Annenin savaşı kızının hayatı

Tek hediye istiyor

Türkan Sızan, Anneler Günü'nde tek hediye istiyor: 50 kez ameliyat olan kızı Nisa'nın yaşaması. Hekimlerin 'mucize bebek' dediği Nisa, geçen yıl annesinden aldığı böbrekle hayata yeniden tutundu.

ANTALYA - Türkan Sızan'ın Anneler Günü'nde istediği tek bir hediye var; yedi yaşına gelene kadar 50 kez ameliyat olan kızı Nisa'nın yaşaması...
Doğduğundan beri art arda ameliyat masalarına yatan Nisa, son olarak geçen yıl annesinden aldığı böbrekle hayata yeniden tutundu. Anne Sızan'ın anlattıklarına göre her şey Nisa'ya yedi aylıkken böbrek yetmezliği teşhisi konmasıyla başladı:
"Nisa hastalığının neden olduğu gelişim bozukluklarının engellenebilmesi amacıyla 20 ameliyat geçirdi. Bir buçuk yaşına geldiğinde bu kez işitme sorunu baş gösterdi. Nisa, doğumundan beri 20'si açık ameliyat, biri organ nakli olmak üzere 50 ameliyat geçirdi. Doktorlar, kızıma 'mucize çocuk' diyor. Böbreğimi verebileceğimi öğrendiğim gün, tüm sıkıntıların biteceğine inanmıştım. Ancak uzun zaman, Nisa'nın vücudunun nakil için uygun şartlara kavuşmasını bekledim. Geçtiğimiz yıl aralık ayında bu gerçekleşti, ancak sorunlarımız bitmedi. İki yıldır epilepsi hastası, şu an konuşamıyor. Ama bunların hiçbiri önemli değil. O kadar sıkıntılı günler geçirdik ki ben bunları da aşacağımızı düşünüyorum."
16 yaşında bir de oğlu olan anne Sızan'ı en çok üzen, oğlu için gelecek planları yaparken, kızı için yapamaması. Anne, "Tüm bunlara rağmen onun yaşıyor olması benim için çok önemli. Anneler Günü'nde kızımın vereceği en büyük hediye, yaşam mücadelesini kazanması" diyor.