Ankara'ya cami gerek, Diyarbakır uyuma!

Ankara'ya cami gerek, Diyarbakır uyuma!
Ankara'ya cami gerek, Diyarbakır uyuma!

Adlarını vermek istemeyen imamlar ?Bizi dilenci haline getirdiler? diye şikâyet etti.

Sur Müftüsü 91 imama zorunlu bağış için SMS yollayınca imamlar isyan etti. Bağışın Ankara'daki 20 bin kişilik camii için toplandığı belirtiliyor
Haber: MEHMET TÜRK / Arşivi
SERDAR SUNAR / Arşivi

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesi müftüsü Hasan Yakut, cep telefonuyla 91 cami imamına, “Geçen hafta Diyanet camisi için para toplamayan 91 cami bugün para toplasın. Toplamayanlar hakkında soruşturma açılacak. Sur Müftüsü” yazılı mesaj geçti. Cemaatten para istemeye utandıklarını söyleyen, ancak devlet memuru oldukları için adlarını açıklamayan imamlar, “Bizi dilenci haline getirdiler” diyerek mesaja isyan etti. İmamlar ayrıca müftülüğe makam aracı alınması için de kendilerinden para talep edildiğini öne sürdü.
Din Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Mevlüt Yıldız paranın Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Ankara’da yaptırılan 20 bin kişi ka-pasiteli cami için olduğunu söyledi:
“Diyanet İşleri Başkanlığı, bu caminin tamamlanması için Türkiye’deki tüm müftülüklerden yardım toplanmasını istedi. Kayapınar, Yenişehir ve Bağlar müftülüğü para toplama işlemini tamamladı. Sur’daki 140 camiden 91 cami para toplamamıştı.”
Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı İmam Ömer Evsen de para toplama olayının yasal olduğunu; 1983’te çıkarılan 2860 sayılı yardım toplama kanunu gereğince, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatı üzerine müftülerin para topladığını anlattı: “Bu zoraki değil gönül isteğine bağlı bir yardımdır. Makbuz karşılığı cemaatten toplanıyor. Diyarbakır’da 200’ü aşkın cami var. Camilerin zaruri ihtiyaçları var. Su parasını belediye almıyor. Devlet elektrik parasının 40 TL’ye kadarını ödüyor. Geri kalanı ise her cami yardımlarla karışlamak zorunda.”
Sur Müftüsü Hasan Yakut ise  91 imama geçtiği mesajın yanlış anlaşıldığını savundu. Yakut “Yardımlar gönül rızasıyla olur. Diyanet İşleri Başkanlığı talimatı ve kaymakamlığımızın onayı ile bu yardımlar makbuz karşılığında yapılıyor. Araba konusunda da arkadaşlarımızla toplandık. ‘Cemaatten para almayalım. Arabayı kendi imkânlarımızla alalım’ diye karar aldık. Her imam gönlünden ne koptuysa yardım yaptı. Hiçbir zaman kimseden zorla para almadım. Zorla para aldığımı ispatlasınlar istifa ederim” dedi.