Antalya, Çorlu ve Niğde'de HDP binalarına saldırı

Antalya, Çorlu ve Niğde'de HDP binalarına saldırı
Antalya, Çorlu ve Niğde'de HDP binalarına saldırı
Antalya'da, Dağlıca'da saldırısına tepki gösteren bir grup HDP ilçe binasının tabelasını indirdi. İçerideki eşyaları sokağa atarak yakan grup üyeleri ardından binaya Türk Bayrağı astı. Çorlu'da HDP İl Eş Başkanı'na linç girişiminde bulunuldu, Niğde'de de bir grup HDP tabelasını ateşe verdi.

RADİKAL- Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nin Dağlıca Bölgesi'nde PKK 'lılar tarafından düzenlenen saldırıda, 16 askerin şehit edilmesi, 6'sının da yaralanması olayına Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde tepki gösteren bir grup, HDP İlçe binasının tabelasını indirdi. Öfkeli kalabalık ardından da içerideki eşyaları sokağa atarak yaktıktan sonra binaya Türk Bayrağı astı.

Cumhuriyet Meydanı'nda saat 19.00 toplanan yaklaşık 1000 kişilik grup, saat 19.30'da yürüyüşe geçti. Antalya Caddesi'nden geçen grupta bulunanların sayısı katılımlarla yaklaşık 2000 kişiye ulaştı. Hasan Fehmi Boztepe Caddesi'nden geçerek Çakal Deresi Mevkii'ndeki HDP İlçe binasına gelen grup, polis barikatıyla karşılaştı.

Genelkurmay: Dağlıca saldırısında 16 asker şehit oldu


Ellerinde Türk bayrakları taşıyan ve PKK aleyhine slogan atan grupta bulunanlardan bir bölümü polis bariyerini zorlayarak aştı. Binaya tırmanan göstericiler, 1'inci kattaki HDP İlçe binasının tabelasını sökerek attı. Daha sonra parti bayrağını da atan göstericiler, içerideki eşyaları da sokağa attı. Sokaktaki kalabalık, binadan atılan parti dokümanları, flama ve eşyaları yaktı.BİNA ÖNÜNDE İSTİKLAL MARŞI

Grup, daha sonra HDP binası önünde İstiklal Marşı okudu, binaya da Türk bayrağı astı. Bir süre daha slogan atan göstericiler, bölgeye takviye olarak askeri birliklerin sevk edilmesi üzerine yeniden slogan atarak ilçe merkezine yürüdü. Grubun binadan ayrılması üzerine gelen itfaiye ekipleri, sokakta yanan eşyaları söndürdü. Olayları kontrol altında alan polis, olası saldırıya karşı HDP binası önünde güvenlik önlemi aldı.

DENİZLİ'DE GERGİNLİK

Denizli'de de binlerce kişi sokağa döküldü. Yürüyüş yapan terör örgütü PKK'yı protesto eden öfkeli grubun HDP İl Başkanlığı'na Türk Bayrağı asmak istemesine polis engel olunca kısa süreli gerginlik yaşandı. Partiye önceden bayrak asıldığını öğrenen grup, polisin uyarısıyla dağıldı.

Bu akşam yaklaşık üç bin kişilik grup, Dağlıca'da şehit olan 16 askeri anmak ve PKK terör örgütünü protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi. Delikliçınar Meydanı'nda toplanan ellerinde Türk bayrakları bulunan topluluk, Gazi Bulvarı'ndan Valilik önüne kadar sloganlar atarak yürüdü. Eylemcilere vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

HDP'YE BAYRAK ASILDIĞINI ÖĞRENEN GRUP, GERİ ÇEKİLDİ

Grup, HDP İl Başkanlığı'nın bulunduğu sokağın başına gelince parti binasına yürümek istedi. Önceden önlem alan polis ise grubun sokağa girmesini engelledi. Bu sırada, polisle eylemciler arasında kısa süreli arbede yaşandı. HDP İl Başkanlığı'na önceden Türk bayrağının asıldığını öğrenen grup, polisinin uyarılarının ardından sokaktan ayrıldı. Topluluk, daha sonra Lise Caddesi'nden Garnizon Komutanlığı önüne yürüdü. Burada İstiklal Marşı okuyarak askere destek veren sloganlar attı. Grup, bir süre sonra sessizce dağıldı.

