Antakya ve Tunceli'de çatışma: Burası şu anda Gazze gibi

Antakya ve Tunceli'de çatışma: Burası şu anda Gazze gibi
Antakya ve Tunceli'de çatışma: Burası şu anda Gazze gibi
Antakya ve Tunceli'de göstericilerle polis arasında çatışmalar çıktı. Polis göstericilere sert müdahale etti.

Antakya’da Gezi Parkı eylemlerine destek gösterileri sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömrt’in cenazesinden sonra olaylar çıktı.

Armutlu Mahallesi'nde akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, dün hayatını kaybeden Abdullah Cömert lehine sloganlar atarak mahalle girişine barikat kurdu.

Polisle göstericiler arasında gerilimle başlayan olaylar kısa sürede çatışmaya dönüştü. Polis protestoculara gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Daha sonra panzerlerle, kurulan barikatlar yıkıldı.

Polisin, müdahalenin ardından geri çekilmesi üzerine protestocular barikatı yeniden kurdu. Bölgede polis ile protestocular arasındaki olaylar devam ediyor.

Antakya’da yaşanan olayları BBC'ye değerlendiren Hatay İnsan Hakları Derneği Başkanı Mithat Can ''Antakya şu anda Gazze gibi'' yorumunu yaptı. Can şunları söyledi:

''Özellikle Armutlu, Sümerler, Elektrik, Gazi, Kışla Sarayı mahallerinde çatışmalar yaşanıyor. Genç göstericiler mahallelerde barikatlar kurmuş durumda. Polis yoğun gaz kullanıyor. Polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşanıyor.''

TUNCELİ DE KARIŞTI
Tunceli'de de Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto gösterilerinin üçüncü akşamında olaylar çıktı. Bu akşam saatlerinde yaklaşık 700 kişilik grup Cumhuriyet Caddesinde toplandı.

Cadde üzerine barikatlar kurup ateşler yakan göstericilerden bazıları cadde üzerinde bulunan bankaların camlarını taş atarak kırdı. Göstericilerden bazıları 20 metre kadar yaklaştıkları Şehit Nahit Bulut Polis Merkezi'ne de taş attı.

Polis, barikatlar kurup taş atan göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede etti. Yaşanan arbede saat 22.30'a kadar devam ederken, atılan gazlardan etkilenen birçok vatandaş Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Kentte olaylar göstericilerin kaçtığı bölgelerde de devam ederken, Devlet Hastanesi'nin bulunduğu Okullar Caddesi üzerinde toplanan göstericiler burada bir aracı ateşe verip yaktı, yolu barikatlarla kapattı.

Bölgede gönderilen takviye polis ekipleri, göstericilere biber gazı ve gaz bombası ile müdahalede bulunup dağıttı. Hastaneye 150 metre kadar mesafede meydana gelen olaylar sırasında atılan gaz bombaları çevreye yayılmasıyla hastanede yatan birçok hasta, hasta yakını ve sağlık personeli de etkilendi. Hastane ve çevresi gaz bulutu altında kalırken doktor, hemşire ve hastane personeli maske takarak çalışmalarını sürdürdü.

Tunceli'de olaylar kentin bazı sokaklarında sürerken, polis de aldığı sıkı güvenlik önlemlerini devam ettiriyor. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/113631211363124

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Partizanlık - Heathenpride

  Ak Parti eski gücünü hiç bir zaman toplayamayacak. Milyonlarca insan, neredeyse Türkiye'nin her mahallesinde sokaklardayken, başbakan ortalığı yetiştirmekten ziyade provakasyon yolunu seçti. Ak Parti marjinal bir tutum sergiledi, bizden olmayan yoktur zihniyetiyle hareket etti. Bu tutum, siyasetle pek alakası olmayan ama Ak Parti'ye oy verenleri ve kararsızların oylarını başka yerlere kaydıracak. Kaldı ki olay bir Ak Parti ve diğerleri çatışması değil. Ancak Erdoğan ortamı gerdi ve toplumu böldü, bunu zaten uzunca bir süredir yapıyordu. Erdoğan Sayın Cumhuraşkanı Abdullah Gül'den liderlik öğrenmeli. Gazeteleri ve televizyonları provakatör olarak görenler de yanılıyor. Televizyon kanalları Türkiye'de yer yerinden oynarken olaylara yer vermedi bile. Bu halkı daha da kızdırdı. Bu Ak Parti'ye oy verenlerin ve vermeyenlerin ülkesi, Erdoğan'ın olaylar ardından aşağılayıcı bir şekilde gülümseyerek tehditler savurması ardından da yurtdışına kaçması onun siyasi kariyerinin sonu olmak üzere.

  tepki amacından sapıyor mu? - sabahattinali

  karşıyaka ve çiğli akp ilçe binaların yakılması türbanlı insanlara yönelik saldırılar sokak aralarında bayraklı gösteriler toplumun demokratik tepkisini farklı mecralara taşıma arzularını demokrasiyi ve gelinen barış sürecini akamete uğratma niyetlerini çabalarını açığa vuruyor, emekten barıştan demokrasiden yana olanların öncelikle değerlendirmesi gereken bir durumdur..

  Gazze mi ? - sanane123

  Bu nasıl başlık kardeşim bakın bizim ülkemizi arap ülkeleriyle bir tutma halkkına sahip değilsiniz siz çok kışkırtıcı bir gazetesiniz,kınıyorum sizi bir dahaki seçimlerde %60 ile geliyoruz.

  merhaba - erdemgureler

  orası düne kadar hataydı hatay reyhanlıydı, ne olduda antakya oldu özgür basın ?siz varya...