Antalya otoparkındaki polisler: Cop yetersiz kaldı

Antalya otoparkındaki polisler: Cop yetersiz kaldı
Antalya otoparkındaki polisler: Cop yetersiz kaldı
Antalya'da Gezi Parkı eylemlerine katılan üç genci bir otoparkta döven polislere ilişkin açılan soruşturmada polislerin Emniyet Genel Müdürlüğü müfettişlerine yaptıkları ilginç savunmalar ortaya çıktı...

Radikal.com.tr - Antalya'da bir otoparkta üç gence Gezi eylemlerine katıldıkları için dayak atan polisler ilginç savunmalar yapıyor. Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre, kimlikleri görevlendirme çizelgeleri ve görüntüler üzerinden tespit edilen, sopalı, taşlı, demir çubuklu fotoğrafları ortaya çıkan polisler, “Cop yetersiz kaldı sopa ve demir çubuk taşıdık. Fakat protestoculara sopalarla müdahalemiz olmadı” dediği öğrenildi. 

UYARAN OLMADI MI? 
Müfettişlerin ise polislere, “Sizi kim görevlendirdi? Sopa, demir çubuk taşırken sizi uyaran olmadı mı” sorularını yönelttiği, bu sorularla süreç içinde amir sıfatı taşıyan memurların olup olmadığının tespit edilmeye çalışıldığı vurgulandı. Eğer olaylar içinde amir sıfatı taşıyan isimler yer alırsa hazırlanan soruşturma dosyası EGM Yüksek Disiplin Kurulu’na gönderilecek.
Antalya Çallı semtinde 3 Haziran sabahı yaşanan Gezi Parkı eylemlerinde protestoculara sopa, taş ve demir çubuklarla müdahale eden polislerle 2 Haziran sabah karşı Antalya Büyükşehir Belediyesi kapalı otoparkında birisi kadın 3 genci döven üniformalı 17 polis hakkında yürütülen soruşturma son aşamaya geldi.

FARKLI SORU VE DELİLLER 
İki ayrı olayın soruşturması Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından görevlendirilen iki müfettiş tarafından yürütülürken, görüntü ve fotoğraflar aracılığı ile kimlik tespitleri yapılan polislerin ifadeleri alınmaya başladı. EGM müfettişleri iki ayrı olay için farklı soru ve delillerle soruşturma dosyasını hazırlıyor. 


İFADELER ÖNEMLİ

Sopalı, taşlı ve demir çubuklu polisler için başlatılan soruşturmada polislerin vereceği ifadeler büyük önem taşıyor. Eğer ifadeler kapsamında amirlerin talimatı ile olayın gerçekleştiği kanaatine varılır ve rütbesi başkomiserin üzerindeki isimler soruşturmaya dahil edilirse dosya EGM Yüksek Disiplin Kurulu tarafından incelenecek.

GÖREVLENDİRMELERE BAKILDI 

Eğer amir sıfatı taşıyan isimler dosya içinde yer almazsa soruşturma dosyası Antalya Valiliği’ne gönderilecek. 3 genci dövdüğü kamera görüntüleri ile tespit edilen polislerin tespiti ise kamera görüntüleri ve görevlendirme çizelgeleri incelenerek yapıldı. Müfettişlerin gerekli görmesi halinde olayın yaşandığı otoparkta keşif yapılacak.

'MÜDAHALE ETMEDİK' 

EGM Müfettişlerinin soruşturması devam ederken polislerin ifadelerine ilişkin kulis bilgileri de ortaya çıkmaya başladı. Sopalı, taşlı, demir çubuklu fotoğrafları kamuoyuna yansıyan polislerin ifadelerinde, “Cop yetersiz geldiği için sopa ve demir çubuk taşıdık. Fakat protestoculara müdahalemiz olmadı” dediği öğrenilirken, müfettişlerin ise “Sizi kim görevlendirdi? Sopa, demir çubuk taşırken sizi uyaran olmadı mı” sorularını yönelttiği öğrenildi.

ADLİ SÜREÇ BAŞLAYABİLİR 

Soruşturma sürecine ilişkin Hürriyet muhabirine bilgi veren üst düzey bir kamu görevlisi ise şu ifadeleri kullandı: “İki olaya ilişkin çok titiz bir soruşturma yapılıyor. Olaylar içinde amir sıfatı taşıyan polisler yer alırsa dosya Ankara tarafından incelenecek. Ayrıca olaylarda adli suç tespiti halinde dosyalar ilgili savcılara yönlendirilecek ve iki ayrı kurum karar aşamasına dahil olacak. Tabii bu süreçte çıkacak kararlara itiraz hakkı da bulunuyor. Şu ana kadar ifade süreci çok hızlı bir biçimde yürütüldü, kimlikler tespit edildi. Ayrıntılar inceleniyor. Müfettişler fazla mesai yapıp bir an önce dosyayı hazırlamaya çalışıyor."

Polisin görevi bulduğu yerde dövüp bırakmak mı?


  http://www.radikal.com.tr/114068311406837

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tayyipin kirli ordusu - Sinan E

  Tayyip in kirli ordusu bu şekil aklanacak: Bu memurlar sopa ve demir çubukları canları sıkıldığı için taşımışlar. Herhangi bir amirin talimatı kesinlikle olmamıştır. 17 polis otoparka sığınan üç gence karşı sadece kendilerini korumuş ve nevsi müdafada bulunmuşlardır. kamerada kayıtlarında göründüğü gibi bu 3 gence kurşun bile sıkmmamışlar. polislerimizde hiç bir suç ve kabahat tespit edilmemiştir!!

  //// - Al Capone

  Polis olmak guzel meslek - istedigin insana zopayi basabiliyorsun - birde ödul aliyorsun - Birde Destan yazabiliyorsun

  Polislere savunma önerisi - ilbeg

  Polislerin ifadesi şöyle olmalıdır: Biz her şeyi Başbakanımız için yaptık. Demir çubuklarlar,sopalarla dolaşmamız, oto parkta 17 meslaktaşımızla 3 genci dövmemiz tamamen bir destan yazmak içindi. Nitekim Başbakanımız destan yazdığımızı ilan etmiş, hatta bunun için bizi mükafatlandırmıştır. Suçlamalar tamamen Emniyet teşkilatını yıpratmaya, hükümeti bu yolla zayıflatmaya, şehven meydana gelen bu olaylar kullanılarak halkı galyana getirmeye yöneliktir. Bu işlerin arkasında CHP'nin olduğu ise açıktır. Kılıçdaroğlu'nu savcılığa şikayet edeceğiz.

  Devlet'in Polisi - ozgur.ozturk

  O gün ve önceki günler daha bilmediğimiz bir çok olay var buna benzer. Bu yapılanların hiç bir lisanda açıklaması yoktur.

  Normaldir - kujo84

  Polislerin sorusturmada kendini savunmasi normal bir durum.Onemli olan sorusturmanin sonucu.Halk adelete inanmazsa devlete de inanci azalir.

  bence şahenk iyle polis müfettişiyle - demlicay2011

  küçük amerika olmaya şimdi başladık. aynı amerikan filimlerindeki gibi.

  hükümetin polisi - kizil1984

  3 kişiye 17 tane polisin saldırmasının savunulacak hiç bir yanı yoktur, o polisler derhal memurluktan atılmalıdır, polisin görevi insanlara işkence etmek değil, suçluyu yargı önüne çıkarmaktır, çoğunlukta olunca delikanlı gibi insan döverler ama sıkışınca hemen silaha sarılır delikanlılar