Anne soyadına Yargıtay vetosu

Anne soyadına Yargıtay vetosu
Anne soyadına Yargıtay vetosu
Çocuğuna, çocuğun babasının değil kendi babasının soyadını vermeye çalışan kadına Yargıtay dur dedi.

İstanbul ’da açılan bir davada anne oğluna kendi babasının soyadını vermek istedi. Yerel mahkeme kabul etti ancak Yargıtay bu kararı: “Velayet hakkını elinde bulundurmak soyadı değiştirmeye yetmez” diyerek bozdu.

Boşanma davalarında çok sık yaşanan taleplerden biri de ‘çocuğun velayetini mahkeme kararı ile alan annenin, çocuğuna kendi babasının soyadını verme’ isteğiydi. Son olarak Anayasa Mahkemesi aldığı karar ile, bu uygulamayı engelleyen yasağı kaldırdı. Bu yasağın kaldırılması ile de annelere çocuklarına istedikleri soyadını vermelarini yolu açıldı.

Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karardan sonra ilk uygulamalardan biri de İstanbul’da yaşandı. Hülya G. isminde bir kadın , boşandıktan sonra velayetini aldığı oğlu E’nin soyadını da değiştirmek istedi. İstanbul Anadolu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne “Boşanmadan sonra benim ve çocuğumun soyadı farklı hale geldi. Bu durum çocuğumun hem resmi işlemlerinde hem psikolojisinde sorun yarattı’ diyerek soyadı değişikliği talebinde bulundu. Mahkeme de bu talebi kabul ederek değişikliğe onay verdi.

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ İTİRAZI
Mahkemenin verdiği bu kararı Nüfus Müdürlüğü itiraz etti ve konu Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi ise aldığı karar ile dikkat çekti. Yargıtay annenin bu talebini haksız bulurken yerel mahkemenin aldığı kararı bozdu. Yargıtay gerekçeli kararında, ‘baba’ soyadının, ‘aile’ soyadı olduğunu ve değiştirilmemesi gerektiğini belirtti. Doğumdan önceki boşanmalarda çocuğun annenin soyadını kullanabileceğini belirtti. Daha sonra ise şu yorumda bulundu: “Böyle bir uygulamanın nüfus kütüklerindeki kaydın güvenilirliği ve istikrarı zedeleyeceği gibi asıl bu gibi uygulamalar çocuğun ruh hali üzerinde çok derin ve etkili travma yaratacaktır.”


  http://www.radikal.com.tr/115582811558285

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  anne - şev_baş

  Bence anne eşine duyduğu kin sonucu almıştır bu kararı. Kaldı ki istediği kadar kendi babasının soyadını çocuğuna versin annesi gerçeği değiştiremez ki. O çocuk yine babasının soyunu sürecek. Tam tersi bir durum bence çocuğun psikolojisini olumsuz etkiler. Çocuk zaten isters 18 yaşına geldiğinde annesinin soyadını kendisi alır. Bunun önünde kanunu bir engel yok.

  Nüfüs müdürlüğünün itirazı? - Kurtuluş Yolunda

  ?Böyle bir uygulamanın nüfus kütüklerindeki kaydın güvenilirliği ve istikrarı zedeleyeceği gibi asıl bu gibi uygulamalar çocuğun ruh hali üzerinde çok derin ve etkili travma yaratacaktır.? diye itiraz etmişler. Yüz yıldır -ülkemizde- kadınların soyadı evlenince değişiyor ya? Hatta boşanınca tekrar değişiyor. Bu şekilde 3 kere soyadı değiştirmek zorunda kalan ve bu yüzden nüfüs, ehliyet ve banka kartlarını değiştirirken bir çok sorun yaşayan bir kadının dram 1-2 yıl evvel yine Radikal'de haber olmuştu. Soyadı değiştirilmek istenen kız çocuğu olsa eminim kimsenin umru olmazdı. Ama çok değerli "erkek" çocuk olunca doğru soy nerden devam edecek? Soyadı tamamen miras-veraset uygulamaları için gerekli olduğundan uydurulmuş bir şeydir. Özel mülkiyetle birlikte ortaya çıkmıştır. Ve özel mülkiyetin ortadan kalkmasıyla birlikte o da işlevsizleşecektir. Verilen karar patriyarkal -ataerkil- bir karardır. Değişmesi gerekir. Ancak sistemin kendini devamını sağlayabilmesi için değişmemesi sitemin yararınadır. Bu yüzden değişeceğini sanmıyorum. Bu ülkede soyadını değiştirdiği için ailesinin mirasından mahrum kalan bir çok insan var. Artık bilgisayarlar var. Çipli kimlik vereceğinize insanların kütüklerini düzgün tutarsanız hiç bir sorun kalmaz.

  Doğrusu ne? - kutupcu

  Kadının 'kendi' soyadını kullanma olanağı o zaman hiç bir hukuki sıfat arz etmiyor!öyle mi? 'Cinsel eşitsizliğin' asıl temeli 'mülkiyet' olduğuna göre mi, 'ters geliyor' namuslu olmak!Anadan doğuş, doğanın gerçeğe yakın yaşamın tanındığı bir 'yaşam doğallığını' temsil etmesi mi tek yeğlenilebilir 'yorum' utanmazlığı! İnsanın 'biyolojik çoğul hali temelinde, insanca ilişkiye en yakın bir yaşamı, her türlü alçaklık adına, bütün 'Tek tanrılı' sözde dinlerin bile içinde kalmaktan çıkamadığı bir eril sahtekarlığın, bütün dökülen utanmazlıkları ile konuşulması ve utanılması gereken rezil yaşam adına sonuna kadar terk edilmesi sağlanmadığı sürece,oluk oluk kan gölünden beslenen 'kurbanlığın' ne için ayakta tutulduğu ile bile anlayan bir güncelliğin neyin bedeli olarak yaşatıldığını sorgulayan bir 'değer'in temeli olma saygısı ile bakalımk kadına ve dünyaya..

  Editör ne iş yapar? - Karaüzüm habbesi

  Ey Radikal, haber başlığında "o kadar da değil" ifadesini kullanarak, cinsiyetçi Yargıtay'a katıldığınız sonucu kokuyor buram buram. Doğru mu anlamışım?

  ANNE HAKLI - m.rozbilen

  Bence Yargıtay ataerkil bir karar vermiş.Çocuğun psikolojisinin nası bozulacağını da tesbit etmiş.Acaba çocuğa ve bir psikoloğa sordular mı ki psikolojisinin bozulacağına hükmetmiş.Erkek egemen ataerkil bir toplumuz ya.Yüce yargıtayımız neylerse güzel eyler.Ama unutmasın eylediği güzelliği AİHM daha da güzel yapar.Siz de hukukçusunuz AİHM dekiler de.Şamar yemekten doymadınız.Bir kararınız onaylansa da dişimizi kırsak.