Anneye, çocuğuna yaklaşmama cezası

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara 11. Aile Mahkemesi, şiddet mağduru kadınları koruyan yasayı geniş yorumlayıp cinsel istismara maruz kalan küçük kıza da uyguladı.
Dava dosyasına göre bir kız çocuğu sahibi olan B.A. ile Ö.M., 2010 yılında Adana’da boşandı. Mahkeme, küçük kızın velayetini anneye verdi. Anne de kızıyla Aydın’a yerleşerek erkek kardeşiyle yaşamaya başladı.
Baba B.A., Ankara 11. Aile Mahkemesi’ne başvurarak, küçük kızının velayetini talep etti. Baba, “Eski eşim olan Ö.M. erkek kardeşi olmadığı zaman eve başka erkekleri alıyor ve onlarla birlikte oluyor. Bu süreçte küçük kızım da cinsel istismara maruz kaldı” dedi. Küçük kız da ifadesinde babasının anlattıklarını doğruladı ve babasını istedi.
Baba ve küçük kızın anlatımlarını dikkate alan Aile Mahkemesi Hâkimi Mustafa Karadağ, velayeti babaya verdi. Mahkeme ayrıca ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’u da geniş bir şekilde yorumladı ve küçük kızı şiddet mağduru sayarak koruma tedbirlerine hükmetti. Mahkeme ayrıca baba ile kızın yaşadığı ortak konuta annenin yaklaşmasını da yasaklayarak şu kararları verdi: “Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama içeren söz ve davranışlarda bulunmamasına; şiddet mağduruna, konuta yaklaşmamasına; şiddet mağdurunun şahsi eşyalarına ve ev eşyalarına zarar vermemesine; şiddet mağdurunun iletişim araçlarıyla veya sair surette rahat etmemesine karar verildi.”