Ankara'yı akıllı bulut kurtaracak

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cemal Saydam, 'Akıllı Bulut Yöntemi' projesinin uygulamaya konulmasıyla, başkentin barajlarını yağmur ve kar suyuyla doldurabileceğini öne sürdü.

ANKARA - Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cemal Saydam, 'Akıllı Bulut Yöntemi' projesinin uygulamaya konulmasıyla, başkentin barajlarını yağmur ve kar suyuyla doldurabileceğini öne sürdü.
15 yıldır sürdürdüğü çalışmalar sayesinde tabiatın sırrını çözdüğünü düşünen Prof. Dr. Saydam, iddialı: "Sahra tozu buluttta yağışı tetikliyor. Sahra tozu tohumları, uçakla yoğun nem ve sıcaklıktaki buluta bırakılıyor. Tohumların bırakılmasından yarım saat sonra yağış başlıyor. Benim çalışmamın benzeri İsrail'de de var, giderek başarıyla uygulanıyor. Projeye destek için AB'ye de başvurduk."
Yağmurun topraktan akıp gittiğini, karınsa ağır ağır eriyerek nehirleri beslediğini vurgulayan Saydam'ın dileği, bu sonbahar-kış Ankara'nın tepesinden geçip gidecek bulutlara "Acaba mı" diye bakmaktansa sahra tozuyla tohumlamaya gidilmesi. Saydam, "Eğer bu kışı geçirirsek, 2009-2010'u beklemek zorunda kalırız" diyor.
Başkenti kurtaracak bir diğer öneri de tasarruf. Ankara Toplumsal Dayanışma ve Güç Birliği Derneği de başkentlilere susuzluğa karşı tasarruf çağırısı yaptı. Çağrıda damlatan bir musluktan günde yedi kova su yitirildiği, diş fırçalarken musluğu kapatanların günde 15-35 litre su tasarrufu elde edebildiği belirtildi. (aa, Radikal)