Ankara'ya Ulla suçlaması

İskenderun Körfezi'nde 2 bin 200 ton toksik atık yüküyle batan M/V Ulla gemisi, dün deniz altında bir yılını doldururken, İspanya, zehirli atığı hâlâ çıkarılamamış olmasının Türk bürokrasisinin yavaş işlemesinden kaynaklandığını ileri sürdü.

MADRİD/HATAY - İskenderun Körfezi'nde 2 bin 200 ton toksik atık yüküyle batan M/V Ulla gemisi, dün deniz altında bir yılını doldururken, İspanya, zehirli atığı hâlâ çıkarılamamış olmasının Türk bürokrasisinin yavaş işlemesinden kaynaklandığını ileri sürdü.
Türkiye'ye zehirli atığın çıkarılması ve İspanya'ya geri getirilmesi konularında her türlü teknik ve ekonomik kolaylığı sağladıklarını belirten İspanya Çevre Bakanlığı yetkilileri, "Türk yetkililer bu atıkların İspanya'ya geri gönderilmesini istemiyor. Atıklar halen orada bekliyorsa, bunun sorumlusu Türk Çevre Bakanlığı'dır" dedi. İspanyol yetkililer, atığın çıkarılması konusunda her türlü görüş birliğine varılmasına karşın, bu kararın Türk bürokrasisinin ağır işlemesi nedeniyle hayata geçirilemediğini savundu. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7567537567530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.