Antalya 6 büyüklüğünde depremle sarsıldı

Antalya 6 büyüklüğünde depremle sarsıldı
Antalya 6 büyüklüğünde depremle sarsıldı
Antalya ve çevresinde saat 17.21'de 6.0 büyüklüğünde olduğu sanılan şiddetli bir depremle sallandı. Depremin merkez üssünün Antalya körfez olduğu belirtildi.

ANTALYAAntalya ve çevresinde saat 17.21'de 6.0 büyüklüğünde olduğu sanılan şiddetli bir depremle sallandı. 

Antalya ve çevresinde hissedilen depremin merkez üssünün Antalya körfez olduğu belirtildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi depremin merkez üssünü Antalya körfezi. büyüklüğünü ise 6.0 olarak duyurdu.AFAD yetkilileri, şimdilik bir can ve mal kaybı bilgisinin ulaşmadığını bildirdiler.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD)'dan yapılan açıklamada Antalya'da saat 17.21'de merkez üssü Akdeniz Doğu Baseni olan 6,0 büyüklüğünde sarsıntı yaşandığı kaydedildi.

Antalya Valiliği, saat 17.21'de meydana gelen depreme bağlı herhangi bir hasarın bildirilmediğini, can ve mal kaybı da yaşanmadığını açıkladı - İlk depremin ardından büyüklükleri 2.5 ile 3 arasında değişen 7 deprem daha kaydedildi.


20.55'TE BİR DEPREM DAHA

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün tespitine göre, Akdeniz Doğu Baseni'nde saat 20.55'te 7,4 kilometre derinlikte 4,2 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi. Sarsıntının, Gazipaşa ve Alanya ilçelerinde hissedildiği öğrenildi.


HER YERDE PANİK VARDI

Antalya'da 6.0 büyüklüğündeki deprem kent merkezinde paniğe neden olurken, halk evlerinden ve işyerlerinden sokaklara fırladı.

Türkiye 'nin en dayanıklı binalarından biri olan ve Japonlar tarafından yapılan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde de hastalarla refakatçileri de deprem korkuttu. Deprem sırasında hasta refakatçisi olarak dördüncü katta bulunduğunu söyleyen 24 yaşındaki Fatih Özgür, "Yatağımda uzanıyordum. Bir anda televizyon sallanmaya başladı. Düşmek üzereyken televizyonu tuttum. Büyük panik yaşayarak merdivenlerden aşağıya indim" dedi. Özgür, yan odalarda bulunanların dua okumaya başladığını söyledi.


VALİ: MAKAM ODAMDA HİSSETTİM

Antalya Valisi Sabahattin Öztürk de depremi şiddetli hissettiğini söyledi. Vali Öztürk, "Makam odamda çalışıyordum, çok hissettim. İkinci katta bu kadar hissettiysem yüksek apartmanlarda daha çok hissedilmiştir. Uzun sürdü, süre veremiyorum ama uzun sürdü. Antalya ikinci derecede deprem bölgesi olarak belirlendi. Ancak eskiye dair binalarımızın gözden geçirilmesi lazım. Herkesin tedbirler alması gerekiyor" dedi.

Antalya Valiliği'nden saat 18.30'da yapılan yazılı açıklamada, "Valiliğimize ulaşan herhangi bir can ve mal kaybı, depreme bağlı bir hasar bulunmamaktadır" denildi.


12 ARTÇI ŞOK

Antalya'da saat 17.21'de Akdeniz Doğu Baseni'nde meydana gelen Richter ölçeğine göre 6 büyüklüğündeki depremin ardından, aynı yerde saat 17.31'de 2.7, saat 17.38'de 2.5, saat 17.52'de 2.6, saat 17.54'te de 3.0, saat 18.07'de 2.8, saat 18.10'da 2.8, saat 18.13'de 2.9, saat 18.45'de 2.7, saat 19.09'da 2.7, saat 19.48'de 3.0, saat 19.58'de 3.4 ve saat 20.55'de 4.2 büyüklüğünde 12 artçı deprem daha meydana geldi. 


‘BÜYÜK ARTÇILAR OLABİLİR’

İTÜ Öğretim Üyesi Okan Tüysüz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Verilen değer 5.9. Merkez Serik görünüyor. Derinlik 51 km. Oldukça derin bir rakam. Ama hasarın çok büyük olacağını düşünmüyorum. Artçıları 4.9 veya 5.0 büyüklüğünde artçı beklenebilir” dedi.

Deprem Uzmanı Ahmet Ercan ise yaşananın bir ‘derin deprem’ olduğunu söyleyerek, “Derinliği 43 km. Normalde 15-20 km'dir. Avrupa diliminin üzerinde gerçekleşti bu deprem. 6.1'lik deprem küçük bir deprem değil. 4 yıldır izliyoruz” diye konuştu.

(dha)


  http://www.radikal.com.tr/116839711683974

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  can ve mal kaybı yok ama - gundi ghandi

  Antalya'dan 100 km ötede meydana gelen bir deprem. ufak bir hasar bile yok. Peki bu panik niye?

  DEĞERLI ANTALYA HALKIMIZA GEÇMİŞ OLSUN - pispor

  Felaket anlarında hepimiz birer zavallıyız çünkü felaketler ne zengin ne fakir dinler Depremin tüm acılarını yaşamış ve halen depremin sıkıntılarını yaşayan bir WANLI Kürt

  deprem - chnclk

  antalya kepezde oturuyorum. uyuyordum depremle uyandım, ev baya sallanıyordu. uykulu olunca ayrı bir garip oldu. tam anlayamadım. aşağı mı insem diye düşündüm ama evde kalmak daha mantıklı geldi, dolabımın yanında bekledim. yıkılma olmadı bu tarafta

  DEPREM ANLAYANA SAZ ANLAMAYANA DAVUL ZURNA - HARAYDIN

  dAHA NE KADAR DENECEK ACABA? Yüksek binalar tabana en az üç kat inmeli iki katında daire başına ikişer otopark olmalı, bir katı sığınak olmalı. Deprem fay hatları yeşil kuşak olmalı asla bina yapılmamalı, yeşl kuşak dışına deprem teknolojisine uygun, arsa payı düşük para arsa payına değil deprem yeknolojisine harcanmalı, yüksek bina yaparak arsa kaybını telafi edin tabi yeşil alanla harmanlayarak yani betonmağarazadeler ve yeşilzedeler oluşturmadan adaletle. Şehirlerin çoğunluğu bahçeli müstakil binalardan oluşmalı.Marmara stepnesi olarak Konya Karamana hattı 10 milyon nüfuslu deprem yedek bölgesi olmalı, Marmara bölgesi ve İstanbul göçünün yarısı buraya alınmalı.Burası bölünmüş yol ve hızlı trenle her ile ve her limana bağlanmalı.Bu depremler daha ne kadar hatırlatacak bazılarının anlaması için acaba?