Anne karnında vesikalık!

Antalya'daki bir kadın doğum kliniğinde kullanılan son teknoloji ürünü ultrason cihazıyla, ana rahmindeki çocuk üç boyutlu ve renkli olarak görülebiliyor...

ANTALYA - Antalya'daki bir kadın doğum kliniğinde kullanılan son teknoloji ürünü ultrason cihazıyla, ana rahmindeki çocuk üç boyutlu ve renkli olarak görülebiliyor, yüz ve vücut hatları üç aylıktan itibaren seçilebiliyor, hareketleri gözlenebiliyor. Bir süre sonra çocuğun mimikleri bile izlenebiliyor.
Klinik sahibi jinekolog doktor Mehmet Tongal, Voluson 730 Expert denilen cihazla ana rahmindeki bebeğin hareketlerinin, CD ve fotoğraf olarak kaydedilip, ailelere verildiğini söyledi. Tongal, renkli doppler teknolojisiyle üretilen cihazla ilgili şu bilgileri verdi:
"Cihaz sayesinde çocuğunun vücut ve yüz hatları doğumdan çok önce belli oluyor. Anne karnında elde ettiğimiz fotoğraflarla, çocuğun doğduktan sonraki fotoğrafları arasındaki müthiş benzerlik bunu ortaya koyuyor. Cihazın en önemli özelliklerinden biri de, cinsiyeti iki buçuk aylıkken saptayabilmesi.
Cihaz sayesinde bebeğin tüm organları tek tek incelenebiliyor, anomaliler çok önceden tespit edilebiliyor, bu sayede sakatlık riski sıfır noktasına kadar düşüyor. Cihaz, özellikle riskli gebeliklerde çok önemli sonuçlar veriyor. Cihazdaki kayıt sistemi sayesinde riskli gebeliklerde dünyadaki önde gelen kadın doğum merkezleriyle internet bağlantısı kurarak danışma sağlanabiliyor. Böylece hastaların ileri tetkikler için başka sağlık kuruluşlarına gitmesine ve dolaşmasına gerek kalmıyor."