Antalya açıklarında 11 mürettebatlı Türk gemisi battı

Antalya açıklarında 11 mürettebatlı Türk gemisi battı
Antalya açıklarında 11 mürettebatlı Türk gemisi battı
İstanbul'dan Mersin'e gitmek üzere hareket eden rulo sac yüklü 'Tayyar Şenkaya 1' adlı kargo gemisi, saat 04.15'te Antalya açıklarında battı.

İstanbul 'dan sac rulo yükü ile ayrılan 1987 yapımı, 80 metre boyundaki, 1854 grostonluk 'Tayyar Şenkaya 1' adlı gemisinin kaptanı saat 04.15'te 2 no'lu ambardan su almaya başladıklarını ve acil yardım beklediklerini anons etti. Kaptan, 11 mürettebatın kendilerini kurtarmak için suya atladığını duyurdu.

Gemilere telsiz ve telefon haberleşmesi hizmeti veren Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı Türk Radyo'ya bildirilen bu anons ardından açıktaki tüm gemilere kurtarma çağrısı yapılarak batmaya başlayan geminin koordinatları bildirildi. Türk Radyo'nun bu anonsu üzerine verilen koordinatlardan su alan geminin Antalya 'nın Kumluca İlçesi Mavikent Beldesi Bozburun Mevkii açıklarında olduğu belirlendi. Sahil Güvenlik botları, Antalya'dan harekete geçti.

Bu sırada Kumluca açıklarında bulunan Malta bayraklı 'Gabustan' isimli akaryakıt gemisi, Finike açıklarında bulunan 'Akar' isimli bir başka gemi ile Antalya açıklarında bulunan 'Cumhuriyet' isimli savaş gemisi de su alan 'Tayyar Şenkaya 1'e doğru hareket etti.

Acil yardım anonsunun üzerinden 1 saat geçtikten sonra 'Gabustan' isimli akaryakıt gemisi, su alarak batmaya başlayan gemiye yaklaştı ve can yelekleriyle suda kurtarılmayı bekleyen 11 mürettebatı saat 05.15'te aldı. Batan geminin kaptanı, kurtarma operasyonunun ardından telsiz anonsuyla 'Gabustan' gemisinin kendilerini kurtardığını ancak, su almaya devam eden geminin büyük bölümünün battığını, kısa süre sonra da diğer kalan bölümün sulara gömüleceğini bildirdi.

Bölgeye hareket eden diğer iki gemi ise, 'Gabustan'ın mürettebatı kurtarması ardından kendi rotalarına devam etti. Saat 06.00 sıralarında ise 'Tayyar Şenkaya 1' adlı kargo gemisi, tamamen sulara gömüldü.

"SACLAR GEMİNİN GÖVDESİNİ DELDİ"
Kumluca'nın Mavikent Beldesi açıklarında batan, 'Tayyar Şenkaya 1' adlı kuru yük gemisinin 11 mürettebatı Sahil Güvenlik TCSG 20 botuyla Finike Sahil Güvenlik Komutalığı'na getirildi. Genel sağlık durumları iyi olan gemi mürettebatı, burada ilk olarak su içti. Kazandan yara almadan kurtulan mürettebat, ardından çağrılan ambulanslarla Finike Devlet Hastanesi'ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi.

KAYAN YÜK GEMİNİN GÖVDESİNİ DELDİ
'Tayyar Şenkaya 1' adlı geminin ikinci kaptanı Ersoy Şakar, kazanın yük kayması sonucu meydana geldiğini söyledi. Karadeniz Ereğlisi'nden yükledikleri plaka ve rulo sacla Mersin Limanı'na hareket ettiklerini anlatan Şakar, geminin saat 03.00 sıralarında su almaya başladığını söyledi. Yük bağlarının kopması nedeniyle sacların kaydığını ve geminin gövdesine çarpmış olabileceğini anlatan Şakar, şöyle dedi:

"Büyük olasılıkla kayan sacların çarpmasına bağlı olarak gemi yara aldı. Taşıdığımız kargo çok tehlikeli. Geminin hangi bölgeden yara aldığını göremedik. Ambarları kontrol ettik. Gemi su alıyordu. Hemen genel alarm verdik. Uyuyan arkadaşları uyandırdık ve can yeleklerini giydik. Acil yardım çağrısında bulunduk."

TAHLİYE BOTLARINA BİNDİLER
Suyun güverteye dolmaya başlaması ile birlikte genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra gemiyi terk kararı aldıklarını belirten Şakar, "Gemideki 3 tahliye botunu denize indirdik. 1 bot suda ters döndüğü için bundan yararlanamadık. Diğer 2 tahliye botuyla gemiden uzaklaştık. Gemi, saat 06.25'te tamamen sulara gömüldü" diye konuştu.

2 BİN 800 METREYE BATTI
Geminin kıyıya 13.5 mil açıkta yaklaşık 2 bin 800 metre derinliğe battığını vurgulayan Şakar, kısa süre sonra 'Gabustan' adlı tankerin kendilerine yardıma geldiğini söyledi. Denizin durgun olması ve kıyıya yakın olmaları sayesinde hayatta kaldıklarını anlatan Şakar, maddi kaybın ise yüksek olduğunu kaydetti.

"ACİL YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDUK"
Telsiz operatörü Asil Canduran, geminin su aldığını fark ettiklerinde, durumu ikinci kaptan Ersoy Şakar'a haber verdiklerini söyledi. Ambardaki su düzeyinin yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde olduğunu anlatan Canduran, "Acil yardım çağrısında bulunduk. Yapılan değerlendirmenin ardından kaptanımız gemiyi terk kararı aldı. Can yeleklerimizi giymiş bekliyorduk. Hemen denize atladık" dedi.

DHA - Suat SÖĞÜT