@idrisemen

Anne babasıyla aynı kaderi paylaştı

Anne babasıyla aynı kaderi paylaştı
Anne babasıyla aynı kaderi paylaştı
Cizre'de çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden sağlık personeli Eyüp Ergen'in annesi Asiye ile babası Şeyhmus'un 1989 yılında Şırnak'ın Dağkonak Köyü'nde benzer bir olayda hayatını kaybettiği ortaya çıktı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Cizre’de çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden sağlık personeli Eyüp Ergen’in annesi Asiye ile babası Şeyhmus’un 1989 yılında Şırnak’ın Dağkonak Köyü'nde benzer bir olayda hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Radikal’e konuşan abi Sinan Ergen, "Annemle babam öldüğünde Eyüp üç dört yaşındaydı. 7 kardeş yetim kaldık. Köyümüzü bırakıp şehre göç ettik. Ancak burada da ölüm peşimizi bırakmadı. Önce annemle babamı, şimdi de Eyüp’ü katlettiler" dedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde perşembe günü çıkan olaylarda hayat durma noktasına gelmiş, ikisi çocuk biri sağlık personeli 4 kişi hayatını kaybetmişti. Evine gitmek isterken başına kurşun isabet ederek ölen Eyüp Ergen’in abisi Sinan Ergen kardeşinin ölümüyle ilgili şöyle konuştu: ‘‘Perşembe günü sabah saatlerinde Eyüp’ün hastanedeki mesaisi bitti. Ancak Cizre’de çıkan olaylarda yaralılar olduğu için hastanede yoğunluk vardı. Eyüp arkadaşlarına yardımcı olmak için öğle saatlerine kadar çalıştı. Bizim mahallede çatışmalar çıkınca ben Eyüp’ü arayıp mahalleye gelmemesini söyledim. Fakat arabayla eve geleceğini, dolayısıyla kendisine bir şey olmayacağını söyleyip arkadaşlarıyla hastaneden çıktı. Mahalledeyken bir kurşun arabanın ön camından içeri girip Eyüp’ün başına isabet etti. Yanındaki sağlıkçı arkadaşları ilk müdahaleyi yaptıktan sonra ambulansı aramış. Yaklaşık bir saat boyunca ambulans mahalleye giremediği için Eyüp orada kan kaybından hayatını kaybetti. Benim kardeşim sağlık personeliydi. O insanlara hayat verirdi. Kardeşimin katillerinin bulunmasını istiyorum." 

‘AYNI HİKAYE AYNI KADER'

1989 yılında anne ve babalarının benzer bir olayda hayatını kaybettiğini, ancak faillerinin hala bulunmadığını söyleyen Sinan Ergen o dönemde yaşadıklarını şöyle anlattı: "Biz aslen Şırnak’ın Dağkonak köyündeniz. 1989 yılında köyümüzün çevresinde bir çatışma çıktı. Evimiz köydeki diğer evlere biraz uzaktaydı. O zamanlar Eyüp üç dört yaşındaydı. Yine benzer bir durumda annem ve babam vurularak hayatını kaybetti. 7 kardeş yetim kaldık. Hayatımız alt üst oldu. Bir yıl sonrada Cizre’ye yerleştik. Anne babasız büyüdük. Eyüp okumak istedi. İşini severek yapıyordu. Ancak ölüm yine peşimizi bırakmadı. Eyüp de annem ve babam gibi hayatını kaybetti. Önce annemle babamı şimdi de Eyüp’ü katlettiler."


  ETİKETLER:

  hayat

  ,

  Cizre

  ,

  Sabah

  ,

  Çocuk

  ,

  Hikaye

  ,

  göç

  ,

  perşembe

  http://www.radikal.com.tr/142435514243551

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu ülkede barış sağlanamaz mı : - okkes cavus

  35 yıldır köyler boşaltıldı yakıldı yıkıldı on binlerce can yok oldu. kimi çocuk kimi yaşlı kimi kadın kimdi bunları öldürenler... özel kurulmuş jitem ler özel timler vesaire bunları kimler hangi akla hizmet ederek kurdular. ve kıyma maki-nası gibi insan kıydılar şimdi yine doğuda aynı feryatlar yükseliyor. çocuklar sağlık emekçileri yaşlılar kadınlar masum insanlar öldürülüyor. tek biiiiir alla hu Ekber diye kendi halkına saldıran bir oluşum nasıl oluşuyor. ve bir anda milyonlarca mermiler sıkılıyor.... halk korkudan evlerinde dahi güvencede olamıyorlar. bu durum böyle devam ederse bu ülkede barış nasıl olur bunu kestirmek çok zor... yalnız halkımızın düşünmesi gereken çok önemli bir durum var..... 3 yıldır olaylar durmuşken neden 8 haziranda başlatıldı bu sorunun cevabını bu halk mutlaka bulmalı... bulmazsa bu savaş duracağa benzemiyor. gariban fakir aile çocukları askerler çocuklar ölüyorlar şehit methiyeleri ile gömülüyorlar... ateş düştüğü yeri bir ömür yakmaya devam ediyor bu halk artık yeter ölecek çocuğumuz yok demedik ce canı yanmayanlar can yakmaya devam edeceklerdir!!!!!?????.....