Anne hasta baba kayıp üç çocuk çöpte

Anne hasta baba kayıp üç çocuk çöpte
Anne hasta baba kayıp üç çocuk çöpte

Azize, Aziz ve Mehmet, çöplerin yığılı olduğu evde, üzerlerine kapı kilitlenmiş olarak bulundu. Soğuktan donmuş çocuklarda gelişim bozukluğu tespit edildi. FOTOĞRAF: İBRAHİM YAKUT / AA

Diyarbakır'da bir 'çöp ev'den üç çocuk çıktı. Dilencilik yapan psikolojik sorunlu anne tedaviye alınırken çocuklar yuvaya verildi

DİYARBAKIR - Çöp evde yaşayan üç kardeşin dramı, savcılığa ihbarla ortaya çıktı.
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bir vatandaş, Balıkçılarbaşı 1. Sokak’taki harabede çöpler içinde yaşayan üç çocuğun dramını Cumhuriyet Başsavcılığı’na  bildirdi. Savcılığın talimatı üzerine olay yerine gönderilen Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, dilencilik yapan ve psikolojik sorunları bulunan anne Remziye Kaya’nın kapıyı kilitleyip evden  ayrılması nedeniyle harabeye dönüşmüş eve giremedi. Bitişikteki evin damına çıkan polisler, çöp evdeki üç kardeşin içler acısı halini görüntüledi.
Görüntülerin savcılığa ulaştırılmasının ardından, savcılık evde çok kötü şartlarda yaşayan 10 yaşındaki Azize, yedi yaşındaki Aziz ve beş yaşındaki Mehmet’in aileden alınarak, yurda yerleştirilmesini kararlaştırdı. Eve giden Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevlileri ile polis, kilitli kapıyı kırarak, çöp dolu evdeki çocukları aldı. 

Okula gidecekler
Diyarbakır Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen, ayaklarının soğuktan şiştiği gözlenen çocuklarda gelişim bozukluğu tespit edildi. Tedavileri yapılan çocuklar daha sonra çocuk yuvasına yerleştirildi. Bugüne kadar okuldan uzak bırakılan çocukların  psikolojik desteğin ardından okula gönderileceği bildirildi.

Baba kayıp
Anne Kaya, psikiyatri hastası olması nedeniyle tedavi için hastaneye yönlendirilirken aileden ayrı yaşayan ve kendisine ulaşılamayan baba hakkında da ‘aile bireylerine kötü muamelede bulunmak’ suçundan soruşturma başlatıldı. (aa)