Antalya soğuk, Suriye'ye gidelim!

Antalya soğuk, Suriye'ye gidelim!
Antalya soğuk, Suriye'ye gidelim!

Ekim ayında 104 bin 791 Türk vatandaşı ve 203 bin 643 Suriye vatandaşı karşılıklı gidip geldi.

GAZİANTEP/İSTANBUL - Ömer Bar, dört güne uzattığı Cumhuriyet Bayramı tatilinde arkadaşlarıyla birlikte Antalya’da gidecekti. Yola çıkmak üzereyken arkadaşları, “Antalya’da hava kötüymüş, Suriye’ye gidelim” dedi. Eve uğradı, pasaportunu çantasına attı.
Türkiye ile Suriye arasında vize uygulaması 19 Eylül’de kaldırıldı. Türkiye vatandaşları için aşılmaz bir duvar halini alan Schengen vizesinden ilhamla ‘Şamgen’ diye anılan uygulamaran yararlananlardan biri de Ömer Bar ve arkadaşları:
“Hatay Cilvegözü Sınır Kapısı’na gittik. Bizim otomobilin triptik plakası yoktu. Ama hemen bir ‘ayakçı’ bulduk. Sınırda böyle pek çok adam var. Bize döviz bozdurma ve geçiş gibi konularda yardımcı oldu. Halasının oğlunu ayarladı, o bize hem şoförlük hem tercümanlık yaptı. 15 lira yurtdışı çıkış harcı ödedik. Geçtik. Üç gün Halep ve Lazkiye’yi dolaştık. Suriye çok güzel bir ülke. Ucuz. Mezeleri çok güzel. Tüm tabelalar Arapça, okuyamıyorsunuz. Ama çok sıcak insanlar. Gerekirse işaret dili kullanarak herkes yardımcı olmaya çalışıyor.”
Türkiye ile Suriye arasında vizenin kaldırılmasının ardından ekim ayında 104 bin 791 Türk ve 203 bin 643 Suriyeli iki ülke arasında gidip geldi. 

Rekor Kilis’te: Üç kat
Vizesiz geçişin yaşandığı ekim ayında giriş çıkış sayısı geçen yılın aynı dönemine göre Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı’nda üç kat, Gaziantep’in Karkamış Sınır Kapısı’nda yüzde 23.50, Hatay’ın Cilyvegözü Sınır Kapısı’nda ise yüzde 47 arttı. Özetle, Türkiye de Suriye de Şamgen’i sevdi. (dha, Radikal)