Anneanne: Cem'i basın korkuttu, ortaya çıkmıyor

Anneanne: Cem'i basın korkuttu, ortaya çıkmıyor
Anneanne: Cem'i basın korkuttu, ortaya çıkmıyor

?Bizim acımız öldürülen kız evininkinden daha fazla?: Cem Garipoğlu?nun anneannesi Saadet Erol, çıkışta basına da sitem etti: ?Memleket meselesi haline getirdiniz. Bir tek o mu cinayet işliyor? Biz Öcalan?ı geçtik. Böyle bir cinayeti hiç normal karşılamıyorum. Bizim acımız, öldürülen kız evinin acısından daha fazla. Kızım, ifadesinde ?Keşke benim oğlumu öldürselerdi. Eğer böyle bir cinayeti işlemişse? demiş. Onu (Cem?i) korkuttunuz. Bu haber, her gün gazetelerde, televizyonlarda. Bu kadar üzerine gitmeseydiniz en azından babasını kurtarmak için ortaya çıkardı.?

Münevver Karabulut cinayeti zanlısı Cem Garipoğlu'nun anneannesi: Bir tek o mu cinayet işliyor. Böyle üzerine gitmeseniz ortaya çıkardı
Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL -  Münevver Karabulut cinayetinin üzerinden 171 gün geçti.  Polis, kırmızı bültenle aranmasına rağmen 171 günden beri ne yurtiçinde ne de yurtdışında yakalanamayan ‘katil zanlısı’ Cem Garipoğlu’na ulaşabilmek için ailesinin üzerinde yoğunlaştı. Garipoğlu’nun ‘baba tarafı’ndan akrabaları ve ailenin çalışanlarının ardından, dün de anneannesi dahil altı kişi daha Emniyet’te çağırılarak bilgilerine başvuruldu.  Anneanne Saadet Erol çıkışta “Olayı memleket meselesi haline getirdiniz. Bir tek o mu cinayet işliyor” diye sordu.
19 yaşındaki Münevver Karabulut 3 Mart 2009 günü evinden çıktı. Ve dönmedi. Başı gövdesinden ayrılmış cesedi aynı günün akşamı Etiler’de bir çöp konteynırında bulundu. Karabulut’un ‘erkek arkadaşı’ ve katil zanlısı Cem Garipoğlu o günden beri kayıp.  

Soruşturmada en hareketli günler
171 günlük soruşturmanın en hareketli günleriyse geçen hafta başladı.
Önceki gün: Cumhuriyet Savcısı Faruk Erşen Yılmaz “Cem’i uzakta aramayın. Cem ailesinin yakınlarında” ihbarı üzerine perşembe günü Garipoğlu ailesinin ve çalışanlarının yaşadığı üç eve baskın düzenledi. El konulan dört bilgisayarda Cem Garipoğlu’yla iletişim kurulup kurulmadığına dair iz arandı. 
Cem Garipoğlu’nun dedesi Kasım, babaannesi Sakine, amcası Hayyam Gariboğlu ve kuzenleri Emniyet’te ifade verdi. Aile üyelerinin ağız birliği ederek “Cem’i cinayetten sonra hiç görmedik. Nerede olduğunu bilsek haber veririz. En çok biz zarar gördük kimsenin yüzüne bakamıyoruz” dediği öğrenildi.
Savcılığa gelen ikinci bir ihbarda da Garipoğlu’nu şirket personelinin sakladığı yönündeki bilgiler vardı. Önceki gün de cinayet büro ekipleri sekiz adrese baskın düzenledi. Dokuz kişinin ifadesi alındı.
Dün: Asayiş Şube Müdürlüğü dün de hareketliydi. Sabah saatlerinde emniyete bu kez çoğu anne tarafından altı kişi getirildi. Bu kişilerin evlerinde arama yapıldı ve yine bilgisayarlara el konuldu. Emniyet’te de Garipoğlu’nun anneannesi Saadet Erol dayıları Serhat Erol ve Sedat Erol, amcası Nizam Garipoğlu, yengesi Tijen Garipoğlu ve teyzesi Zehra Erol’a sorular soruldu. 

‘Cem çok sevecen çocuktu’
Anneanne Saadet Erol çıkışta basın mensuplarının soruları üzerine “Saat 9.00 gibi evimizden alıp getirdiler. Olaydan ne zaman haberiniz oldu? Cem’i en son ne zaman gördünüz? Yerini biliyor musunuz? Gibi sorular sordular. Bilmediğimi söyledim” dedi.
Suçlamalarla ilgili ne düşündüğü sorulan Erol, “Böyle bir şey olabilir mi? Parmak kadar çocuk mümkün değil yapamaz. Onun yaptığına inanmıyorum. Biz onu kucağımıza oturtup severdik. Çok sevecen bir çocuktu, agresif değildi. Bana geldiğinde sırtımı okşardı. Anneanne seni çok seviyorum diye. Fazla gezmeyi seven bir çocuk da değildi “ diye konuştu.
Anneanne Erol basına da sitem etti:
“Memleket meselesi haline getirdiniz. Bir tek o mu cinayet işliyor? Biz Öcalan’ı geçtik. Böyle bir cinayeti hiç normal karşılamıyorum. Bizim acımız, öldürülen kız evinin acısından daha fazla. Kızım ifadesinde ‘Keşke benim oğlumu öldürselerdi. Eğer böyle bir cinayeti işlemişse’ demiş. Onu (Cem’i) korkuttunuz. Bu haber, hergün gazetelerde. Bu kadar üzerine gitmeseydiniz en azından babasını kurtarmak için ortaya çıkardı.”

Bir cinayet iki soruşturma
Münevver Karabulut olayıyla ilgili olarak sürdürülen tek soruşturma ‘cinayet soruşturması’ değil. ‘Zanlı Cem Garipoğlu’nun cinayet günü gözaltına alınıp dört saat sonra salıverildiği, baskın günü Garipoğlu ailesinin Bahçeşehir’deki evinde bulunan ancak daha sonra sır olan 700 bin avro’ iddiasıyla ilgili olarak da  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da ayrı soruşturma yürütüyor.