Ankaralı polis şefi çeteye yardımdan tutuklandı

Haber: TESLİME TOSUN / Arşivi

ANTALYA - Emniyet’i sarsan skandallardan birinin adresi de Antalya oldu. Antalya Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği ‘Ahtapot’ adlı operasyonda gözaltına alınan sekizi kamu görevlisi 24 şüpheli, 22 saat ifade verdi. Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Yılmaz Çetin’in de aralarında bulunduğu sekiz kişi  tutuklandı. Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Ümit Boztepe, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde şube müdürü Harun T., Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü’nde şube müdürü Erol Ç.’nin de aralarında bulunduğu yedi kişi serbest bırakıldı.
Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, Antalya’nın yanı sıra, İstanbul, Ankara ve Kahramanmaraş’ta yaptığı eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan ve aralarında iki emniyet müdür yardımcısı, iki şube müdürü, iki polis, bir astsubay ve bir infaz koruma memurunun da bulunduğu biri kadın 24 şüpheli, önceki sabah saat 08.00 sıralarında adliyeye sevk edildi. 24 şüphelinin savcılıktaki ifadelerinin alınması akşam saatlerini buldu. Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Ümit Boztepe, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde şube müdürü Harun T., Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü’nde şube müdürü Erol Ç.’nin de aralarında bulunduğu yedi kişi, savcılıktan serbest bırakılırken, 17 kişi tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.
Dün sabah saat 06.00’da biten mahkeme sonunda, Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Yılmaz Çetin, iki ayrı suç örgütünün elebaşları Bayram Sezer ve Oğuz Kocaman, Antalya’daki lüks restoran zinciri sahibi Ömer Çalışkan, çete üyeleri Sezer Gürman, Mehmet Taşkan, Ahmet Uzun ve İsmet Yalçınkaya, ‘ihaleye fesat karıştırmak’, ‘iş yeri kurşunlamak’, ‘çek ve senet tahsilatı’, ‘kasten adam yaralamak’, ‘kumar oynatmak’ suçlarından tutuklandı. Antalya’daki görevli polis memurları O.D. ve H.A.E. ile Antalya Cezaevi’nde görevli infaz koruma memuru A.Ö. ve astsubay H.Ç.’nin de aralarında bulunduğu dokuz kişi ise adli kontrol verilerek serbest bırakıldı.

Çete liderinden her ay para iddiası
Çete lideri Bayram Sezer’in, Keçiören Emniyet Müdürü’yken tanıştığı Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Yılmaz Çetin’e her ay düzenli olarak banka üzerinden para gönderdiği öne sürüldü. Dava dosyasına banka dekontları ve aralarındaki telefon görüşmeleri kayıtları delil olarak girdi.