Antalya sağanak ve fırtınayla boğuşuyor

Antalya sağanak ve fırtınayla boğuşuyor
Antalya sağanak ve fırtınayla boğuşuyor
Antalya'da sağanak yağış ve fırtına günlük yaşamı felç etti. Bazı dereler taşarken, birçok ev ve işyerini su bastı, araçlar yollarda mahsur kaldı. Okullar önlem amacıyla tatil.

Antalya'da gece yarısı başlayan ve sabaha karşı fırtınaya dönüşen rüzgar ve şiddetli yağmur, hayatı felç etti. Konyaaltı'nda 400 işyeri ve evi su bastı, otomobillerin sular içinde kaldığı Kemer karayolu trafiğe kapatıldı. Fırtına ve dev dalgalar nedeniyle iki gemi çarpışma tehlikesi atlattı. Mahsur kalanlar, itfaiye ekipleri tarafından kurtarılmayı bekliyor. Yollarda otomobilleri su içinde kalan vatandaşlar iş makineleriyle kurtarıldı.
Meteoroloji uzmanları ve yetkililerinin uyarları nedeniyle ilköğretim ve liselerin bugün tatil edildiği Antalya'da kuvvetli yağış ve fırtına etkisini gösterdi. Sabahın ilk saatlere kadar devam eden yağış, zaman zaman rüzgarın etkisiyle fırtınaya dönüştü. Kentin işlek caddeleri tıkanan rögarlar nedeniyle sular altında kaldı. Saatteki hızı 82 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle ağaçların devrildiği Antalya'da en büyük hasarı merkez ilçe Konyaaltı'nın Liman semti gördü. Dev dalgalar nedeniyle, Konyaaltı'ndan denize dökülen Boğaçayı'nda ‘şişme’ meydana geldi. Dalgaların denize tahliyesine engel olduğu Boğaçayı'ndan taşan su, dere kenarındaki çok sayıda binanın alt katlarını bastı.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan, evlerdeki suyun tahliye edilmesi için çalışmalara başladıklarını belirterek, “Yağışla birlikte Boğaçayı'ndan gelen su, şiddetli fırtına ve dev dalgalar nedeniyle denize ulaşamadığından çevreye yayıldı. Bölgedeki ev ve işyerlerinin alt katlarını su bastı” dedi. Konyaaltı'nda yaklaşık 400 ev ve işyerinin sular altında kaldığı belirtildi. Fırtına ve dalgalar yüzünden Sarısu Deresi'nin de denize deşarj olamaması yüzünden, Altınyaka Vadisi'nden gelen yağmur suları, Antalya- Kemer karayolunu Sarısu Mevkii'nde kapladı ve yol ulaşıma kapandı. Bölgede çok sayıda otomobil sular içinde kaldı.
ULAŞIM YAYLA YOLUNDAN
Karayolları Bölge Müdürlüğü Yol Bakım Başmühendisi Gençağa Karakaş, Sarısu Deresi'nin deşarj olamaması nedeniyle taşarak, yolu kapladığını bildirdi. Karakaş, “Kemer karayolu ulaşıma kapandı. Şimdilik yapabilecek bir şey yok. Bir an önce Altınyaka yolunu hazırlamamız gerekiyor. Antalya-Kemer karayolunda ulaşımı sağlamak için Altınyaka-Kesme Boğazı yolunu kullanmayı planlıyoruz. Ancak bu yolda da bir-iki yerde küçük çaplı heyelan var. Ekiplerimizi bu yola yönlendirdik. Bu yolda güvenli ulaşım sağlayabilirsek, trafiği Antalya-Altınyaka-Kesme Boğazı-Kemer istikametinden vereceğiz” diye konuştu.
