@ismailsaymaz

Anlatma sırası çocukta

Psikolog Emin Dönmez, Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği'nin (YENİDEN), Okmeydanı'ndaki bürosunda, yıllardır konuşulan bir sorunun en yakın tanıklarıyla, yüz yüze sohbet ediyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Psikolog Emin Dönmez, Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği'nin (YENİDEN), Okmeydanı'ndaki bürosunda, yıllardır konuşulan bir sorunun en yakın tanıklarıyla, yüz yüze sohbet ediyor. Dönmez'in konukları, uçucu, uyuşturucu bağımlısı, evinden kaçmış, istismar edilmiş çocuklar...
YENİDEN, 2002'de uyuşturu-uçucu madde kullanımına karşı savaş açan bir grup psikolog, psikiyatr ve eğitimci tarafından kuruldu. Uluslararası çocuk pornosu ve madde bağımlılığı ile ilgili kılavuzların hazırlanmasında çalıştı. UNICEF ve Adalet Bakanlığı'nın desteğiyle suça itilen çocuklar için psikososyal destek projesi geliştirdi. Vatikan'a bağlı 'Caritas Türkiye' adlı yardım kuruluşunun desteğiyle de Gençlik-Aile Destek Merkezleri (GADEM) oluşturuldu. Şişli, Ümraniye ve Okmeydanı'nda üç şube açıldı.
Önce sigarayla başlıyor
Psikolog Dönmez de Piyalepaşa Spor Kulübü'nün üst katındaki büroda haftada bir (salı) madde bağımlısı, suça itilmiş çocuklarla ailelerine ücretsiz danışmanlık yapıyor. Dönmez, "Görüşmelerde öğrendim ki, Piyalepaşa'da uçucu ve uyuşturu maddelerin kullanım yaşı 11'e inmiş. Sigarayla başlanıyor, sırasıyla esrar ve bali ve hapa geçiliyor. Okul önleri ve mahalle aralarında bu maddeler satılıyor" diyor.
Dönmez, bugüne dek 50'ye yakın madde bağımlısı genç ile ailelerine 'danışmanlık hizmeti' vermiş. Danışmanlık, bağımlılık sorunlarının tedavisinde ilk ve önemli adımlardan. 11'inde sigara, ardından esrar, bali ve hapa başlayan 17 yaşındaki C. C., bir haftadır gelmiyor. 14'ünde evden kaçan sonra çete kurup okul önlerinde haraç toplayan ve 'madde'yi bıraktığından beri kendini jiletleyen 16 yaşındaki A. Ç. ise, kendi isteğiyle geldiği büroda, tedavi arayışını sürdürüyor.
Doktor Emin bey her yerde!
Dönmez, haftanın bir günü de sokağa iniyor. Sekiz mahalle muhtarıyla el ele vermiş: Okmeydanı Kültür Merkezi, Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi ve Okmeydanı Dayanışmaevi'nde gençlerle bir araya geliyor. Hacı Bektaşı Veli Kültürü ve Dayanışma Vakfı Cemevi'nin ve Alucralılar Derneği gibi yöre derneklerinin de desteğini almış. 'Yön FM' ve 'Radyo Ekin' gibi mahallenin dinlediği radyolarda, kahvehanelerde, okullarda ve Piyalepaşa Spor Kulübü lokalinde paneller vermiş. Okmeydanı'nda benzer sorunları paylaşan ailelerle oluşturduğu 10'ar kişilik grup çalışmaları da sürüyor.
Psikolog Dönmez, akşam üzeri büroyu kapatırken mahalleden iki gönüllünün kendisine yardım ettiğini anlatarak, "Hâlâ umutluyuz" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7440867440860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.