Anneye beraat

F tipindeki oğlunu yaralı ve yürüyemez görünce işkence iddiasında bulunan Sakine Tekelioğlu, 'İşlenmemiş suçu işlenmiş göstermek'ten yargılanıp beraat etti.

ANKARA - Bolu F Tipi Cezaevi'ndeki görüş gününde oğlunu yaralı ve yürüyemez halde gören Sakine Tekelioğlu, işkence iddiasında bulununca mahkemelik oldu. 'İşlenmemiş suçu işlenmiş gibi anlattığı' gerekçesiyle 30 ay hapsi istenen anne, beraat etti.
Tekelioğlu, Bolu F Tipi Cezaevi'ndeki oğlu Kerem Özdikmenli'yi son ziyaretinde, görüş yerine gelen oğlunun yürüyemediğini fark etti. Tekelioğlu'nun anlatımına göre, oturmakta zorlanan, vücudunda darp izleri bulunan oğlunun, görüş anında elleri titriyordu. Oğlu cezaevinden hastaneye götürülürken dövüldüğünü anlattı.
Basın yoluyla oğlunun durumunu yetkililere ulaştırarak uygulamanın sona erdirilmesi umudu taşıyan Sakine Tekelioğlu, bir süre sonra hakkında dava açıldığı haberiyle şaşkına döndü. İddianamede, konuyu araştırmadan aktararak 'işlenmemiş suçu işlenmiş gibi' uydurmakla suçlanan Tekelioğlu'nun 30 aya kadar hapsi istendi.
Ankara 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki dava sonuçlandı. Hâkimin "İşkence yapıldığını gördün mü?" sorusuna, "Ben onun perişan halini gördüm, başka bir şey görmedim. Altı yıldır ilk defa böyle gördüm" yanıtını veren Tekelioğlu, 'art niyetli olmadığı ve kasıtla bir kimseyi suçlamadığı' gerekçesiyle beraat etti.