Annelerin günü

Annelerin günü
Annelerin günü

Anneler Günü’nde Türkiye ’nin dört bir yanında hüzün ve mutluluğun iç içe geçtiği manzaralar yaşandı.
TRABZON: Trabzon’un Of ilçesinde yaşayan Ermeni gelin Ayşe Şimşek (Hermina Dalmazyan), yılın annesi seçildi. Keler Köyü’nde eşini dokuz yıl önce sel felaketinde kaybeden 42 yaşındaki Muhammet Ali Şimşek’le evlenen Ermeni gelin, dördü Şimşek’in ölen eşinden olan altı çocuğa annelik yapıyor.
ANKARA : Hacer Bezci bir otizmli çocuk annesi. Evlat sahibi olmak için 11 yıl sabırla beklemiş. Şimdi 23 yaşında olan Abdüssamet’in doğduktan sonra kendilerine hiç tepki vermediğini fark edince bu kez otizme karşı sabırlı bir mücadeleye girişmiş. Yokluk nedeniyle kâğıt bile alamadıkları için oğluna halının üzerinde parmağıyla harfler çizerek yazıyı öğretmiş. Oğlu şimdi liseyi bitirmiş durumda. Anneler Günü’nde sevgisini “O olmasaydı ben ne yapardım” diyerek dile getirdi.
KAYSERİ: Anneler Günü’nde dolup taşan şehitliklerden biri de Kayseri’nin Kartal Şehitliği’ydi. 2010’da Tunceli’de şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Kemal Koçyiğit’in annesi Nazmiye Koçyiğit, “Artık telefonum çaldığında ‘Kemal arıyor’ yazmıyor. Ben onu toprağa değil, yüreğime gömdüm” dedi.
ADIYAMAN: Adıyaman’da 5 yaşındaki engelli oğlu Ahmet’i okula kucağında getirip götüren Zehra Fırat öğretmenler ve velilerce ‘Yılın Annesi’ seçildi.
RİZE: ‘81 ilden 81 anne Rize’de çayda buluşuyor’ etkinliğine katılan anneler, Ayder Yaylası’nda çay topladı.
VAN: Van’da Başkale İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı askerler Van-Hakkâri karayolunda bu kez farklı bir uygulama gerçekleştirdi. Kontrol noktasında durdurulan araçlarda bulunan kadınlara askerler tarafından çiçek verildi.
KONYA: Konya’da, yıllar sonra tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşayan yüzlerce kadın bir araya geldi.