Anma etkinliğine olağanüstü tedbir

Anma etkinliğine olağanüstü tedbir
Anma etkinliğine olağanüstü tedbir

Sivas ta bugün yapılacak anma etkinliği için şehir girişlerinde güvenlik noktaları oluşturuldu.

Sivas olaylarının 20’nci yıldönümü olan bugün anma etkinliği düzenlenecek. Kentteki güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı ve şehir girişlerinde güvenlik noktaları oluşturuldu, önlemler kapsamında 2 bin 500 polis görevlendirildi.
Siyasi partiler, Alevi - Bektaşi dernekleriyle çeşitli sivil toplum örgütlerinden oluşan grupların katılacağı anma etkinliği Mevlana Mahallesi üzerindeki Ethembey Parkı önünde başlayacak. Burada toplanan gruplar Mevlana Caddesi’nden yürüyerek kent meydanına gelecek. Tertip komitesi adına Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından otelin bulunduğu caddeye doğru grubun ilerlemesi devam edecek. Otel önünde karanfil bırakılmasının ardından tertip komitesi adına konuşmalar yapılacak. Daha önceki yıllarda gruptan ayrı olarak etkinlik düzenleyen CHP bu yıl mevcut programa dahil olma kararı aldı. 

Arama noktaları kuruldu 

CHP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Sivas’a gidecek heyette Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Parti Meclisi üyeleri Halit Toraman, Emel Yıldırım, Gül Çiftçi, Umut Akdoğan, Hüseyin Yaşar, Gökçe Pişkin, Onursa Adıgüzel, Sevnur Yıldırım ile CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız yer alacak. Daha önceki yıllarda Sivas’taki bazı sivil toplum kuruluşları ile valililik ve belediyenin ortaklaşa düzenlediği anma programı bu yıl yapılmayacak.
Etkinlik için Sivas Emniyet Müdürlüğü olağünüste güvenlik önlemleri aldı. Polis ekipleri , cumartesi gününden itibaren Sivas- Ankara , Sivas-Kayseri ve Sivas-Erzincan karayolu kent merkezi girişlerinde arama noktaları oluşturdu. Özel Harekât Şubesi ekiplerinin de görev aldığı güvenlik noktalarında özellikle diğer şehir plakalı araçlar durduruldu. Araçlarda bulunanların üst araması ve bagaj kontrolleriyle kimlik sorgulamaları yapıldı. Aramalara bu sabah da devam edilecek. 

2 bin 500 polis 

Güvenlik önlemleri, anma programının yapılacağı yürüyüş güzergâhıyla anmanın yapılacağı eski Madımak Oteli, bugünkü Bilim ve Kültür Merkezi çevresinde yoğunlaşacak. Kentteki polislere ek olarak Tokat, Yozgat, Çankırı, Erzincan, Çorum, Kayseri, Malatya ve Kahramanmaraş’tan gelecek destek çevik kuvvet polisleriyle birlikte 2 bin 500 polis görev alacak. Eski otel binasının bulunduğu Eski Belediye Sokak girişi bu yıl da barikatlar ile kapatılarak, otelin önüne kadar girişe izin verilmeyecek. Otelin bulunduğu alana sadece tertip komitesi üyeleri ile olayda ölenlerin yakınlarının girişine izin verilecek. Yürüyüş güzergâhında bulunan ana cadde ve açılan sokaklar ile kent meydanı ve Atatürk Caddesi’nin bir bölümü trafiğe kapatılacak.


  http://www.radikal.com.tr/113996611399664

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  maasli yorumcular - aysekar

  evet_isyan06 cok guzel yazmissinda. En onemli soruyu duymamazlikltan geliyorsun. Birinci soru neden Sivas katliami saniklarinin avukatlari AKP ve Refah partisi icinde, odullendirilmiscesine, bakan, milletvekili ve belideye baskanliklarinda gorevlendiriliyor. Ona cevap ver biz CHPyi zaten sorgulariz bizi AKPli lerle karistirma Kemal Kilicdaroglu bizim Allahimiz degil.

  ... - Selosl

  O zaman da polis, jandarma yobazları koruyordu, şimdi de. Değişen bir şey yok.

  hümanistanbul.. - evet_isyan06

  20 yıl öncesinin hükümetine oraya neden 500 polis yığmadığınnı ( polisleri birkaç gün önceden ilçelere göreve gönderiyorlar ), asker gelip Madımak etrafında güvenlik aldıktan sonra kimin emriyle askerin oradan çekildiğinin hesabını sordunuz mu? Sormadınız, soramazsınız da; çünkü birincisi o zamanın hükümeti bu zamanın CHPsinin de ortak olduğu bir iktidardı, ikincisi sizi manşetlerle güdenler nereye yönlendirirse oraya saldırırsınız. Manşetsiz düşünemeyen, manşetler dışında soru soramayan tiplersiniz. Manşetler önce bu soruları gizler size başka hedefler gösterir sonra da " bu solcular/laikçiler pek zeki" diye verir gazı gezersinizi ortalık.. Tıpkı Şener Şen'in suç işleteceği İlyas Salman'ı pohpohlayıp uyutması gibi.. Ne zaman manşetlerden uyanıp da gerçek soruları sorabileceksiiz ilgiyle izliyoruz..

  Keşke aynı önlem 20 yıl önce alınsaydı.. - hümanıstanbul

  Anma törenleri için güvenlik üst düzeye çıkarılır,2500 polis görev alır.20 yıl önce de aynı şey yapılsaydı ya!