Ankara'yı gazladılar

Ankara'yı gazladılar
Ankara'yı gazladılar

Sarısülük ün cenazesini, vurulduğu Kızılay a götürmek istendi. Ancak cenaze konvoyunun önü kesildi. Kızılay da da sert müdahaleler vardı.

Gerilim, Ethem Sarısülük'ün cenazesiyle arttı. Polis cenazeyi Kızılay'a sokmazken, eyleme katılmayanlar da gaz ve suyla püskürtüldü.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi
CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Ankara ’daki gösterilerde kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün cenaze töreni nedeniyle Ankara’da gergin anlar yaşandı. Ailenin ve arkadaşlarının töreni Kızılay’da yapmak istemesine güvenlik görevlileri izin vermedi. Cenaze töreni için Kızılay’da toplanan göstericiler ile polisler arasında çatışma çıktı. Polis göstericilere defalarca müdahale ederken, zaman zaman eyleme katılmayan izleyicilerin dağılması için de biber gazı kullandı.
Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara’da 1 Haziran tarihinde yapılan gösteride 26 yaşındaki işçi Ethem Sarısülük kafasından yaralanarak hayatını kaybetmişti. Sarısülük’ün polis kurşunuyla vurulduğu iddia edilmişti. Yapılan otopsi işleminde Sarısülük’ün kafasından bir mermi çekirdeği çıkarılınca silahla vurulduğu kesinleşti. Sarısülük’ün cenazesi otopsi işleminin ardından Batıkent’te bulunan Pir Sultan

Abdal Cemevi’ne götürüldü.

Sarısülük’ün ailesi vurulduğu yer olan Kızılay Meydanı’nda cenaze töreni yapmak istedi. Bu amaçla cenaze saat 11.00’de oluşturulan araç konvoyuyla Kızılay’a götürülmek üzere yola çıkarıldı. Ancak Batıkent’in İstanbul yolu çıkışında, cenaze aracı ve araç konvoyu polis ve jandarmalar tarafından durduruldu. Güvenlik görevlileri, cenazenin Kızılay’a götürülmesine izin vermedi.
Sarısülük’ün ailesi ve arkadaşları ise “Yiğit düştüğü yerden kaldırılır” diyerek cenazeyi Kızılay’a götürme konusunda ısrarlarını sürdürdü. Ancak güvenlik görevlileri geri adım atmadı. Bu sırada olay yerine gelen CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, cenazenin Kızılay’a götürülmesine izin verilmesi konusunda görüşmeler yaptı. Ancak bu girişimlerden de bir sonuç alınmadı.

Cemevine geri götürüldü

Bu görüşmeler sürerken önce sadece cenazenin Kızılay’a gitmesini izin vermeyeceklerini ifade eden güvenlik görevlileri daha sonra bu karardan da vazgeçti ve gruptakilerin de meydana gitmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi. Yapılan görüşmelerden bir sonuç alınmaması üzerine Ethem Sarısülük’ün cenazesi tekrar Batıkent’teki Pir Sultan Abdal Cemevi’ne götürüldü.
Batıkent’te bu gelişmeler yaşanırken, cenaze törenine ve anmaya katılmak için Kızılay’da çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcisi bir araya geldi. Ellerinde karanfiller ve yakalarında Ethem Sarısülük fotoğrafları taşıyan gruba öğrencilerin katılmasıyla Kızılay’daki kalabalık ve gerilim de arttı.
Eylemciler, sık sık “Diktatör istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Ethem yoldaş ölümsüzdür”sloganları attı. Bir süre sonra Emniyet güçleri grubun trafiği engellediği gerekçesiyle dağılmalarını istedi. Grubun bu talebe ıslık ve sloganlarla karşılık vermesi üzerine Çevik Kuvvet biber gazı ve tazyikli suyla müdahaleye başladı. Yoğun biber gazı ve tazyikli su kullanan polis, ara sokaklara kaçan eylemcileri takip etmeye başladı.

Vatandaşlar fenalık geçirdi

İlk müdahalenin ardından eylemci grup tekrar Kızılay Meydanı’nda toplanmaya başladı. Çevik Kuvvet ekipleri ikinci kez aynı şekilde gruba müdahale etti. Eylemcilerin direnişini kırmakta zorlanan polisin zaman zaman kontrolsüz hareketlerde bulundukları görüldü. Polisler, çevrede bulunan ve eylemin içinde olmayan vatandaşlara da tazyikli su ve biber gazı kullandı. Yoğun biber gazı kullanılması nedeniyle bazı vatandaşlar fenalık geçirdi.

Tören Batıkent’te yapıldı

Kızılay’daki gerilim devam ederken akşam saatlerinde Sarısülük için cemevinde Alevi inançlarına göre cenaze töreni yapıldı. 10 binlerce kişi törene katılırken, gruptakiler sık sık “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı attı. Törende konuşma yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Gürbüz, cenaze törenine katılan herkesin demokrasi ve barış istediğini, faşizme karşı mücadele ettiğini ve bu birlikteliğin devam etmesi halinde mücadelenin kazanılacağını söyledi. Cemevindeki törenin ardından Sarısülük’ün cenazesi evine götürüldü. Cenaze daha sonra defin için Çorum’un Sungurlu ilçesine götürülmek üzere yola çıkarıldı.

İngiliz turistlere gösteri uyarısı

İngiltere, Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylar nedeniyle devam eden gösteriler konusunda vatandaşlarını uyardı.
İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nin, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, ülke çapında gösterilerin devam ettiği hatırlatıldı. Mesajda, “Tüm İngiliz vatandaşlarını gösterilerden sakınmaları konusunda uyarıyoruz ve yetkililerin veya polisin önerilerini takip etmelerini öneriyoruz” ifadesi kullanıldı.