Ankara'nın gündemi 'demokratikleşme'

Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Murat Karayılan’ın, Kandil yakınlarında düzenlediği bir toplantıda PKK ’nın 8 Mayıs’tan itibaren çekilmeye başlayacağını duyurduğu saatlerde devletin zirvesi Çankaya Köşkü’ndeki özel toplantı odasında Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısındaydı. Toplantıda Türkiye’nin etrafındaki ateş çemberi de konuşuluyordu ama öncelikle çözüm süreci’nin geldiği aşama değerlendiriliyordu. Doğrusu, Karayılan’ın nasıl bir açıklama yapacağı da ‘üç aşağı beş yukarı’ biliniyordu. Bu yüzden MGK için Köşk’te toplanan yetkililerin Kandil’in yapacağı açıklama konusunda duyduğu merak çok fazla değildi. Bunun nedeni de kamuoyuna açık gelişmelerin, MİT ile Öcalan ve Kandil arasında sürdürülen görüşmelerin gerisinden gelmesiydi. PKK’lıların Türkiye sınırları dışına çekilme sürecinin kazasız belasız sürmesi için hassas olunacak konular bir kez daha gözden geçirildi. Gelecek üç ay boyunca istihbarat ve silahlı kuvvetlerin, bir provokasyon olmasın diye normalden daha fazla çalışacağını, hükümetin bu yönde direktiflerini güvenlik kuruluşlarına ilettiğini söylemek mümkün. Çekilme konusundaki son bir not da sürecin ağustos sonuna kadar tamamlanmasının beklendiği yönünde.
Peki PKK çekildikten sonra ne olacak? Bu sorunun rutin yanıtı belli: Demokratikleşme süreci hızlanacak ve PKK bunu gerekçe göstererek silahsızlanacak. Türkiye’nin demokratikleşmesinin esas zemini ise anayasa olacak. CHP ’nin desteği olmadan herkesin içine sinen, gönül rahatlığı ile kabul edilebilecek yeni bir Anayasa zor görünüyor. Meslektaşlarımız Kandil’de Karayılan’ı beklerken biz Ankara’da bir grup gazeteci önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ile görüşüyorduk. Partisinin çözümü herkesten çok istediğini söyleyen Toprak, Türkiye’nin demokratikleşmesi için bir yol haritası koyduklarını anımsatarak, hükümetin buna destek vermesini istedi. Toprak’a göre iktidardan bu destek gelirse PKK’nın değil halkın merkezinde olduğu bir demokratikleşme süreci yaşanabilir ve böyle ulaşılmış bir çözüm daha kalıcı olur. Toprak’tan sonra da çözüm sürecinin en önemli aktörlerinden AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan ile sohbet etme şansı bulduk. Akdoğan’ın, ‘Kandil’den açıklama var mı’ diye sık sık akıllı telefonlarına bakan biz gazeteciler karşısındaki soğukkanlı ve rahat tavrı, onun da yapılacak açıklamayı üç aşağı beş yukarı tahmin ettiği, hatta bildiği izlenimi yaratıyordu.
Öyle anlaşılıyor ki biz Kandil açıklamasına yoğunlaşmışken hükümet, demokratikleşme aşamasına geçiyor. Ancak CHP’nin sürece katkı sağlamaması, işleri zorlaştırıyor. AK Parti CHP’yi ortaya fikir ve öneri koymamakla, CHP AK Parti’yi ortaya koyduğu fikir ve önerileri görmezden gelmekle suçluyor. PKK’nın Türkiye’den çekilmesi tamamlandıktan sonra top TBMM’de olacak ve sağlıklı/kalıcı çözüm ancak AK Parti ile CHP liderlerinin demokrasi için birlikte çalışmasıyla mümkün olacak.

‘İlave tedbirler değerlendirildi’

PKK’nın sınır dışına çekilmesine ilişkin basın açıklamasının yapıldığı saatlerde Ankara’da da devletin zirvesi MGK toplantısında gelişmeleri masaya yatırdı. Toplantının ardından yayınlanan bildiride, “Halkın huzur ve güvenliğini temin amacıyla yürütülen faaliyetler görüşülmüş, bu kapsamda sarf edilen çabaların kalıcı netice vermesi için alınması gerekli ilave tedbirler değerlendirilmiştir” denildi. Bildiride, Suriye ve Irak’ın yanı sıra Ortadoğu barış sürecinin de ele alındığı belirtildi.

ABD’den ilk yorum : Alkışlıyoruz

Murat Karayılan’ın dün Kandil’de yaptığı açıklama ABD tarafından olumlu karşılandı. BBC Türkçe’nin ulaştığı Beyaz Saray kaynakları, ‘’Başkan Obama’nın daha önce söylediği gibi, Türkiye halkına 30 yıldan fazla bir süredir birçok acı ve kedere neden olan bir mücadelenin, barışçıl şekilde çözüm çabalarını alkışlıyoruz’’ açıklamasını yaptı.