Antalya güne patlamayla başladı

Antalya güne patlamayla başladı
Antalya güne patlamayla başladı
Bir tekstil atölyesinin yemekhanesinde meydana gelen patlamada üç kişi öldü, bir kişi yaralandı.

 

Süleyman EKİN- Erol AKKIR- Salim UZUN

 

ANTALYA - Tekstil atölyesi yemekhanesinde meydana gelen tüpgaz patlamasında 3 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı.

Patlama saat 08.30'da, kentin İsmet Paşa Caddesi üzerindeki Mete Duru'ya ait ‘Murat Tekstil' atölyesinde meydana geldi. Seher Yerebakan İşhanı'nın zemin katında faaliyet gösteren atölyenin üstünde bulunan yemekhanede bilinmeyen nedenle LPG tüpü bomba gibi patladı. Büyük hasara neden olan patlamada atölye işçisi 22 yaşındaki Tuğba Anak ile 60 yaşındaki Aziz Demircioğlu yanarak öldü. İşhanının önünde bulunan kapıcı 62 yaşındaki Mustafa Kınay ise patlamanın yarattığı alev topuyla ağır yaralandı. Yaralı Kınay, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Haber verilmesi üzerine gelen itfaiye ekipleri harabeye dönen atölyedeki yangını söndürme çalışmaları saatlerce sürdü. Patlama ardından çevredeki apartman ve işyerleri ile caddede park halindeki araçların camları kırıldı. Binaya yoğun duman nedeniyle kontrollü olarak giren itfaiye ekipleri, ölenlerden Anak'ın cesedini patlamadan 1 saat sonra, Demircioğlu'nun cesedini ise 2 saat sonra çıkartabildi.

Soğutma çalışmalarnı sırasında 60 yaşındaki su tesisatçısı Faik Aslan'ın cesedine ulaşıldı. İtfaiye ekiplerinin yangından yaklaşık 4 saat sonra apartman merdiveninde cesedini bulduğu Aslan'ın emekli olduğu ve işhanında su tesisatı üzerine işyeri bulunduğu belirlendi. Böylece yangında ölenlerin sayısı 3'e yükseldi.

 

 

PATLAMA CAMLARI KIRDI

 

 

Cadde üzerindeki ‘Petek Izgara' adlı lokantanın sahibi 52 yaşındaki Mazlum Petek, yangının sabah erken saatlerde meydana gelen büyük patlamanın ardından başladığını söyledi. Patlamayla birlikte çevrede bulunan dükkanların camlarının kırıldığını anlatan Petek, “Dükkanımı erken saatlerde açtığım için olayı canlı canlı yaşadım. Önce büyük bir patlama sesi duyuldu. Ardından ise hemen karşımda bulunan iş merkezinin camlarından alev fışkırdı. Patlamada binanın kapıcılığını yapan kişinin yaralandığını gördük. Hemen yardımına koştuk” dedi. Tekstil atölyesinde mayo ve bikini dikimi yapıldığı belirtildi.

 

 

ELEKTRİK DÜĞMESİNE BASILINCA PATLADI

 

Antalya'nın İsmetpaşa Caddesi'ndeki patlama yerinde incelemelerde bulunan Muratpaşa Kaymakamı Fatih Kocabaş, yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Sabah saat 08.30 sıralarında patlama ve sonrasında meydana gelen yangında ilk belirlemelere göre maalesef bir erkek bir bayan cesedine ulaşıldı. Patlama, gaz sıkışması sonucu elektrik düğmesine basılmasıyla meydana gelmiş, bu da yangına sebep olmuştur. Olayda hayatını kaybedenlere ulaşıldı ancak derin yanık izleri olduğu için kesin kimlik tespiti yapılamadı. Bir yaralı hastanede tedavi ediliyor.”

 


BİR İTFAİYECİ YARALANDI

 

İtfaiye ekiplerinin kayıp olduğu söylenen bir kişiyi arama çalışması yaptığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan, “Olay yerine Kaleiçi ekibimiz 4 dakikada geldi. İtfaiyeci Ömer Selçuk cam kesiği nedeniyle yaralandı. Soğutma çalışmaları sürüyor. İçeride olduğu söylenen kişiyi bulmaya çalışıyoruz” dedi. (dha)