Anne sevgisi ve ilgisi tıbbın öngörülerini yendi

Anne sevgisi ve ilgisi tıbbın öngörülerini yendi
Anne sevgisi ve ilgisi tıbbın öngörülerini yendi

Sevinç Yamakoğlu kızı Özlem?in odasını ?Seni seviyoruz prensesim, gelmelisin?, ?Başaracağız papatyam? yazılı renkli kartonlarla donattı. FOTOĞRAF: GÜRKAY GÜNDOĞAN / DHA

Haber: GÜRKAY GÜNDOĞAN / Arşivi

‘Yaşamaz’ denilen kızı şimdi gülücükler saçıyor
ZONGULDAK - Atatürk Lisesi öğrencisi Özlem Çavur, 5 Haziran 2004 günü mezuniyet balosu için Zonguldak Milli Egemenlik Caddesi’nde bulunan Alaborina Restoran’a gitti. Lise bitmiş, önlerinde yeni bir yaşamın kapıları açılmıştı.
Ama Özlem çıkışta kaldırımda beklerken alkollü bir sürücünün kullandığı minübüsün altında kaldı. 17 yaşındaydı. Apar topar hastaneye kaldırıldı. Doktorların “Yaşamaz” dediği Özlem Çavur dokuz ay sonunda hapisten çıktı. Kazadan beş yıl sonra Özlem artık tekerlekli sandalyesinde oturuyor, ellerini, ayaklarını oynatıyor ve etrafına gülücükler saçıyor.
Tüm bunların ardında bir annenin tıbbın öngörülerini aşan çabası yatıyor.
Doktorların “Yaşamaz” demesi üzerine yıkılan anne Sevinç Yamakoğlu, Özlem dokuz ay sonra bitkisel hayattan çıktığından beri kızının yaşama sarılması için uğraşıyor.  

‘Bana düşen her şeyi yapmak’
Kızı için önce fizyoterapist tutup her gün egzersiz yapmasını sağlayan, bir süre sonra egzersizleri kendisi yaptıran Yamakoğlu, kızının odasını da, sevdiği oyuncakların yanında, ‘Seni seviyoruz prensesim, gülmelisin’, ‘Başaracağız papatyam’ yazılı afişlerle donatarak hayata bağlamaya çalışmış. Bütün birikimini kızının tedavisi için harcayan Yamakoğlu, kızını yurtdışında bir hastanede tedavi ettirebilmek için yardım bekliyor. Çünkü kızının bir gün yeniden ayağa kalkacağına inanıyor:
“Kızım doktorları şaşırtarak yeniden hayata tutundu. Ben de mücadelemi bırakmayacağım ve kızımın ayağa kalktığını göreceğim. Tek isteğim, kızımı yurtdışında bir hastaneye götürebilmem için imkân sağlanması. Özlem bugün beş yıl sonra doktorları hayrete düşürüyorsa, bana düşen de tedavisi için her şeyi yapmak.”
Ancak TTK’dan emekli olan Sevinç Yamakoğlu’nun bir kırgınlığı var. Yamakoğlu, kızının hayatını karartan alkollü sürücü Engin Eren’in üç ay cezaevinde yatıp çıktıktan sonra şu anda Antalya’da okul servisi ile öğrenci taşıdığını iddia ediyor:
“Benim kızımın hayatını karartan sürücü sekizde sekiz oranında kusurlu bulundu. Ama üç ay yatıp çıktı. Adalet üç ayda bıraktı. Şimdi de Antalya’da öğrencileri taşıyor. Ben buna inanamıyorum. Aileler çocuklarını bilmeden o adama emanet ediyor.”