Anne Sarısülük: Ethem odalarında dolaşıyor

Anne Sarısülük: Ethem odalarında dolaşıyor
Anne Sarısülük: Ethem odalarında dolaşıyor
Açılışı önceki gün gerçekleştirilen ve Ethem'in adını taşıyan kütüphaneyi gezen anne Sarısülük, "Ethem hep yaşayacak ve okunan her kitapta daha çok hayat bulacak" dedi."

Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ne dönüştürülen Mamak Halk Evi binasını gezen “Ethem’i hissettim. Sanki kütüphanenin odalarında dolaşıyordu. ‘Anne’ diye sesleniyordu” sözleriyle anlattı. Sarısülük duygularını, “Ethem hep yaşayacak ve okunan her kitapta daha çok hayat bulacak” diyerek ifade etti.

12 EYLÜL DARBESİ İLE KAPATILMIŞTI

Cumhuriyet'ten İklim Öngel'in haberine göre, Mamak halkının dayanışması ile inşa edilen Mamak Halkevi, 12 Eylül 1980 Darbesi ile kapatılmıştı. Kapatılan halkevi, yine Mamaklıların çabalarıyla geri alındı, tadilattan geçirildi ve kütüphaneye dönüştürüldü. Halkevi şubelerinin topladığı kitaplar kütüphaneye taşındı. Farklı noktalara kurulan masalarda kitap bağışları alındı. Kütüphaneye, çocukluğunu ve gençliğini kütüphanenin bulunduğu Tuzluçayır’da geçiren ve Gezi Parkı olayları sırasında yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün adı verildi.

'BEN HERGÜN ÖLÜYORUM'

Açılışta Etem’in annesi Sayfi Sarısülük de yer aldı. Anne Sarısülük, “Oğlumu hissettim. Sanki kütüphanenin odalarında dolaşıyordu. ‘Anne’ diye sesleniyordu” dedi. Okunan her kitapta Etem’in daha çok hayat bulacağını söyleyen Sarısülük, “Oğlumla tüm çocuklarımla gurur duyuyorum. Ben hiçbir zaman yavrularımı yalnız bırakmadım, bırakmayacağım. Hep onların yanında olacağım. Bu gurur bana nasip oldu” diye konuştu. Acısının taze olduğunu söyleyen Sarısülük, “Ben hergün ölüyorum. Duygularım hiç değişmedi. Hiç kimseden korkum yok. Onlar da evlat acısı yaşasınlar” dedi.

Anne Sarısülük: Beni üç kez vurdular!