Ankara'yı kurtaran Maske ihmal sonucu öldü

Ankara'yı kurtaran Maske ihmal sonucu öldü
Ankara'yı kurtaran Maske ihmal sonucu öldü

Maske Ankara Sıhhiye?deki otoparkta bomba yüklü minibüsü bulduktan sonra kahraman olmuştu.

Sıhhiye'de 580 kilo patlayıcı yüklü minibüsü bularak faciayı önleyen Maske'nin de aralarında olduğu altı polis köpeği eğitmenlerinin kilitlediği arabanın içinde öldü

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezi’nde üzücü bir olay yaşandı. Eğitmenleri tarafından, yemek molasında eğitime ara verilerek polis aracına kitlenen altı bomba arama köpeği, havasızlıktan öldü. Yemek molası sonrasında köpeklerin öldüğünü gören eğitmenlerden biri de üzüntüden kalp krizi geçirdi. Ölen köpekler arasında kamuoyunun yakından tanıdığı Maske de vardı. Maske 2007’de Sıhhiye’deki çok katlı otopark içinde 580 kilo patlayıcı yüklü olan minibüsü bularak Başkenti felaketten kurtarmıştı.
Hibe ve satın alma yoluyla temin edilen köpekler bir yıl süren eğitimlerini tamamlamış, belli periyotlarla Köpek Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen hatırlatma eğitimine çağrılmıştı.
Öğlen yemek molası veren eğitmenleri ikisi Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan altı köpeği bir polis aracının içine kilitleyerek yemeğe gitti. Döndüklerinde korkunç manzara ile karşılaştılar. Köpeklerin, aşırı sıcak yüzünden su kaybından öldükleri tahmin ediliyor. Uzmanlar, köpeklerin aşırı sıcakta, kapalı bir araçta 30 dakika içinde beyin ısısının artabileceğini ve beyinle birlikte diğer organların da iflas edebileceğini belirtiyor.
Bu arada uzun yıllardır köpeklerle birlikte görev yapan eğitmenlerden biri, eğitim verdiği köpeğin ölmesi üzerine kalp krizi geçirdi. İsmi açıklanmayan eğitmenin sağlık durumu iyi.
Ölen köpeklerden biri, de adını 2007 yılında Sıhhiye’deki çok katlı otoparkta park halindeki bombalı minibüsü bulan Maske’ydi. Minibüste sodyum nitrat, amonyum nitrat ve TNT’den oluşan 580 kilogram ağırlığında patlayıcı bulmuştu.
Emniyet Genel Müdürlüğü, Alman Kurdu ve Labrador cinsi olduğu öğrenilen bomba arama köpeklerinin ihmal sonucu hayatını kaybetmeleri üzerine soruşturma başlattı.

Karaktere göre seçiliyorlar
Terör ve uyuşturucu suçlarının yoğun yaşandığı illerde konuşlandırılan arama köpekleri, Alman veya Belçika Kurdu, Springer, Çatalburun, Labrador, Golden Retriever gibi cinslerden seçiliyor. Arama köpeklerinde ırktan çok karaktere bakılıyor. Bu nedenle bir köpeğin 10 yavrusundan en çok ikisi arama köpeği olarak seçiliyor. ‘Asayiş köpekleri’, ‘Narkotik dedektör köpekleri’, ‘Patlayıcı dedektör köpekleri’, ‘Canlı ve cansız insan arama köpekleri’ gibi sınıflara ayırılan arama köpekleri farklı sürelerle eğitime tabi tutuluyor. Asayiş köpeği sekiz hafta, canlı insan arama köpeği 20 hafta, patlayıcı arama köpeği 16 hafta, narkotik köpeği için ise 12 haftalık eğitimden geçiriliyor. Emniyette 244 görev köpeği var. Altı ay süreyle eğitim gören köpeklerin değeri 30 bin dolar. Köpeklerin branş dalları içinde en zoru patlayıcı dedektör köpekleri. 300-400 köpekten ancak biri patlayıcı dedektör köpeği olarak yetiştiriliyor. Bu köpekleri 16 haftalık eğitim sonunda plastik patlayıcıları, sıvı bombaları ve dinamit türü patlayıcıları bulabiliyor. (Radikal)