Ankara'dan Kürt liderlere yeşil ışık

Kuzey Irak’taki Kürt partilerinin Türkiye ziyareti talebine Ankara’dan olumlu yanıt geldi.

ANKARA - Kürdistan Emekçiler Partisinin Genel Sekreteri Kadir Aziz, Peyamner Haber Ajansına yaptığı açıklamada “Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi partilerden oluşan bir heyetin gelecek haftanın ortasında Ankara’yı ziyaret edeceğini” söyledi.

Kadir Aziz, “Ziyaret konusunda Ankara’dan olumlu bir cevap aldık. Şu anda heyetin Ankara’yı ziyaret edeceği gün belli değil. Ancak heyet gelecek haftanın ortasında Ankara’ya gidecek” dedi.

Heyette yer alacağı belirtilen parti yöneticileri şöyle: “Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Sekreteri Fazıl Mirani, Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi (KYB) Politbüro üyesi Erselan Bayız, Kürdistan Emekçiler Partisi Genel Sekreteri Kadir Aziz, Kürdistan Komünist Partisi Merkezi Komite Sorumlusu Kemal Şakir, Kürdistan İslam Birliği (Yekgırtu) Sekreteri Selahaddin Muhammmed Bahaddin ve Kürdistan İslam Cemaati Sekreteri Ali Bapir.”
Kuzey Irak’taki siyasi partiler, geçtiğimiz günlerde Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin başkanlığında yaptığı toplantıda, Türkiye ile yaşanan sorunlar ile ilgili olarak görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye bir heyet göndermeyi kararlaşmışlardı. (anka)