'Anket değil fişleme bu'

'Anket değil fişleme bu'
'Anket değil fişleme bu'
Defne Samyeli'ne TÜİK anketini yarım bırakınca 923 lira ceza kesildi. "Kimse bu kadar özele giremez" diyen Samyeli, dava açacak.
Haber: HAZAL POLAT / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tüketici Fiyatlari Endeksi’ni belirlemek için bir çalışma başlattı. Ailelerin aylık giderlerini belirlemek için harekete geçen TÜİK görevlileri gazeteci Defne Samyeli’nin de kapısını çaldı. Samyeli’ne ankete katılmanın zorunlu olduğu söylendi. Ankete katılan ama daha sonra ‘özel hayatın gizliliği ve vakit sıkıntısını’ belirterek görevlilere yardımcı olmayan Samyeli’ne 923 TL para cezası kesildi.
Samyeli “Bize bir defter verdi yetkililer. 1 ay boyunca bütün gelir-giderimizi yazmak zorunda olduğumuzu söylediler. Ben de fazla zamanım olmadığını belirttim. ‘Evde yaşayan başka bir yetişkin doldurabilir’ dediler. Defteri annem doldurmaya başladı. Başta ankete yardımcı olmak istedik, itiraz etmedik. Ancak bir gün annem ‘Dolduramıyorum çok ayrıntı var’ deyince defteri inceledim. Çok şaşırdım çünkü evimize gelen misafire ne ikram ettik, maliyeti ne, nereden, ne kadar aldım tarzı birçok soru vardı. Umumi tuvalete giderken ne kadar para harcadığımız bile soruluyordu.”

Pedimden devlete ne?

Samyeli “Defteri bırakan memur ertesi gün aradı, 10 dakika içinde geliyorum dedi. Eve gelip saatlerce kalıyorlardı. Kimseyi evimde o kadar saat tutmak zorunda değilim. Ayrıca sorulan sorular çok özel. Her şeyi geçtim, çok ayrıntılı bir , ben 1 ay boyunca o deftere göre mi hareket edeceğim? Kimse bu kadar özelimize giremez. Anket adı altında bir fişleme bu. Bize karşı davranışları da hiç kibar değildi. Doldurmak zorundasınız tarzında bir muamele vardı. Bir süre sonra avukatımı devreye soktum. Avukatım benim bu ankete uygun bir örnek teşkil etmediğimi mazeret olarak bildirdi. Buna rağmen bana ceza yazıldı. Anlamadığım zaten yapılan harcamalar kayıt altında, devlet bana marketten bir pedi ne kadara alıp almadığımı niye soruyor?” dedi.
“Defalarca TÜİK’e sorduk adres belirlemesi neye göre yapıldı diye, net bir cevap veremediler. İsmini vermek istemediğim bir arkadaşıma da aynı anket defteri gitmiş, o katılmak istemediğini söylemiş. Ona bu şekilde bir ceza yazılmamış ama. Bu işin peşini bırakmayacağım” diyen Samyeli gerekirse AİHM’ye gideceğini söyledi.
TÜİK Hukuk Müşavirliği’nden ise “Bilgisayar sisteminden bazı adresler belirleniyor ve anket yapılıyor. Kişiye değil adrese göre yapılan bir anket. Memurlarımız defterleri bırakıyor ve bir haftada sadece 2 defa kişileri ziyaret ediyor. Kişilerin evlerinde kalma gibi bir durum yok elbette. Ayrıca memurlarımız eve gitmeden önce randevu da alıyor.”