ÇORLU'DA HDP İL EŞ BAŞKANI'NA LİNÇ GİRİŞİMİ 

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde toplanan yaklaşık 6 bin kişi, Dağlıca saldırısını protesto etti. HDP parti binasındaki tabelayı indirip Türk Bayrağı asan grup, HDP Tekirdağ İl Eş Başkanı Şehnaz Kaya'yı linç etmek istedi.

Çorlu'da internet üzerinden organize olan yaklaşık 6 bin kişi Atatürk Meydanı'nda toplandı. PKK aleyhine sloganlar atan gruptan bir kısmı Omurtak Caddesi'nde yürüyüş düzenledi. HDP binasına girmek isteyen grubu, parti binasının olduğu sokak üzerinde barikat kuran polis ekipleri engelledi. Güvenlik önlemi alan polis ekiplerince durdurulan grubun, Çorlu'da bulunan HDP Tekirdağ İl Başkanlığı binasına girmesine izin verilmedi.

Kalabalığın arttığı sırada gruptan bazıları HDP parti binasına taşla saldırdı. Daha sonra binanın arka kısmındaki yangın merdivenlerin 3'ncü katta bulunan parti binasına giren gruptan bazı kişiler, HDP Tekirdağ İl Başkanlığı yazan parti tabelasını sökerek yere fırlattı. Ardından ise Türk Bayrağı astı.

HDP Tekirdağ İl Eş Başkanı Şehnaz Kaya da tabelanın yere atıldığını görünce girişte güvenlik önlemi alan polis ekiplerinin yanına gitti ve 'Siz burada ne işe yarıyorsunuz?' diye tepki gösterdi. Parti önünde toplanan kalabalık polis ekiplerine bağıran Kaya'ya saldırarak linç etmek istedi. Kalabalık ile polis ekipleri arasında kısa süreli arbede yaşanırken, Kaya polis aracıyla olay yerinden uzaklaştırıldı.

KORGENERAL'İN ARACINI DURDURDULAR

Parti binasının olduğu sokaktan tesadüfen geçen 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Alpaslan Erdoğan'ın makam aracını fark eden kalabalık önünü keserek durdurdu. Grup, makam aracının önünde 'Şehitler ölmez vatan bölünmez, askere kalkan eller kırılsın' şeklinde slogan attı. Bu sırada Korgeneral Erdoğan makam aracının camını açarak slogan atan gruba el sallamakla yetindi.

NİĞDE'DE HDP TABELASI ATEŞE VERİLDİ

Niğde'de de Dağlıca saldırısını protesto etmek için toplanan kalabalık, HDP il binasına saldırdı. HDP tabelasını indiren grup, tabelayı Cumhuriyet Meydanı'nda ateşe verdi.

Terör saldırısını protesto etmek için akşam saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, şehitler için saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı okuduktan sonra tekbir getirerek Yeni Çarşı'da bulunan HDP binasının bulunduğu sokağa yürüdü. Eylemci grup içiresinden yaklaşık 100 kişi, yolda topladıkları taşlarla HDP il binasına saldırdı. Bu sırada bir grup, 2'inci katta bulunan HDP il binasına tırmanarak parti tabelasını yerinden söktü. Polisin biber gazıyla müdaha ettiği grup, solan atarak HDP il binasının tabelasını Cumhuriyet Meydanı'na getirip ateşe verdi. Grup daha sonra tekbir getirerek Niğde Şehitliği'ne yürüdü. Polis, saldırının ardından HDP il binası önündeki güvenlik önlemlerini artırdı.

(DHA)