Antakya ve Tunceli'de çatışma: Burası şu anda Gazze gibi

Antakya ve Tunceli'de çatışma: Burası şu anda Gazze gibi
Antakya ve Tunceli'de çatışma: Burası şu anda Gazze gibi
Antakya ve Tunceli'de göstericilerle polis arasında çatışmalar çıktı. Polis göstericilere sert müdahale etti.

Antakya’da Gezi Parkı eylemlerine destek gösterileri sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömrt’in cenazesinden sonra olaylar çıktı.

Armutlu Mahallesi'nde akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, dün hayatını kaybeden Abdullah Cömert lehine sloganlar atarak mahalle girişine barikat kurdu.

Polisle göstericiler arasında gerilimle başlayan olaylar kısa sürede çatışmaya dönüştü. Polis protestoculara gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Daha sonra panzerlerle, kurulan barikatlar yıkıldı.

Polisin, müdahalenin ardından geri çekilmesi üzerine protestocular barikatı yeniden kurdu. Bölgede polis ile protestocular arasındaki olaylar devam ediyor.

Antakya’da yaşanan olayları BBC'ye değerlendiren Hatay İnsan Hakları Derneği Başkanı Mithat Can ''Antakya şu anda Gazze gibi'' yorumunu yaptı. Can şunları söyledi:

''Özellikle Armutlu, Sümerler, Elektrik, Gazi, Kışla Sarayı mahallerinde çatışmalar yaşanıyor. Genç göstericiler mahallelerde barikatlar kurmuş durumda. Polis yoğun gaz kullanıyor. Polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşanıyor.''

TUNCELİ DE KARIŞTI
Tunceli'de de Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto gösterilerinin üçüncü akşamında olaylar çıktı. Bu akşam saatlerinde yaklaşık 700 kişilik grup Cumhuriyet Caddesinde toplandı.

Cadde üzerine barikatlar kurup ateşler yakan göstericilerden bazıları cadde üzerinde bulunan bankaların camlarını taş atarak kırdı. Göstericilerden bazıları 20 metre kadar yaklaştıkları Şehit Nahit Bulut Polis Merkezi'ne de taş attı.

Polis, barikatlar kurup taş atan göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede etti. Yaşanan arbede saat 22.30'a kadar devam ederken, atılan gazlardan etkilenen birçok vatandaş Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Kentte olaylar göstericilerin kaçtığı bölgelerde de devam ederken, Devlet Hastanesi'nin bulunduğu Okullar Caddesi üzerinde toplanan göstericiler burada bir aracı ateşe verip yaktı, yolu barikatlarla kapattı.

Bölgede gönderilen takviye polis ekipleri, göstericilere biber gazı ve gaz bombası ile müdahalede bulunup dağıttı. Hastaneye 150 metre kadar mesafede meydana gelen olaylar sırasında atılan gaz bombaları çevreye yayılmasıyla hastanede yatan birçok hasta, hasta yakını ve sağlık personeli de etkilendi. Hastane ve çevresi gaz bulutu altında kalırken doktor, hemşire ve hastane personeli maske takarak çalışmalarını sürdürdü.

Tunceli'de olaylar kentin bazı sokaklarında sürerken, polis de aldığı sıkı güvenlik önlemlerini devam ettiriyor. (dha)