Anket 'illegal' yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara'daki bazı ilköğretim okullarında öğrenci ve velilerin dini inançlarıyla ilgili yapılan ankete izin vermediğini açıkladı. CHP konuyu Meclis gündemine getirdi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara'daki bazı ilköğretim okullarında öğrenci ve velilerin dini inançlarıyla ilgili yapılan ankete izin vermediğini açıkladı. CHP konuyu Meclis gündemine getirdi.
Ankara'da üç okulda uygulanan din konulu anketin ortaya çıkmasından sonra, dün sabah saatlerinde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Müsteşar Necat Birinci ve ankete 'olur' imzasını atan Araştırma Plan Koordinasyon Başkanı Nurettin Konaklı, bakanlıkta bir araya gelerek konuyu değerlendirdi. Toplantının ardından Bakanlık'tan açıklama geldi. Yazılı açıklamada, anketi yapan doktora öğrencisi İsmail Arıcı'ya sadece öğrencilerle anket yapması için izin verildiği, velilere yönelik anket formu için ise izin alınmadığı kaydedildi. Açıklamada, bazı soruların da uygun görülmediği halde araştırmacı tarafından izinsiz olarak yöneltildiği, Bakanlığın yalnızca halen uygulanmakta olan müfredat çerçevesindeki konularla ilgili sorulara onay verdiği anlatıldı.
CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü ise dün TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde, Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti: "Bu anketi, laik ve çağdaş bir hukuk devletinin Başbakanı olarak, gerek içeriği, gerekse böyle bir uygulamaya izin verilmesi açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu anketin partinizin dünya görüşünü ve siyaset yapma anlayışını yansıtan düşüncelerle örtüştüğü iddialarını nasıl karşılıyorsunuz? Söz konusu anketi yanlış buluyorsanız, başta Milli
Eğitim Bakanı olmak üzere, sorumlular hakkında ne tür işlem yapmayı düşünüyorsunuz?"
Ankara Üniversitesi Din Eğitimi Anabilim dalı doktora öğrencisi İsmail Arıcı'nın, doktora konusu olan 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Derslerine Karşı Tutum Ölçeği' adlı anket çalışmasını önceki gün gazeteci Emin Çölaşan gündeme getirmişti. Arıcı'nın 500 öğrenci ve aileleri üzerinde gerçekleştirdiği ankette 'Katılıyorum, Katılmıyorum, Kararsızım, Tamamen Katılıyorum, Kesinlikle Katılmıyorum' seçenekleri verilerek, şu yargılar sıralanıyor: Günde beş vakit namaz benim için önemlidir. Faizli alışverişten uzak durulmalıdır. Çok kadınla evlilik İslam'a göre uygundur. Resim bulunan evlere melek girmez. Dini nikâh olmadan resmi nikâh geçerli olmaz. Namaz kılmayanların dini inancı zayıftır. Cuma namazı kılmayanlar Müslüman sayılmaz.
Ankette ayrıca, Okul dışında din eğitim aldınız mı? Aldınızsa nerede? (Kuran kursu, imam-hatip, cemaatler, aile...) TV ve radyolarda dini içerikli programlara ilgi durumunuz, camiye gitme durumunuz, dini kimliğiniz (Sünni-Hanefi, Caferi, Sünni-Şafi, Alevi, Sünni-diğer, mezhebi yok) gibi sorular da yer alıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7480977480970

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.