Ankara'nın yarısında dert çok

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği'nin (KADER) Ankara'da yaptığı araştırma başkentli kadının içinde bulunduğu zor durumu ortaya koydu.

ANKARA - Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği'nin (KADER) Ankara'da yaptığı araştırma başkentli kadının içinde bulunduğu zor durumu ortaya koydu.
Araştırmaya göre Ankara'da yaşayan her 5 kadından biri dayak, küfür, parasız bırakma gibi kötü muameleyle karşı karşıya kalıyor. Her 100 kadından 13'ü otomobil sahibi. Ama her 100 kadından biri ayda ancak bir kez mahallesinden dışarı çıkabiliyor.
Hane içinde şiddete uğrayan her 100 kadından 18'i, adresi gizli, güvenli, kendi yaşamlarını kurana kadar rahatça yaşayabilecekleri bir sığınmaevi olsa yararlanacaklarını belirtiyor. 100 kadından 91'i ise kadın sığınmaevi olması gerektiğini düşünüyor. Buna karşılık geçen yıl ocak ayında kurulan tek sığınmaevi sadece 10 kadını barındırabiliyor.
Belediyelerde kadın oranı
Nüfusunun yarısını kadınların oluşturduğu Ankara'nın Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 61 erkek ve iki kadın üye var. Ankara'da, belediye meclislerinde 259 erkek üyeye karşın sadece 18 kadın üye var. Etimesgut Belediye Meclisi'nde 25 erkek, altı kadın, Yenimahalle'de 33 erkek, dört kadın, Çankaya ve Mamak'ta 35 erkek, iki kadın, Altındağ'da 36 erkek ve bir kadın, Keçiören'de 44 erkek, yalnızca bir kadın üye bulunurken, Gölbaşı ve Sincan belediye meclislerinde hiç kadın üye yok.
Kadınların en az yarısı birçok ekonomik, toplumsal ve kültürel belediye hizmetlerinden yararlanamıyor. 100 kadından 23'ü belediyelerden çocuklarının okul sonrası ders çalışıp, oynayabileceği bir etüt merkezi, 11'i kamu kreşi bekliyor.