Anneleri ve kardeşlerini öldüren hastalık pusuda bekliyor

Anneleri ve kardeşlerini öldüren hastalık pusuda bekliyor
Anneleri ve kardeşlerini öldüren hastalık pusuda bekliyor
Sakarya'da oturan üç kardeş, kendileri gibi kalpleri delik olan annelerini ve erkek kardeşlerini kaybetti. Paraları olmadığı için tedavi olamayan üç kardeş ölmekten çok korkuyor


Zafer TOKUŞ

SAKARYA'nın Karasu İlçesi'nde oturan anneleri ve 14 yaşındaki erkek kardeşlerinin kalpleri delik olması nedeniyle kaybeden 2'si kız 3 kardeş, tedavi olamadıkları için hergün ölümü hissederek yaşıyor. Kardeşlerden 18 yaşındaki Reyhan Sarıoğlu, “Evlilik hayali bile kuramıyorum. Çünkü doktor evlilik heyecanının kalp rahatsızlığımı tetikleyip ölüme neden olabilir” dedi.
Karasu İlçesi'nde yaşayan Sarıoğlu kardeşlerin acı dolu yaşamları 1999 yılında anneleri Melek Sarıoğlu'nun 21 yaşındayken yaşamını yitirmesiyle başladı. Severek evlendiği Şevket Sarıoğlu'ndan 4 çocuğu olan Reyhan Sarıoğlu köydeki evlerinde aniden yere düşerek öldü. Doktorlar genç kadının gizli kalpten öldüğü açıkladı. 4 çocukla kalan baba 40 yaşındaki Şevket Sarıoğlu çocuklarını anne ve babasıyla büyütürken acı gerçekle de 3 yıl önce oğlu 14 yaşındaki Yasin Sarıoğlu'nu kaybetmesiyle öğrendi. Küçük çocuk arkadaşlarıyla birlikte top oynarken aniden yere düştü. Hastaneye kaldırılırken öldü. Yapılan otopside küçük Yasin'in kalbindeki delik nedeniyle kalp rahatsızlığından öldüğü belirlenince aile fertleri doktor muayenesinden geçtiklerinde acı gerçekle yüzleşti. İstanbul'daki muayenede baba Şevket Sarıoğlu ile çocukları 18 yaşındaki Reyhan, 15 yaşındaki Hilal ve 11 yaşındaki Muhammet'in kalplerinin delik olduğu ortaya çıktı. Muayenede büyük ablanın kalbinde 4.5 santim küçük Hilal'in 1, 11 yaşındaki Muhammet'in ise kalbinde 2.5 santimlik delik olduğu belirlendi.
Baba Sevket Sarıoğlu geçen yıl çalıştığı işyeri kapanınca işten çıkartıldı. 3 kardeş ekonomik sorunlardan dolayı doktora bile gidememeye başladı. Babaanne ve dedelerinin yanında kalan kardeşlerden Reyhan Sarıoğlu tedavilerinin yapılabilmesi için 75 bin dolarlık kalp cihazı takılması gerektiğini söyledi. Kalbinde 4.5 santimlik delik olan genç kız yarına bile düşünemediğini söyleyerek, “Hayal bile kuramıyorum. Çünkü yarınım yok” dedi.
Kardeşi Hilal Sarıoğlu da korkarak yaşadığını anlatırken, “Ablam daha birkaç yıl öncesine kadar evlenmek için çeyiz yapardı. Ancak ağabeyimin ölümünden sonra kalplerimizin delik olduğu ortaya çıkınca bıraktı. Doktorlar evlilik heyecanına dayanamaz dediler. O heyecanın kalbini tetikleyip öldürebileceğini söyledi. Korkuyoruz” diye konuştu.
Yaşının küçük olması nedeniyle hastalık riskinin fazla olduğu kalbinde 2.5 santimlik delik olan Muhammet korkarak yaşamını sürdürdüğünü anlatırken, “Okulda arkadaşlarım oynarken ben koşamıyorum. Teneffüslerde sınıfta oturuyorum. Annem ve ağabeyim gibi ölmek istemiyorum” dedi.
Abla Reyhan Sarıoğlu ise, en büyük korkusunun kardeşlerinden birinin daha ölümüne tanık olmak olduğunu anlattı. Abla Saroğlu, “Biran olsun gözümden ayırmıyorum. ‘Bir yerde düyüp kalırlar' diye korkuyorum. Çünkü onların bana da benimde onlara ihtiyacımız var” dedi. (dha)