Antalya dört ayda ikiye katladı

Turizmdeki hareketlilik, hükümetin umutlarını doğruluyor. Geçen yıl dört ayda 270 bin turist gelen Antalya'da sayı bu yıl, Avrupa ülkelerindeki paskalya tatilinin de yardımıyla, 500 bine ulaştı. Almanya'nın etkili gazetelerinden Bild, yarım sayfalık haberinde Ege ve Akdeniz sahillerine övgüler yağdırdı. Meteoroloji yetkilileri ise, Türkiye'nin bugünden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen ve üç gün sürecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceğini açıkladı.
Haber: İBRAHİM OKUMAMIŞ / Arşivi

ANTALYA - Türkiye 16 Nisan'da yaz turizm sezonunu resmi olarak açarken, Antalya'ya yıl başından bu yana sadece havayoluyla gelen turist sayısının 500 bini aştığı açıklandı. Alman gazetelerinden Bild de "Türkiye'de yerinizi ayırtmakta geç kalmayın" başlığıyla yayımladığı yarım sayfalık haberinde, Türk turizm merkezlerine övgü yağdırdı.
Antalya'ya 5 bin 221 uçak seferiyle gelen 506 bin 354 turist arasında Almanlar birinci, Hollandalılar ikinci, İsrailliler üçüncü oldu. Antalya'ya geçen yıl aynı dönemde 270 bin turist gelmişti. Bu yıl 5 milyon turist ağırlamayı hedefleyen Antalya'da nisan ayı sonuna kadar sayının 600 bine ulaşması bekleniyor. Ekonomik canlanma için umut bağlanan turizmde sezon açılmadan sadece Antalya'ya yarım milyon turist gelmesi, bu yıl için hedeflenen toplam 12 milyon turist beklentisini güçlendirdi.
Bu arada 5 milyon tirajlı Alman Bild gazetesi, Bodrum, Marmaris, Kalkan, Kemer ve Side'yi ön plana çıkarttığı haberinde, Türkiye'nin tatil için ideal bir ülke olduğunu vurguladı. Öger Holding Başdanışmanı Hüseyin Baraner, "Bu, en az 10 milyon dolar değerindeki reklama bedel bir haberdi" dedi. Paskalya tatili sırasında, Türkiye'deki ekonomik kriz ve cezaevlerindeki ölüm oruçlarının, Avrupa'daki gazetelerde yer almaya başladığını anlatan Hüseyin Baraner, sözlerine şöyle devam etti:
Satışlar durmayacak
"Bu olumsuz haberler yüzünden acaba Türkiye'ye yönelik satışlar durur mu diye endişelenirken, Almanya'da hemen hemen her eve giren Bild gazetesindeböyle bir haberin yayımlanması mutluluk verici. Türk turizmi, bu yıl artık Avrupa basını tarafından da gerçek anlamda büyük destek görüyor. Bild, haberinde Türkiye'yi övmekten öte, adeta ülkeyi sahipleniyor. Ekonomik kriz ve ölüm oruçlarına rağmen, okuyucularına 'Türkiye'ye gidin' mesajı veren Bild gazetesinin haberini önemsemek gerekir."