Anneler vuruluyor devlet baba çaresiz

İki günde dört kadın 'koca' kurbanı oldu. Beyoğlu'nda çalıştığı atölyede eski eşi tarafından öldürülen Zübeyde Yıldız, defalarca koruma için savcılığa başvurmuş sonuç alamamıştı. Esenler'deki cinayette eşini öldüren Ahmet Akbaş, nezarette 'kalp krizi' geçirerek öldü

İSTANBUL / DİYARBAKIR - Son iki gün içinde üçü İstanbul, biri Diyarbakır’da dört kadın cinayeti işlendi. İstanbul’dakileri failleri belliydi. Kadınlardan birini tehditleri yüzünden daha önce savcılığa da şikâyet ettiği eski kocası, diğer ikisini  eşleri öldürmüştü... Diyarbakır’daysa üç çocuklu kadını öldürülen yüzülü poşu saldırganın kimliği hâlâ belli değil. Dört kadının öldürülmesiyle 15 çocuk annesiz kaldı...

Diyarbakır’da poşulu cinayet
Diyarbakır’daki cinayet önceki akşam işlendi. Kayapınar ilçesi Yılmaz Güney Caddesi’nde yürüyen evli, üç çocuk annesi Azize Şimşek’in yanına yüzünü poşuyla kapatmış bir kişi yaklaştı. Tabancasını çıkarıp Şimşek’i kurşun yağmuruna tutan saldırgan olay yerinden yaya olarak hızla kaçtı. Kanlar içinde yere yığılan Şimşek,  hastaneye kaldırıldı ancak dün yaşamını yitirdi. Azize Şimşek’in, emekli memur olduğu belirtilen eşi ve çocuklarıyla birlikte yaşadığı belirtilirken, olayı görenlerin ifadesine göre 15 yaşlarında olduğu belirtilen saldırganın kimliğinin saptanıp yakalanması için polis çalışmasını sürdürüyor.

İşyerine gidip öldürdü
İstanbul’daki cinayetlerin adreslerinden biri Beyoğlu’ydu. 35 yaşındaki, dört çocuk annesi Zübeyde Yıldız, eşinden beş yıl önce boşanmıştı. Ancak kocasından sık sık tehditler alıyordu. İddiaya göre Zeki Kahraman, çocuklarını kendisine göstermediğini iddia ederek, sık sık eski karısının çalıştığı yere ya da evine gidiyor, tehdit ediyor, tartışma çıkarıyordu. Zübeyde Yıldız, bir keresinde evini taşıdı ancak sonuç değişmedi. Eski kocasını evden uzaklaştırma kararı da işe yaramadı. Beyoğlu ve Şişli adliyelerine yaptığı şikâyetlerden de sonuç çıkmamıştı. Her gün endişeyle yaşıyordu. Korkuları, önceki gün gerçek oldu. Eski eşinin çalıştığı konfeksiyon atölyesine giden Zeki Kahraman, yine tartışmaya başladı. Yanında bıçağı vardı. Tartışma sırasında bıçağını çıkarıp, dört çocuğunun annesine defalarca sapladı. Zübeyde Yıldız olay yerinde yaşamını yitirdi. Katil zanlısı Kahraman olay yerinin yakınlarında yakalandı. 

‘Kıskançlık’ bahane...
Esenler Havaalanı Mahallesi de cumartesi günü art arda gelen silah sesleriyle sarsıldı. Katil zanlısı bir koca, kanlar içinde hareketsiz kalan vücut ise yine bir kadına aitti. 53 yaşındaki Ahmet Akbaş, beş çocuk annesi, 23 yıllık eşi Ferfuri Akbaş’ı kurşun yağmuruna tuttu,  yakalandı. Ancak iddiaya göre karakol nezarethanesinde kalp krizi geçirerek o da yaşamını yitirdi.  Cinayetin nedeninin ‘kıskançlık olduğunu’ söyleyenler de vardı, Ahmet Akbaş’ın psikolojik sorunları olduğunu iddia edenler de... Mahallelinin anlattığına göre Akbaş’ın yaşadığı sorunlar, bir ay önce başlamış, bir keresinde komşulardan birine silah çekmişti. Yakın komşulardan birisi, “Ferfuri, sürekli gidip geldiğim bir komşumdu. Sokağa bile doğru düzgün çıkmayan, çıktığında da başını yerden kaldırmayan namuslu bir kadındı” diyerek, cinayetin kıskançlıkla ilgili olmadığını açıklamaya çalışıyordu. Cinayetten sonra yakalanıp, Esenler Emniyet Şube Müdürlüğü’ne götürülen Ahmet Akbaş akşam 21.00 sularında yaşamını yitirdi. İddiaya göre Akbaş kalp krizi geçirdi. Kardeşleri polisin ihmali olduğunu öne sürerken, karakoldaki bir görevli, “112’ye hemen haber verildi. Burada müdahale edildi, ama zanlı öldü” dedi.
Gaziosmanpaşa’daki cinayette de fail yine ‘kocaydı.’ İddialara göre Hulusi Köse, yaklaşık bir yıl önce üç çocuğu ve eşiyle birlikte Erzurum’a gitmişti. Aile önceki gün Gaziosmanpaşa’daki evlerine döndü. Ancak Köse, eşiyle sabah saatlerinde tartışmaya başladı. Aldatıldığını öne süren Köse, çocuklarının gözleri önünde eşi Ayşe Köse’yi kalbinden silahla vurdu. Olay yerinden  kaçan Köse yakalanamadı. (dha, Radikal)