Anneler de direnişe geçti

Anneler de direnişe geçti
Anneler de direnişe geçti
Geçen hafta İstanbul Valisi Hüzeyin Avni Mutlu'nun, dün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, gençlerin anne ve babalarına seslenerek 'çocuklarınıza sahip çıkıp' açıklaması eylemci anneleri tarafından protesto edildi
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

gezi Parkı Direnişi’nde dün akşam yine ilgnç görüntüler vardı. Geçen hafta İstanbul Valisi Hüzeyin Avni Mutlu'nun, dün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, gençlerin anne ve babalarına seslenerek ‘çocuklarınıza sahip çıkıp’ açıklaması protesto edildi. Gezi Parkı’na gelen yüzlerce anne parkın içinde büyük bir insane zinciri oluşturdu.

‘HER YER ANNE HER YER DİRENİŞ’

Anneler düdük çalarak ve slogan atarak çocuklarına destek olduklarını gösterdi. "Her yer anne her yer direniş", "Abdullah Cömert Çocuğumuzdur" sloganları atan annelerir Gezi Parkı’ndaki protesto gösterisi de alkışlarla desteklendi.


  http://www.radikal.com.tr/1137514113751420

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  "Genç subaylar rahatsız" gibi bir şey olmuş, ustasıyızdır ne de olsa bu işlerin. Hatırlar mısınız bilmiyorum, galiba bir yıl oldu, İstanbul'da bir polisi şehit eden kızın kimliği hakkında açıklama yapan polise karşı anne "törenle" suç duyurusunda bulunmuştu da, bir hafta sonra kız polisle silahlı çatışmada yakalanırken yanındaki militan ölmüştü. Aşağıdaki yorumcunun "...bu genç kuşak 80 darbesinin değil, bilişim çağının ürünü dijital yerli kuşak..." ifadesine bu bakımdan katılmıyorum: Türkiye'deki her kuşak kendi anne-babasının ürünüdür. Allah'ın her günü evde, bizim Çayyolu otobüsünde, misafirlikte, siyaset konuşup Tayyip'ten, faşistlerden, gericilerden, memleketi nasıl peşkeş çektiklerinden, her şeyi sattıklarından, altın dağıtarak oy topladıklarından başka bir şey bahsetmeyen anne-babalardan bahsediyoruz. Konuşuyor, sonra da başını kaldırıp bir AKP'li kendini belli eder mi diye insanların gözlerinin içine bakıyor. 80 öncesi dönemi yaşayan neslin tamamı bugün anne-baba. Buharlaşmadı ya bu insanlar. Radikal'de bugün yayınlanan araştırmaya göre neredeyse tamamı orta veya marjinal solcu olan gösterici gençlerin annelerinin de gösteri yapmasının neresi ilginç? Gösterici gençler bu solculuğu kütüphanede mi öğrenmişlerdi? Size bir haber daha: geçen polise sapanla taş atan teyze de 53 yaşında, DHKP/C ile iltisaklı Sivas Devrimci İşçi Hareketi adlı bir platformun mensubu teyze. Ama sorsanız yaşlısıyla-genciyle, annesiyle-evladıyla bir halk ayaklanıyor. Genç subaylar sendromu, yerseniz.

  Psikolojik Tahakküm, Duygusal Şantaj! - amaurot

  Bu anaları yürekten tebrik ediyoruz. 18 yaşında seçme hakkına sahip bireylere demokratik yoldan gösteri ve ifade hakkını engelleyici her tür baskıyı şiddetle kınıyoruz. Devlet cebberutluğunu, tahakkümünü anaları babaları psikolojik baskı altına alarak da göstermek istiyor. Yalnız unutulan bir şey var bu genç kuşak 80 darbesinin değil, bilişim çağının ürünü dijital yerli kuşak!

  çakma Che Guevara - ayenoğlu ismail

  tayyip erdoğan yanlış seslenmiş ,anneler çocuklarınızı savaşçılık oyunundan bir an önce vazgeçirip mahalle aralarındaki çocuk parklarında kumda oynamaya götürün deseymiş daha isabetli olurmuş.oyun bitti bu milletin daha cidii işleri var

  Kocam yürekli annelerimiz... - d.ezgi

  Anneyim, buradaki gezi eylemlerinin hemen hemen hepsine katıldım. Gaz da yedim, tazyikli su da.. Hatta 2 gün tazyikli su yüzünden yürüyemedim. Ve bana, ne işin var, otur evinde, işinde gücünde kal,sen annesin, eğer sen ağır bir zarar görürsen çocuğuna ne olacak diye serzenişler oldu çevremden. ( iyi niyetli olarak anlamlandırıyorum bu yaklaşımları). Ve benim onlara söylediğim tek şey şu oldu, Anne olduğum için, çocuğumun geleceği için alanlardayım, sokaktayım, ne olacağı umurumda değil, önemli olan çocuğuma onurlu bir gelecek bırakmak.. Tam da bu yüzden Gezi'ye giden anneleri, annelerimizi çok iyi anlıyorum, ne hissettiklerini hissedebiliyorum, kocaman yürekli annelerimizin her birinin ellerinden, tek tek saygıyla öpüyorum.

  Şahane cevap.... - testereci

  Olayların gerçek nedenleri üzerinde durmayıp sorumluluktan kaçan sorumsuzlara, "anne hissiyatı" üzerinden yürütülen ucuz siyasete verilen çok güzel bir cevap..Kürt sorununda da aynı numarayı çektiler tutmadı..Bu olaylar siyasaldır, katılımcılar çocuk değildir ve anneler de bunun bilincidedir..Yemezler yani....

  cici anne ortalıkta yoktu - genco940

  Çözüm süreci için bir çok platforma anneler ağlamasın diye kürsülerde boy gösteren Emine hanımın bu olayda yer almaması biraz manidar değilmi. Bu çocukların anneleri olduğundan bihabermi, yoksa eşinin anında yer alanların anneleri ile karşı gelenlerin anneleri farklı mı. Böyle oluncada kendisine üvey anne desek nasıl olur.

  Cevap - ttgiz

  Sayın 14Bernard, Komiser Sarı malesef günlerce üstüste çalışmaktan yorgun düştüğü için bir iş kazasının kurbanı oldu, annelerle veya Gezi direnişiyle direkt bir bağ kuramazsınız. İkinci olarak da anneler çocukları üzerinde gösterilen polis şiddetini kınamak için oradalar. Onların çocuklarının hiç biri polisin kılına zarar vermedi ve vermeyecek. Anlyışlı günler dilerim.