Antakya'yı sel aldı

Antakya'da altı saatte metrekareye 136 kilogram yağış düşünce kentte hayat durdu. Asi Nehri taşma eşiğine geldi, yollar göle döndü, köprüler yıkıldı, saatlerce kimse dışarı çıkamadı, işyerleri açılmadı, okullar tatil edildi. Kahramanmaraş'ta ise bir kamyon yağış yüzünden şarampole devrildi, iki kişi öldü.

HATAY - Şiddetli yağış güneyde can ve mal kaybına neden oldu. Antakya'da altı saatte metrekareye 136 kilogram yağış düşünce kentte hayat durdu. Yollar göle döndü, köprüler yıkıldı, saatlerce kimse dışarı çıkamadı, mahsur kalanlar oldu, kamu kuruluşları ve işyerleri açılmadı, okullar tatil edildi. 500'den fazla ev ve işyerinden su baskını ihbarı alındı. Kahramanmaraş'ta şiddetli yağışa rağmen yoluna devam eden kamyon kayıp şarampole devrildi, iki kişi öldü.
Hatay il merkezi Antakya ve yakın ilçelerde 04.00'te şiddetini artıran yağış nedeniyle sabah kent merkezindeki birçok dere taştı.
Asi Nehri uzun yıllardır ilk kez köprü seviyesine yükseldi. Nehrin bazı bölgelerinde istinat duvarları yıkıldı. Yollarda yarım metreye ulaşan su nedeniyle kente araç girişine kontrollü olarak izin verildi.
Dere yatakları taşınca bazı mahallelerde sular bir metreye yükseldi. Kamu görevlileri işyerlerine gidemeyince, bazı kamu kurum ve kuruluşları kapalı kaldı. Gündüz vardiyasında
çalışanlar işe gidemeyince gececiler nöbete devam etti. Çukur semtlerde oturan öğrenciler de okullarına gidemedi. Okula gidip mahsur kalanlar ise belediyenin araçlarıyla kurtarıldı.
Valilik, belediye ve emniyete binlerce
'mahsur kaldık' telefonu geldi. Yaprak Tütün Tesisleri'nde 160 işçi mahsur kaldı. Kent merkezinde 11 ev yıkıldı, Asi Nehri ve bazı derelerin kıyısındaki 80 kadar ev boşaltıldı, bazı evlerde mahsur kalanlar şişme botlarla kurtarıldı. Asi Nehri üzerinde kurulu Yarseli Barajı da tamamen dolduğu için kenti tehdit etti.
Gecekondular boşaltıldı
Altınçay, Hanna Çayı ve Kavatlı Deresi'ndeki taşkın nedeniyle çevre mahalleleri su basınca, Antakya Belediyesi'nde kriz masası
oluşturuldu. St. Pierre Kilisesi yakınlarında bir TIR'ın devrilip sürüklenmesi sonucu köprü yıkıldı. Hacı Ömer Alpagot Mahallesi'nde evler heyelan tehdidi altına girdi.
Antakya Belediye Başkanı İris Şentürk, dört yıl aradan sonra ikinci sel felaketi
yaşandığını söyledi.
İris Şentürk, "Kentte bir afet yaşanıyor. Tüm altyapı iflas etti. Su sıkıntısı korkunç boyutta. Haberleşmede sorunlar yaşandı, elektrikler kesildi, radyo-televizyon yayınları izlenemez oldu. 500'ün üzerinde ev ve işyerini su bastı. Çok sayıda araç su altında kaldı. Asi Nehri istinat duvarı ve dağ yamacındaki birçok evde çökme var. Asi Nehri çok yükseldi. Ana arterleri su basması nedeniyle özel araçların trafiğe çıkmasına izin vermedik. Yağış ve sel herkes evindeyken baş gösterdiği ve zamanında ikaz yaptığımız için facia önlenmiş oldu. Dere yatağındaki gecekonduları da boşalttırdık" dedi.
Antakya meteoroloji binası da selden nasibini alırken, Amik Ovası'nda yaklaşık 300 bin dönüm ekili arazi su altında kaldı.
İskenderun'un Arsuz beldesine bağlı Höyük Köyü'nde bir çocuk sel sularıyla sürüklenince başından ağır yaralandı. Kaymakam Günhan Sarıkaya, ulaşım olmaması nedeniyle Adana ve Malatya'dan helikopter yardımı istedi.
Kamyon şarampole uçtu
Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi Kartalkaya mevkiinde Hasan İnaltekin yönetimindeki kamyon aşırı yağış nedeniyle kayarak şarampole uçtu. İnaltekin ile beraberindeki Ali Enç öldü.
Çadırkentte sefalet
Bolu'da, üç gündür aralıksız süren yağmur, hâlâ çadırda yaşayan depremzedelere de zor anlar yaşattı. Depremzedeler, çadırların etrafına kanallar açarak yağmur sularından korunmaya çalıştı.


  ETİKETLER:

  Adana

  ,

  HATAY

  ,

  Malatya

  ,

  çevre