Ankara'daki 'ölüm' okulları kapattı

Hastanede temizlik işçisi olarak çalışan 29 yaşındaki domuz gribi hastasının ölümü üzerine Ankara'da okullar 'yayılmanın kontrol altına alınması için' bir hafta tatil edildi. Bakan Akdağ, paniğe gerek olmadığını söylerken aşıya karşı çıkanları da suçladı

ANKARA - Türkiye’de domuz gribinden ilk ölümün yaşandığı Ankara’da okullar bir hafta tatil edilirken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ “Bu önemli bir durumdur ama panik yapmayacağız” dedi.
Kısa sürede vaka sayısı 1000’e yaklaşan domuz gribinin, önceki gece Ankara’da, Senatoryum Hastanesi’nde çalışan 29 yaşındaki temizlik işçisi Mustafa Güneş’in ‘zatürree’ sonucu ölümüne yol açması, korkuları artırdı. Domuz gribi salgını Türkiye’de ilk kez Ankara’da Bilkent Üniversitesi bünyesindeki ilköğretim okulunda görülmüştü. Başka okullara da sıçrayan virüsün neden olduğu ilk ölüm yine Ankara’da gerçekleşti. Daha önce sadece virüsün görüldüğü okulları tatil eden Valilik, ölüm olayının ardından dün, ilk ve orta öğretim kurumlarında yedi günlük genel tatil kararı aldı. Ankara Valisi Kemal Önal ‘domuz gribi virüsünün yayılmasını kontrol altında tutmak’ amacıyla tüm okulların dezenfekte edileceğini duyurdu.  Önal, “Özellikle şunu da vurgulamak istiyoruz. Virüsün yaygın olduğu dönemde veliler titiz davransın ve çocuklarını kurs, dershane ve diğer programlara da mümkünse göndermesinler” dedi.  Ankara’da ÖZ-DE-BİR üyesi dersaneler de eğitim faaliyetlerine bir hafta ara verdi. 

Akdağ: Anlamsız propagandalar
Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise ölüm haberini önceki akşam Erzurum’da  Kayak Federasyonu’nun yemeğinde fasıl dinlerken öğrendi. Bakan, paniğe  gerek olmadığını söyleyerek şöyle konuştu:
“Toplumu niye dikkatli bir biçimde bilgilendiriyoruz, bu vakayla ortaya çıktı. Risk gruplarının aşılanması açısından günlerdir az sayıda da olsa bazı kişilerin yaptığı olumsuz propagandaların ne kadar anlamsız olduğu böylece ortaya çıktı. Mevsim yaz olmasına rağmen domuz gribinden İngiltere’de 100’e yakın, Brezilya’da 1000’e yakın, ABD’de 500’ün üstünde insan öldü. Bu önemli bir durumdur. Paniklemeyeceğiz, halkımızı gereksiz bir korkuya sürüklemeyeceğiz. Tedbirlerimizi çok dikkat bir biçimde almaya devam edeceğiz.” 

Ne zaman hastaneye gitmeli? 
Bu arada Sağlık Bakanlığı vatandaşları, “Grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir. Ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, beş günden fazla süren ateş, sürekli kusması olanlar beklemeden doktora müracaat etmeli” diye uyardı.
Muhtemel salgının aralık ayında yayılmaya başlayıp şubatta zirve yapması bekleniyor. (Radikal)