Anneleri 'yarışma' kapmış

Televizyonlarda yayımlanan ödüllü evlilik yarışmalarından en çok erkek izleyicilerin şikâyetçi olduğu ortaya çıktı. RTÜK'e evlilik programlarına ilişkin gelen şikâyetlerin yüzde 53'ü erkeklerden.

ANKARA - Televizyonlarda yayımlanan ödüllü evlilik yarışmalarından en çok erkek izleyicilerin şikâyetçi olduğu ortaya çıktı. RTÜK'e evlilik programlarına ilişkin gelen şikâyetlerin yüzde 53'ü erkeklerden.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Kamuoyu Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı'nın verilerine göre, 1 Ocak- 31 Mart 2005 tarihleri arasında Üst Kurul'un 'Alo RTÜK 178' hattı ile internet adresine toplam 22 bin 593 izleyici şikâyeti geldi. Bunların 7 bin 506'sının evlilik yarışmalarına, 3 bin 600'ünün ise kadın kuşak programlarına ilişkin olduğu belirlendi. Buna göre, her iki başvurudan birini evlilik yarışmaları ile kadın programlarına ait şikâyetler oluştururken, arayan 1006 izleyici, bu yarışmalar nedeniyle 'gelin- kaynana kaosunun toplumda yeniden yaratıldığını' savundu. Yarışmalar konusunda gelen şikâyetlerde başı yüzde 53'le erkekler çekti. Şikâyetlerin yüzde 43'ü kadınlara, yüzde 4'ü ise çocuklara ait.
Hangi şikâyetler geldi?
Kanal D'de yayımlanan 'Size Anne Diyebilir Miyim?', 'Beyaz Atlı Prens', 'Sahte Gelin'; Show TV'deki 'Gelinim Olur Musun?', 'Gel Yeniden' ve 'Bir Prens Aranıyor' ile atv'de yayımlanan 'Bizim Evde Neler Oluyor?' adlı programlar konusunda gelen bazı izleyici şikâyetleri şöyle:

 • Artık televizyona bakamaz olduk, radyo dinlemeye başladık.
 • Kadınların kavgalarından, küfürleşmelerinden ve aile içi şiddet olaylarından bıktık.
 • Bu yarışmaların kadınları aşağıladığını ve toplum ahlakını yok ettiğini düşünüyorum. Geleneklerimize tamamen aykırı bulup yayından kaldırılmasını istiyorum.
 • Annelerimiz bu yarışmaları izlemek için televizyon başından hiç kalkmıyor. Bizlere bir bardak süt bile vermiyorlar. Bu yayınları kaldırın, bize annelerimizi geri verin.
 • Bu yarışmalar başladıktan sonra ailemizde birlik, düzen, huzur kalmadı. Karımla her gün kavga ediyoruz. Psikolojimiz bozuldu.
  Kadın programlarında küfür RTÜK'e gelen şikâyetlerde ikinci sırayı, kadın kuşak programları aldı. TGRT'deki 'Serap Ezgü- Sizin Sesiniz', Kanal D'deki 'Sabah Sabah Seda Sayan' ile 'Kadının Sesi', Show TV'deki 'Sabah Yıldızları' ve atv'deki 'Yalnız Değilsin' programları ile ilgili RTÜK'e toplam 3 bin 600 şikâyet geldi. Bu programlara gelen şikâyetlerden bazıları şöyle:
 • Analar, kızlar, oğullar birbirine girmiş vaziyette. Kavgalardan, küfürlerden bıktık.
 • Aile hayatı kutsaldır ve kimsenin müdahale etmemesi gerekir.
 • Ne aile, ne hukuk, ne de insan hakkı diyorlar. Böyle yayıncılık olur mu?
 • Eşya gibi eş seçiliyor. Bunlar bizim ahlakımıza, örfümüze sığar mı?
 • Programlardaki konuşma şekilleri, birbirine hitap şekilleri son derece bozuk. Evlilik müessesesi ayaklar altına alınıyor.


  • http://www.radikal.com.tr/7445297445290

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.