Anne, baba, çocuk yandı

Konya'da, gece yangın çıkan evde anne Hamidiye Koçak, üç yaşındaki Yasin'i camdan atıp kurtardı, ancak beşikteki Resul ve eşi Musa'yla yanarak öldü.

KONYA - Alevlerin sardığı evden sadece, annenin pencere demirleri arasından iterek dışarı attığı üç yaşındaki çocuk kurtuldu. Anne-baba ve 15 aylık bebek, köydeki komşularının gözü önünde yanarak öldü.
Yangın Konya'nın Kadınhanı ilçesine bağlı Köylütolu Köyü'nde meydana geldi. Çiftçilik yapan 40 yaşındaki Musa Koçak'ın kirada oturduğu kerpiç evde önceki gece yangın çıktı. Alevlerle uyanan 36 yaşındaki Hamidiye Koçak, eşini kaldırıp oturma odasında uyuyan oğlu Yasin'i kurtarmak için demir parmaklıklı pencere demirlerinin arasından aşağı attı. Daha sonra beşikte yatan bebeği Resul Mert'i kurtarmak isteyen anne, alevlerin arasında kaldı. Penceredeki demir parmaklıklar nedeniyle dışarı çıkamayan anne ve baba ile beşikte yatan bebekleri yanarak hayatını kaybetti.
Görgü tanıklarına göre anne ve baba dışarı çıkabilmek için çırpındı fakat penceredeki demir parmaklıklar engel oldu. Alevlerin evi sarması nedeniyle de kimsenin müdahale edemediği olayda, üç kişi göz göre göre yandı. İtfaiye geldiğinde artık çok geçti. Yasin, amcaları tarafından memleketleri Niğde'ye götürüldü.
Geçen yıl Niğde'den gelmişler
Ailenin geçen yıl Niğde Ulukışla'dan Konya'ya geldiği, babanın aynı zamanda Ilgın-Kadınhanı karayolunda dinlenme tesisi işlettiği öğrenildi. Komşuları, "Kendi halinde bir aileydi. Yangın sırasında eve girip kendilerine yardım etmek istedik ancak alevler evin tamamını kapladığı için kimse içeri giremedi. Anne ölmeden önce Yasin'i pencereden dışarı atmış. Talihsiz kadın hemen pencerenin kenarında da can vermiş" dedi.