İKİ GEMİ TEHLİKE ATLATTI
Fırtına nedeniyle denizciler de zor saatler yaşıyor. Konyaaltı Sahili açıklarında iki yük gemisi kıyıya 200- 300 metre mesafede demir tarayarak durabildi. Aliağa'dan İsrail'in Aşdot Limanı'na transit yük taşıyan 2752 grostonluk Türk bayraklı ‘Deniz Yıldızı S’ adlı gemi ile St. Vincent bayraklı 1773 grostonluk ‘Alfadil’ adlı yük gemisi motorlarında meydana gelen arıza ve fırtına nedeniyle demir tarayıp sürüklendi. İki gemi Konyaaltı Sahili'ne 300 metre mesafede durabildi. Antalya Liman Başkanı Ramazan Kaplan, gemilerinin durumunun şu an için iyi olduğunu, iki geminin birbiriyle çarpışma tehlikesi atlattığını söyledi.
HAMİLE KADIN KURTARILDI
Konyaaltı'nda bulunduğu sitede aşırı yağış nedeniyle mahsur kalan 9 aylık hamile Ayşe Özmen, sancıları başlayınca itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak ambulansla hastaneye kaldırıldı.
200 İŞÇİ MAHSUR KALDI
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin, Konyaaltı'ndaki arıtma tesislerinde çalışan 200 işçi mahsur kalınca kurtarma çalışması başlatıldı. İnceleme yapmak üzere bölgeye gelen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Aktekin ile Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürü Fethi Yalçın da karayolunun suyla dolması nedeniyle araçlarında mahsur kaldı. Aktekin ve Yalçın'ın bulunduğu Büyükşehir Belediyesi'ne ait araç, ASAT'a ait iş makinesiyle çekilerek bölgeden kurtarıldı. ASAT binasında mahsur kalan 200 işçiyi kurtarma çalışması sürüyor.
Fırtınanın hızının ilerleyen saatlerde 95 kilometreye çıkması bekleniyor.
KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
Antalya Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi'nde kriz masası oluşturuldu. Su baskınları veya diğer olumsuzluklara karşın çalışmalar burada yakından takip ediliyor. Kriz Masası'ndan yapılan açıklamada, Konyaaltı'nda denize dökülen Boğaçayı'nda meydana gelen şişme nedeniyle saatte 82 kilometre hızı bulan fırtına ve dev dalgaların, deredeki suyun denize tahliyesine engel olması nedeniyle taşkın yaşandığı ve dere kenarındaki birçok evin özellikle alt katlarında su taşkını yaşandığı bildirildi. Su taşkını yaşanan binalarda itfaiye ve belediye ekiplerinin yardımları ile suyun tahliyesi için çalışmaların yapıldığı kaydedildi. Karayolunun trafiğe açılması için Sarısu Deresi'nin deşarj olmasının beklendiği belirtilen açıklamada, Çatlıcak mevkiinde yaşanan heyelan nedeniyle bazı araçların yolda kaldığı belirtildi.
Sarısu mevkiinde bulunan ve yolun kapalı olduğu yerde bekleyen ambulans ise olası sağlık sorunu olduğunda hemen müdahalede bulunuyor. Sarısu Mahallesi'nde bulunan apartmanların zemin katlarını ise bastı. İtfaiye ekiplerinin yardımıyla sular ev ve işyerlerindeki suyu tahliye ediyor. Antalya merkezde ise 400 ev ve işyerini su bastığı ihbarı gelirken, buralara itfaiye ekipleri ediyor.
MAHSUR KALAN 81 KİŞİ KURTARILDI
Antalya'da şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle Antalya- Kemer karayolunda araçlarında mahsur kalan vatandaşlar için iş makineleriyle müdahale yapıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nün rakamlarına göre, Antalya- Kemer karayolunda 18 otomobil, minibüs ve kamyonet yolda mahsur kaldı. Mahsur kalan araçlarda bulunan 81 kişi itfaiye ekiplerinin botlar ve iş makineleriyle müdahalesiyle kurtarıldı. Fırtına nedeniyle Antalya- Kemer karayolunun şehir merkeziden geçen Akdeniz Bulvarı'nın deniz tarafındaki şeridi dev dalgalarla kaplandı.
