Anne sırtında okula...

Zeliha Kalkan, doğuştan 'cam kemik' hastası kızını okutabilmek için dört yıldır her gün sırtında okula taşıyor. Parasızlık yüzünden kızını tedavi ettiremeyen ve bir kızı daha cam kemik hastası olan Kalkan "Zor da olsa ben kızlarımı okutacağım" diyor.

ADANA - Zeliha Kalkan, doğuştan 'cam kemik' hastası kızını okutabilmek için dört yıldır her gün sırtında okula taşıyor. Parasızlık yüzünden kızını tedavi ettiremeyen ve bir kızı daha cam kemik hastası olan Kalkan "Zor da olsa ben kızlarımı okutacağım" diyor.
15 yıl önce Güneydoğu'dan Adana'nın Yüreğir ilçesine göç eden ve eşi asgari ücretle çalışan 29 yaşındaki Zeliha Kalkan, dört çocuğunu geleceğe hazırlama mücadelesi veriyor: "Doğuştan 'cam kemik' (osteogenezis imperfekta) hastası 11 yaşındaki Ceylan ve yedi yaşındaki Kader'e üzülüyorum ama onlar için her şeyi yapmaya hazırım. İsmail Sefa Özler İlköğretim Okulu 4. sınıfında okuyan Ceylan'ın hastalığını, yürümeye başladığında fark ettik. En büyük çocuğumuz. Parasızlıktan tedavi ettiremedik. Çaresizlik içinde onu izlemekten başka bir şey yapamıyordum. Büyüdü, okul çağına geldi. Arkadaşları sokakta koşup eğlenirken, Ceylan pencereden onları seyretmekle yetindi. Bacakları kırılgan olduğu için ilk yıl okula gönderemedik.
Aile baskısı nedeniyle kendisinin okula gidemediğini anlatan Kalkan "Ben okuma bilmiyorum. Büyük sıkıntılar çektim. Kızımın bu sorunları yaşamamasında kararlıyım. Dört yıldır sırtımda 350 metre uzaklıktaki
okula götürüyor, sırasına oturtuyor, çıkışta eve getiriyorum. Zor ama katlanırım. Ben okuyamadım, hiç olmazsa kızım okusun.
Umarım imkânı olduğu halde okula göndermeyen ailelere örnek olurum" diye konuştu.
Diğer kızı Kader'in de okul çağına geldiğini belirten Kalkan "Sıkıntılarım artsa da o da okula gidecek. Ne yapacağımı bilemiyorum ama okula göndermekte kararlıyım" dedi. Derslerinde başarılı olan Ceylan ise üniversiteye gitmek istediğini söylüyor.


    http://www.radikal.com.tr/7453107453100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.