Antalya güneşine günde 33 bin kişi

Mayıs ayında 1 milyonuncu turisti çiçeklerle karşılayan Antalya Havalimanı, dün de 'günlük turist sayısı rekoru'nu kırdı.

ANTALYA - Mayıs ayında 1 milyonuncu turisti çiçeklerle karşılayan Antalya Havalimanı, dün de 'günlük turist sayısı rekoru'nu kırdı. Güney sahilleri yabancıların akınına uğrarken, yerli turist sayısında ise dörtte birlik azalma bekleniyor.
DHMİ Antalya Havalimanı yetkilileri, Antalya'ya bir günde gelen en fazla turist sayısının, bugüne kadar en yüksek düzeyine geçen yıl 13 Ağustos'ta ulaştığını belirterek "13 Ağustos 2000 tarihinde 32 bin turist gelmişti. Bu yıl bu rekoru 3 Haziran'da kırıyoruz. Antalya'ya bugün (dün) havayoluyla 33 bin turistin gelmesi bekleniyor" dedi. Yetkililer, uçak tarifelerine göre, Antalya'ya dün saat 24.00'e kadar 150 uçakla 33 binin üzerinde turist gelmesinin beklendiğini bildirdi. 152 uçağın da kalkış yapmasıyla, giriş çıkışlarla dış hatlar terminalinde toplam 70 bin kişilik bir yoğunluk yaşandı.
Yerliler nerede?
Öte yandan Antalya'ya bu yıl tatile gelen yerli turist sayısında yüzde 25 dolayında azalma, yabancı turist sayısında ise ortalama yüzde 40'lık bir artış bekleniyor. Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı Osman Ayık, ekonomik kriz nedeniyle bu yıl Antalya'da tatil yapacak yerli turist sayısının, yüzde 25 azalmayla 750 bin olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Ayık, buna karşılık yabancı turist sayısında önemli artışlar gerçekleştiğine işaret ederek, "Geçen yıl Antalya'ya 3.5 milyon yabancı turist gelmişti. Bu yıl ise Antalya'da yabancı turist sayısı 5 milyona ulaşacaktır. Yerli turistin açığını, yabancı turist kapatıyor" dedi.
Ayık, asıl hedefin ise 2005'te yatak kapasitesinin artırılmasıyla Antalya'ya 10 milyon turistin gelmesi olduğunu söyledi.


    ETİKETLER:

    Akdeniz

    ,

    Antalya