KEMER'DE AĞAÇLAR DEVRİLDİ
Kemer İlçesi'nde geceyarısından beri etkili olan yağış ve fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Sabah saatlerinden itibaren etkisini artıran yağış ve fırtına birçok reklam tabelasının yerinden çıkmasına, bazı ağaçların ise kökünden sökülmesine neden oldu. Gedelme Köyü'ne giden yol üzerinde meydana gelen toprak kaymaları nedeniyle bazı yayla köylerinin yolları da ulaşıma kapandı. Kemer Belediyesi ekiplerinin yolu açma çalışmaları sürüyor. Ayrıca şiddetli yağışla birlikte hızı zaman zaman saatte 80 kilometreye ulaşan fırtına ve dev dalgalar nedeniyle Kemer Plajı'nda birçok büfe ve tuvaletleri de su bastı.
2003 yılında taşarak sel felaketine neden olan Ağva Deresi'nde ise yeni bir taşma tehlikesine karşı itfaiye tarafından önlemler alınıyor. Kemer'le Çamyuva arasındaki Ağva Deresi üzerinden ulaşımın sağlandığı yol da tamamen sular altında kaldı.
Kemer'de Kuzdere İlköğretim Okulu'nun ön tarafındaki Ağva Deresi'nin sularının şiddetinin artması sonucu bölgede toprak kayması meydana geldi. Bölge halkı panik halinde olay yerine toplanırken, tüm birimlerin çalışmaları sürüyor. Kaymakam Bayramali Köse derenin taşma tehlikesini en aza indirmek için çalıştıklarını söyledi. İlçe genelinde ise büyük bir afet olmadığını vurguladı.
BÖLGEDEKİ YOLLAR KAPALI
Konyaaltı Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek, Antalya- Kemer karayolu üzerinde bulunan ve trafiğe kapanan Sarısu Mevkii'ne gelip incelemelerde bulundu. Böcek, “Şu ana kadar belediye ekiplerimize ulaşan su basmasıyla ilgili ihbar sayısı 36. Ekiplerimiz buralara müdahale ediyor. Karayolları Bölge Müdürlüğü ile itfaiyeye destek olarak çalışmalarımız sürüyor. Bizim için en önemli sorun yolların kapalı olması. Çakırlar- Bahtılı yolu, Doyran yolu trafiğe kapalı durumda. Dereler köprülerin boyunu aşmış durumda” dedi.
FIRTINANIN HIZI DAHA DA ARTACAK
Böcek'ten sonra bölgeye gelen Antalya Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu, “Dün Meteoroloji Bölge Müdürlüğü fırtına ve yağış uyarısı yaptıktan sonra ilk olarak okulları tatil ettik. Bu kararla ne kadar haklı olduğumuzu bugün gördük. Şu anda Antalya- Kemer karayolu bağlantısı tamamen kapalı durumda. Fırtınan hızı 70 kilometreye kadar ulaşıyor. Ancak saat 13.00 itibariyle bu hızın daha da artacağı, 100 kilometreye kadar ulaşacağı bilgisi geldi. Tüm ekiplerimiz seferber olmuş durumda. Vatandaşlarımızın daha duyarlı ve dikkatli olmasını istiyoruz. Kurulan kriz merkezinde olaylar saniye saniye değerlendiriliyor. Ayrıca Boğaçayı'nın taşma olasılığı var. Doyran, Çakırlar yolundaki dere yatakları taşmış durumda ancak can kaybımız yok. Tüm ekiplerimiz tehlikeli bölgelerde önlem almış durumda” diye konuştu.
90 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ
Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Arandı, kuvvetli fırtınanın bugün saat 21.00'a kadar devam etmesinin beklendiğini açıkladı. Son 24 saatte yapılan ölçümlere göre metrekareye Antalya merkezde 79, havalimanında 88, Aksu ilçesinde 90 kilogram yağış düştüğünü belirten Arandı, “Antalya'da etkili olan şiddetli fırtına ve yağış devam ediyor. Özellikle Finike ve Demre arasındaki bölgeyi etkisi altına alan yağışlı hava kütlesinin bugün saat 21.00'de bölgeyi terketmesi bekleniyor” dedi.