Ankara'daki katliam soruşturması için 'kısıtlama' kararı

Ankara'daki katliam soruşturması için 'kısıtlama' kararı
Ankara'daki katliam soruşturması için 'kısıtlama' kararı
Ankara'da 10 Ekim günü düzenlenen barış mitingine yönelik bombalı katliam saldırısından bir gün sonra gizlilik kararı için başvuru yapmıştı. Mahkeme başvuruyu bugün kabul ederek dosya için kısıtlama kararı aldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Ankara 'da, 97 yurttaşın can verdiği ve 500'e yakın yurttaşın yaralandığı patlamaya ilişkin soruşturma dosyasına dair, savcılığın dünkü başvurusu üzerine bugün kısıtlama (gizlilik) kararı alındı. Savcılık, “Şüpheli avukatlarının dosyayı inceleme ve dosyadan örnek alma yetkisinin soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebileceğini" savunarak, kısıtlama kararı istedi. Mahkeme de bugün talebi kabul etti. Ancak şu ana kadar dosyada bir şüpheli ya da bir şüpheli avukatının varlığından söz edilmiyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu, dün Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, şüphelilerin eylemlerinin Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 153/2-a.6. ve 153/2-a.7. maddelerine göre "devletin güvenliğine karşı suçlar" ve "anayasal düzene karşı suçlar" kapsamında kaldığı ifade edildi. Şüpheli müdafilerinin dosya içeriğini inceleme ve belgelerden örnek alma yetkisinin soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek nitelikte olduğu belirtilerek, dosya içeriğini inceleme ve belgelerden örnek alma yetkisinin kısıtlanmasını istendi.

Hakim Ali Rıza Bilgisiçok da bugün dosyaya gizlilik kararı koydu.