Annenin eroinle savaşı

Kamuoyunun, 'Bir Eroniman'ın Annesi Olmak' isimli kitabından tanıdığı Nahide Koçyiğit, kızını hayata döndürme mücadelesi her seferinde hüsranla sonuçlanınca, yeni Medeni Kanun'daki 432'nci maddeye dayanarak dava açan ilk kişi oldu.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Kamuoyunun, 'Bir Eroniman'ın Annesi Olmak' isimli kitabından tanıdığı Nahide Koçyiğit, kızını hayata döndürme mücadelesi her seferinde hüsranla sonuçlanınca, yeni Medeni Kanun'daki 432'nci maddeye dayanarak dava açan ilk kişi oldu.
Esrahan Koçyiğit uyuşturucuya, 14'ünde arkadaşlarına özenip hap kullanarak başladı. 19 yaşında, artık eroin bağımlısıydı. Defalarca hastaneye yattı, tedaviler sonuç vermedi. Birçok kez sokakta komada bulundu. Para için suç işledi, cezaevine girdi. Annesine verdiği sözler, eroin krizlerine yenik düştü. Beş ay önce yine sokakta uyuşturucu komasında bulundu. Hastanede 'kisti' olduğu anlaşıldı. Vücudunda damar bulunamadığı için ameliyat edilemedi.
'Eski dost'tan hediye
Hasta halde annesinin yayına döndü, bir kez daha söz verdi. Kuaförde iş buldu. İlk günler mutluydu. Ta ki 'dikkatli' bir müşteri, "Sen gazetelerde çıkan eroin kullanan kızsın" diyene kadar. İşini kaybetti. Boncuk alarak, takı yapmaya başladı. Uyuşturucuyla bağını koparalı tam 135 gün olmuştu. Takı satmak için çıktığı Mecidiyeköy'de 'eski dost'lardan birinin elektrik saatleri arasına bıraktığı eroin, bu çabayı boşa çıkardı. Yine sokaklardaydı. Bir ay kendisinden haber alınamadı. Üç hafta önce Haseki Tramvay Durağı'nda koma halinde bulundu. Bakırköy Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Bir hafta önce tekrar eve dönüp tekrar mücadele sözü verdi. Eski Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr.
Arif Verimli de, evde tedavi için gerekli ilaçları sağladı. Ancak bu arada hem bali kokladı hem gizlice ilaçları kötü niyetle kullandı. Ve sinirlendiği anda kendini sokaklara atarak gelgitler yaşıyor.
Astımı ve kalp yetmezliği olan Nahide Koçyiğit'in mücadele gücü tükenmiş.
"Kızım uyuşturucu bulamayınca, bana da şiddet uyguluyor. Mahkeme kararıyla Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırılıyor. Ama akıl hastalarının arasında tedavi başarılı olmuyor. Kızım, yine kayıp... Ama benim gücüm kalmadı artık. Lütfen kızımı kurtarın" diyen Nahide Koçyiğit, Yeni Medeni Kanun'da yer alan, 'alkol ve madde bağımlılarının devletçe korunması'nı içeren 432'nci maddenin kızına uygulanması amacıyla dava açtı. Yasanın uygulanması amacıyla başvuran ilk kişi olan Koçyiğit'in davası yarın görülecek.